Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договірні ризики в бізнесі: як правильно скласти типовий договір

Бізнес штука ризикова. Однак будь який підприємець завжди бажає ці ризики прорахувати та мінімізувати. А досвідчений підприємець знає, що це треба робити ще до того, як ви розпочали якійсь проект, стартап, напрямок чи просто вирішив укласти угоду.

Якщо ви зацікавились цією статтею, то ваш бізнес вийшов на той рівень, коли угоди більше не можливо укладати просто потисканням рук, оплатою грошей на карту чи підписанням договорів скачаних з інтернету. Ви вже не маленький стартап, а бізнес, що зростає, і тому правовідносини потребують закріплення в документах. При цьому ви не хочете невдало щось підписати та обпектись і понести збитки, ну або вже обпіклись, понесли збитки і більше цього не хочте. Щож, то я розкажу вам про те, як за допомогою типових договорів, складених заздалегідь з урахуванням ваших інтересів та побажань, уникнути 90 % проблем, що теоретично можуть виникнути в майбутньому.

Перший та найочевидніший ризик - це ризик невиконання договору контрагентом. Як не дивно, однак найдружніші стосунки з вашим візаві можуть абсолютно неочікувано закінчитись серйозними розбіжностями і навіть судами. Складаючи текст угоди, ви завжди повинні приділяти багато уваги саме негативній стороні ваших правовідносин і чітко встановлювати формулу, по якій ви будете рухатись в процесі виконання домовленостей. Я люблю пояснювати свою думку на прикладах, тож приклад:

Ви займаєтесь ритейлом, а тому в ваших інтересах, щоб товар поставлявся вчасно, в повному обсязі, належної якості та комплектності. Таким чином ваша задача номер один - це укладати з партнерами тривалі договори і саме на ваших умовах. Для цього у вас повинен бути вже готовий ідеальний проект договору, що буде повністю відповідати вашим інтересам та специфіці вашого бізнесу.

Для складення проекту договору я рекомендую уявити весь ланцюг постачання товарів від замовлення до прийняття на складі чи навіть до реалізації його покупцем, та перетворити на умови угоди.

Дізнавайтеся повну інформацію про контрагентів і фізосіб, з якими плануєте працювати.  ІТ-платформа LIGA360 відобразить дані з ЄДР, фінансовий та податковий стан на 6,8 млн компаній та ФОП. А ще тут є дані з державних реєстрів про всіх громадян України. Замовте презентацію LIGA360 та дізнатеся, як бути впевненими у бізнес-зв'язках.

Отже почнемо з замовлення товару. Часто зустрічав в «проблемних» договорах норми з двома крайнощами: або замовлення товару здійснюється в усному порядку, або навпаки, щоб замовити товар треба направити замовлення, заявку, підписати специфікацію, та зробити ще безліч непотрібних дій. Не треба так.

Краще передбачити якийсь простий, спосіб фіксації оформлення замовлення. Наприклад передбачити, що замовлення підписується покупцем електронним підписом та у сканованому вигляді відправляється на електронну адресу постачальника, що заздалегідь передбачається в договорі. В замовленні чітко вказуйте що саме ви замовляєте, в якій кількості, комплектності та упаковці. В такому разі у вас буде офіційний документ, що фактично отриманий постачальником, а також юридично зафіксований момент, з якого у останнього починають виникати обов'язки. Погодьтесь, що це зручно.

Доречи в договорі можна взагалі передбачити, що все листування відбувається через електронні пошти сторін, закріплені в договорі. Це значно прискорить та полегшить процес документообігу.

Далі оплата. Майже завжди договорами закріплено, що оплата здійснюється на підставі виставленого рахунку і все нібито нічого, однак що таке «виставлений рахунок»? Виставлений рахунок - це рахунок, що було отримано тим, хто зобов'язаний здійснювати по ньому оплату. Однак майже ніколи учасники договірних правовідносин не приділяють увагу цій маленькій деталі, а відтак, коли доводиться звертатись до суду з позовом про стягнення заборгованості, ми не маємо можливості довести коли саме виникло грошове зобов'язання, оскільки ніяким чином не зафіксовано факту передачі рахунку покупцю. Тож, або не пишіть цього, або передбачайте, як я вже рекомендував, виставлення рахунку шляхом направлення на електронну пошту.

Отримання товару. Найбільші проблеми завжди починаються саме на цій стадії виконання договору, бо договори часто встановлюють, що товар вважається поставлений, якщо акт підписаний, а тут можуть бути нюанси. На кшталт: замовник/покупець відмовляється акт підписувати, бо товар шось не сподобався, або просто ігнорує вашу вимогу по підписанню акту, або не отримує його, або не повертає підписаним, або ще багато «або». А оскільки акт постачальник підписаним так і не отримав, товар не вважається прийнятим, а відтак і поставленим. Далі можуть бути штрафні санкції та збитки.

Щоб цього не було, пропоную передбачити чіткі строки, в які акт повинен бути підписаний та повернутий контрагентом - це перше. І друге - передбачте, що якщо акт у встановлений строк не було підписано та повернуто, то товар вважається прийнятим автоматично і без претензій чи зауважень. Це дисциплінує вашого партнера і зробить ваше життя набагато спокійнішим.

Претензії та гарантії. Існує безліч товарів, які не можливо перевірити на відповідність договору під час приймання. Тож в таких випадках треба передбачати чіткій строк, в який можуть бути пред'явлені претензії, перелік того, що може вважатись недоліком товару та алгоритм дій сторін. Алгоритм дій сторін повинен бути таким: Покупець встановив, що товар з недоліками, відразу зафіксував це на фото/відео та відповідним актом, викликав постачальника для складання дефектного акту, направив претензію на заміну товару чи повернення за нього коштів. Це все необхідно, щоб потім, якщо буде суд, постачальник не стверджував, що с товаром все ок.

Відповідальність сторін. Згідно до норм Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України господарсько-правова відповідальність полягає у можливості стягнення неустойки за те чи інше невиконання договору. Неустойкою є пеня та штраф. Пеня може стягуватись за невиконання грошового зобов'язання, нараховується за кожний день чи місяць існування боргу та не може перевищувати подвійну облікову ставку Національного банку України. Штраф встановлюється за невиконання негрошових зобов'язань за договором, може бути встановлено в твердій грошовій сумі чи у відсотках від вартості зобов'язання.

Звертаю увагу, що згідно до останніх позицій Верховного суду, якщо пеня встановлена в договорі вищою за подвійну облікову ставку Національного банку України, то така норма договору вважається нікчемною, а пеня стягненню не підлягає. Тож будьте уважні.

Як бачите, складання типового договору - це справа доволі витончена та кропітка. Довіряйте її фаховому юристу чи адвокату, що спеціалізується на вирішенні спірних ситуацій між учасниками правовідносин. Краще витратити час та гроші на складання якісного документу, ніж потім судитись досхочу з усіма, хто вирішив вас кинути.

Працюєте з договорами в умовах воєнного стану? Спробуйте функціонал Contractum в LIGA360. Типові шаблони договорів українською та англійською мовами, аналіз тексту договору й перевірка помилок, моніторинг основних сутностей договору. Замовляйте за посиланням.

Другий ризик, що не такий помітний на початку правовідносин - це проблеми з податковою чи митницею на стадії реалізації договору. Якщо діловодство та бухгалтерія в компанії ведеться хаотично, не має системи узгодження договору та первинної документації з юристами перед підписанням директором, угоди укладаються на «авось», а первинна документація - це «А? Що це?», то рано чи пізно на черговій чи позачерговій податковій перевірці ви дуже пошкодуєте, що не готувались заздалегідь.

Теж саме і з митницею. Якщо документація складена не коректно, або не в комплекті, то рано чи пізно товар може просто застрягнути на кордоні і ви понесете чималі збитки, щоб його звідти забрати, або розмитнити.

Так, звісно, ви вже не один раз чули, що ці органи діють часто необґрунтовано і є багато позитивної судової практики для платників податків. І я це також підтверджую, однак зауважу, що успіх в суді може бути лише тоді, коли у вас є чим аргументувати та обґрунтувати свою позицію. Але якщо податкова каже, що з вас штраф та податкове донарахування, бо операція якась фіктивна, а вам «крити нічим» бо первинна документація не в порядку і в договорі багато різночитань, то нічого доброго в суді вас також не чекає.

Так чи інакше, якщо ваш бізнес розвивається, росте та перетворюється на солідну компанію, то разом з цим ростуть і ризики пов'язані з документами, які створюються під час вашої діяльності. Враховуючи токсичну поведінку державного апарату нашої країни, нестабільну економічну ситуацію та законодавство, що постійно змінюється, вам в команду обов'язково потрібен юрист чи адвокат, що допоможе перетворити це «мінне поле» на стратегію і план. І все у вас буде добре.

Станіслав Ліфлянчик, адвокат, керуючий партнер адвокатської фірми "Пакс", співзасновник БФ "ProUkraine"

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему