Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зняли кошти з банківської картки: куди та як звертатися?

На сьогоднішній день більшість українських банків мають свої власні веб-сайти або мобільні застосунки, які дозволяють їх клієнтам керувати своїми рахунками та здійснювати ряд операцій з банківськими картками, не випускаючи телефон із рук, що значно полегшує користувачам життя, але водночас створює проблеми, такі як шахрайство з платіжними картками.

Внаслідок загострення напруженості в країні, спричиненого повномасштабним вторгненням росії на територію України, спостерігається не лише політична, економічна й військова дестабілізація ситуації, але й збільшення обсягів шахрайства, особливо у сфері банківських операцій та використання банківських карток. Цей ризик не тільки поглиблює економічні труднощі українців, але й створює додаткові виклики для безпеки фінансових систем та захисту особистих даних населення.

Спершу ніж використовувати якісь юридичні заходи потрібно виконати всі необхідні дії, щоб мінімізувати подальше списання коштів. Для цього ми використовуємо всі можливі “ричаги впливу” зі сторони банківського сервісу та технічної підтримки.

Отже, після того, як помітили, що відбулось несанкціоноване списання грошей з вашої картки, потрібно в той же час виконати низку простих, але досить важливих дій, які можуть допомогти врятувати ситуацію:

1. Зайдіть у мобільний застосунок вашого банку та перевірте, чи маєте ви до нього доступ.

2. Якщо ви маєте доступ до вашого профілю в застосунку, то негайно заблокуйте банківську картку, з якої шахраї списали кошти.

Зазвичай рахунок йде не на хвилини, а на секунди, а шахраї намагаються зняти найбільшу суму грошей, яку тільки можуть, якомога швидше, тому краще за все скористатися двома способами: онлайн-банкінгом чи телефоном гарячої лінії. Для заблокування картки через банкінг потрібно зайти у банківський мобільний застосунок або на веб-сайт банківської установи, за можливості авторизуватися та у розділі «Налаштування» картки обрати «Заблокувати».

У разі використання веб-сайту банку слід бути обережним і перевірити, чи дійсно ви зайшли на офіційний банківський сайт, адже існує шанс потрапити на фішинг: це коли шахраї створюють сайт, візуально схожий на оригінальний.

3. Зв'яжіться зі службою підтримку банку та повідомте їх про ситуацію зі списанням коштів. Це можна зробити, зателефонувавши їм з мобільного телефону (номери служби підтримки завжди вказані на сайтах банку), або замовити дзвінок через веб-сайт, або за допомогою мобільного застосунку, написавши в чат підтримки, в який буде підключений фахівець для допомоги у розв'язанні вашої проблеми.

Номер служби підтримки банку також може бути вказаний на зворотній стороні банківської картки. Співробітник банку уточнить ваші паспортні дані та номер картки, з якої відбулося списання грошей і яку ви хочете заблокувати. Важливим моментом тут є те, що працівники банку ніколи і ні за яких обставин не питають ні ваш пароль, ні пін-код чи CVV. Тому в ситуаціях, коли вам телефонують начебто представники вашого банку і просять назвати пін-код від картки, термін її дії чи три останні цифри на зворотній стороні, відповідь може бути лише одна - це шахраї.

Після того, як ви виконаєте вищевказані дії, ваша картка буде заблокована і списання коштів стануть неможливими, а банком буде розпочата перевірка. Дуже важливим моментом є швидкість виконання дій з вашого боку задля того, щоб після несанкціонованого списання коштів банк не звинуватив вас у несвоєчасному блокуванні картки з підозрілою активністю.

Якщо на веб-сайті вашого банку доступна така функція як перевірка статусу заявки на повернення коштів, то неодмінно скористайтеся нею. Для цього достатньо зазначити номер заявки на повернення коштів у поле пошуку (Якщо ж такої опції немає, то напишіть в чат підтримки або зателефонуйте особисто на гарячу лінію банку).

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.   

Зазвичай при пошуці результатів зазначається статус заяви та різні етапи її розгляду. Виглядає це приблизно так:
1) Прийнято в роботу. Ухвалено рішення. Вашу заявку на повернення коштів прийнято в роботу. Банк, в якому проходила операція, зобов'язаний буде відповісти на наш запит. Зазвичай це відбувається протягом 45-120 днів. За результатами надішлемо вам SMS.
2) Підготовка документації. Цю операцію здійснено в мережі іншого банку, але ми зробимо все, щоб вашу заявку було розглянуто позитивно. Для цього ми зараз формуємо необхідний пакет документів для передачі в міжнародну платіжну систему.
3) Ухвалено рішення. За заявкою на повернення коштів отримано відповідь від торгової точки з відмовою про відшкодування коштів. З документами можна ознайомитися, надіславши лист на електронну пошту банку. У темі листа зазначте номер заявки.
4) Прийнято в роботу. Вашу заявку на повернення коштів прийнято в роботу. Банк, в якому проходила операція, зобов'язаний буде відповісти на наш запит. Зазвичай це відбувається протягом 45-120 днів. За результатами надішлемо вам SMS.
5) Ухвалено рішення. На жаль, факт збою за вашою заявкою не підтверджено. Якщо ви з якоїсь причини не згодні з рішенням, просимо звернутися на лінію *** або в чат «Допомога Онлайн».

Вище наведений приклад розгляду заяви на повернення коштів, який надав на своєму сайті один з найпопулярніших банків України.

Чи можна себе застрахувати від можливих шахрайських дій?

У деяких банках є опція оформлення договору страхування від шахрайських дій з банківськими картками. Оформити такий договір можна безпосередньо в будь-якому відділенні банку або ж за допомогою мобільного застосунку. У разі оформлення раз на місяць вам буде приходити сповіщення про списання визначеної грошової суми за послугу “Захист від шахрайства”. У випадку шахрайства з вашими банківськими картками, вам виплатять страхову суму, яка вказана у договорі. Якщо ви не оформлювали даний договір від шахрайства, то вам все одно варто повідомити банк про крадіжку коштів з вашого банківського рахунку. Дана дія потрібна задля того, щоб банк провів внутрішнє розслідування і задля можливого повернення вкраденої шахраями суми з вашої картки.

Тепер перейдемо до юридичних засобів впливу та повернення коштів.

Обов'язковим кроком у поверненні грошей є повідомлення правоохоронних органів про вчинення крадіжки. Це дасть можливість викрити шахраїв, викоренити їх діяльність, вберегти інших людей від їх майбутніх злочинів, а також збільшить шанси повернути ваші викрадені кошти.

Також варто звернутися до кіберполіції за телефоном гарячої лінії 0-800-505-170 або шляхом заповнення на веб-сайті онлайн-форми для звернення громадян за посиланням.

Однак, не думайте, що все буде так просто і банк одразу стане на вашу сторону та поверне вкрадені кошти. Не варто витрачати час дарма на очікування закінчення перевірки банком, особливо, коли вірогідність отримати офіційну відмову у поверненні коштів висока. Вам слід ініціювати, окрім внутрішньої перевірки, яку проводить банківська установа, повноцінне досудове розслідування в рамках кримінального провадження.

Це можливо здійснити шляхом виконання наступних дій:

1) Написати вимогу до банківської установи про надання інформації щодо списання коштів, де потрібно вказати час та спосіб списання грошей, реквізити адресатів. Зібрати всі наявні докази шахрайських дій.

2) Звернутись до поліції із зібраними доказами. Написати заяву до правоохоронних органів про відкриття кримінального провадження за фактом незаконного заволодіння грошовими коштами

3) Звернутися із заявою про визнання потерпілим у рамках кримінального провадження, підготувати проєкт цивільного позову.

Більшість клієнтів банків зазвичай повідомляють банк телефоном та чекають доки банківська установа проведе своє внутрішнє розслідування. На цьому їх “боротьба” за повернення власних коштів і закінчується, коли вони отримують лист від банку, в якому вказується, що ситуація, коли кошти були списані через недбалість або помилку клієнта, призводить до того, що ці кошти не можуть бути повернуті.

Якими ж нормативно-правовими актами регулюється дане питання?

ч. 16 ст. 86 Закону України “Про платіжні послуги”, банк та фінансова установа повинні сприяти власнику банківського рахунку в поверненні коштів за неналежною розрахунковою операцією шляхом надання доступної йому інформації про таку операцію.

Відповідно до статті 1073 Цивільного кодексу України в разі безпідставного списання банком з рахунку клієнта грошових коштів банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта.

Пунктом 37.2 статті 37 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» встановлено відповідальність банківських установ у таких ситуаціях. Тож у разі ініціації неналежного переказу з рахунка неналежного платника, з вини ініціатора переказу, що не є платником, емітент зобов'язаний переказати на рахунок неналежного платника відповідну суму грошей завдяки власним коштам. За цією нормою постраждала особа може вимагати, щоб банк повернув гроші, не обмежуючись лише стягненням цих коштів з особи, яка цими коштами заволоділа.

Отже, на тлі зростання випадків списання грошей з банківських карток, важливо бути обережними та пильними щодо безпеки своїх фінансових активів та конфіденційності даних. Живучи в складні часи, ми не можемо залишатися бездіяльними перед таким ризиком. Наша бездіяльність може зробити нас винними в ситуаціях, де ми - потерпілі. Рекомендується дотримуватися певних заходів обережності, таких як зберігання конфіденційності банківської інформації, перевірка транзакцій та укладання договорів страхування задля повернення коштів у разі їх викрадення. У випадку виявлення несанкціонованого списання грошей з банківської картки, важливо якнайшвидше звернутися до банку та правоохоронних органів для подальших дій. Чітке дотримання цих порад може допомогти зменшити ризик фінансових втрат.

Перевіряйте компанії, приватних підприємців та фізосіб у LIGA360. Система відобразить офіційні дані з держреєстрів: реквізити, судові справи, фінансовий і податковий стан. Дізнайтеся як мінімізувати ризики для бізнесу, замовивши презентацію. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему