Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зміни у сфері мобілізації та військового обліку

02.04.2024 р. Президентом України було підписано законопроєкти № 9281, № 10062 та № 10313, а також винесено укази № 213/2024 та № 214/2024. Наведені документи вносять зміни до сфери мобілізації та військового обліку.

Отже, головні зміни, про які необхідно знати:

1. Призовний вік зменшено з 27 до 25 років. До цього часу в Україні могли призвати на військову службу тільки тих, кому виповнилося 27 років. Ті, хто був молодший, могли бути залучені до військової служби лише за їх згодою. Відтепер такий вік знижено до 25 років.

2. Тепер в Україні немає категорії «обмежено придатних» для військовозобов'язаних, призовників та резервістів. Всі зазначені категорії будуть оцінюватися виключно як придатні або непридатні до служби. Також встановлено обов'язок для тих українців, які раніше були визнані «обмежено придатними», протягом наступних 9 місяців пройти військово-лікарську комісію.

3. Розширено функції єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» (далі - Реєстр) та Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Нагадаємо, що оновлення бази даних Реєстру здійснюється, в тому числі, шляхом електронної взаємодії між Реєстром та іншими інформаційно-комунікаційними системами та реєстрами. Змінами передбачається значне розширення переліку персональних даних особи в Реєстрі. Зокрема, до Реєстру вносяться та зберігаються такі дані:

 • персональні і службові дані призовників, військовозобов'язаних і резервістів;

 • номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти;

 • відомості щодо справ про адміністративні правопорушення;

 • відомості про володіння іноземними мовами;

 • наявність водійського посвідчення;

 • право особи на володіння зброєю;

 • результати медичного огляду;

 • відомості про участь громадянина в бойових діях;

 • про проходження освітніх курсів та курсів підвищення кваліфікації;

 • відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон, інші;

 • відомості про виконавчі документи особи, тощо.

Крім того, обіцяють створити Електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста. Це особистий кабінет з захищеним доступом, де призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, що пройшли електронну ідентифікацію, надається доступ до персональних і службових даних, а також до різних послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється за допомогою кваліфікованого електронного підпису або інших засобів, які однозначно ідентифікують особу.

4. Тепер військовослужбовці можуть перебувати у закладах охорони здоров'я або у відпустці на лікуванні у зв'язку з хворобою, пораненням або каліцтвом до 12 місяців безперервно зі збереженням грошового та матеріального забезпечення. Якщо вони перебуватимуть на лікуванні довше, то потрібно буде пройти огляд військово-лікарською комісією, щоб вирішити питання про їхню придатність до військової служби.

5. Внесені зміни до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України підкреслюють важливість рівних прав та можливостей для чоловіків і жінок у військовій службі, а також запобігання будь-яким формам дискримінації та насильства. Більш того, закріплено проведення службового розслідування при несенні військової служби щодо випадків, пов'язаних з дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушеннями проти статевої свободи та статевої недоторканості. Розслідування проводиться комісією, до складу якої призначаються представники обох статей, а також психолог органу військового управління для вивчення психологічних аспектів та організації психологічної допомоги потерпілим.

6. Військовослужбовцям надається одноразова відпустка при народженні дитини зі збереженням повного грошового забезпечення. Також, вони можуть бути звільнені від виконання службових обов'язків для догляду за хворою дитиною до 14 років, яка потребує стаціонарного лікування.

7. У період воєнного стану особам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, або прийнятим на службу за контрактом у цей період, гарантується право звернутися за призначенням або перерахунком пенсії. Це може бути зроблено за письмовою заявою, яка має бути завірена командиром чи начальником їх військової частини.

8. На рівні закону закріплено, що розмір одноразової грошової допомоги, яка виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 000 000 гривень.

9. Військовослужбовці, за винятком тих, хто служить за призовом або на строковій основі, можуть бути відряджені до цивільних адміністрацій на різних рівнях (від населених пунктів до обласних) для виконання завдань, що стосуються оборони держави та її безпеки. Вони залишаються на військовій службі та не виключаються зі складу Збройних Сил України.

10. Під час воєнного стану або відсічі збройної агресії проти України військовослужбовцям рядового, сержантського, старшинського та молодшого офіцерського складу може бути надано дострокове присвоєння наступного військового звання. Однак це може статися не раніше, ніж через шість місяців після отримання попереднього звання, і за умови, що вони продовжують виконувати обов'язки на посаді, для якої відповідне звання відповідає або вище за раніше присвоєне.

Нагадаємо, що зазначені зміни набули чинності з 04.04.2024 р.

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему