Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Безризикове відкриття бізнесу за кордоном. На прикладі Республіки Польща

Як зазначалося в попередньому матеріалі - провадити бізнес в Україні в надскладний воєнний період для економіки країни, її інвестиційної привабливості, фінансової нестабільності та численних об'єктивних ризиків, що пов'язані з військовими діями - завдання не просте та відповідальне.

Очевидним є той факт, що кожен власник бізнесу прагне досягнути його сталого розвитку та позитивних економічних результатів. А відтак, значна частина суб'єктів господарської діяльності або змушені здійснити релокацію свого бізнесу з метою його збереження та розвитку, або, навпаки, вбачають у нинішньому складному часі слушну нагоду вийти на міжнародний ринок, тим самим розширивши географію свого бренду.

Компанії, які ризикують вийти на нові ринки, впроваджують ефективні методи ведення бізнесу швидше за конкурентів, розширюють власну клієнтську базу, тим самим отримують змогу відкривати нові бізнес-моделі, способи управління та маркетингові стратегії.

В даному матеріалі мова піде про відкриття власної справи саме в Республіці Польща. Чому саме Польща? Відповідь на це питання насправді лежить на поверхні. По-перше це вигідне територіальне розташування, відносно схожі мова, культурні звичаї, ментальні зв'язки тощо, а по-друге - Польська держава створює комфортні умови для ведення бізнесу, оскільки за рахунок українських платників податків, польська влада хоче компенсувати відтік найманих працівників з її внутрішніх ринків. Дане, в свою чергу, створює для українського бізнесу додаткові можливості виходу на європейські ринки та розширення власних перспектив.

Для того щоб відкрити бізнес в Польщі, не обов'язково мати польське громадянство, а достатньо легально перебувати на її території. Існує декілька наступних підстав для легального перебування в Польщі:

  • оформлений статус тимчасового захисту (для громадян України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року;

  • дійсний дозвіл на проживання;

  • карта поляка, на підставі якої, особа легально виїхала з України після 24 лютого 2022 року і прибула до Польщі та заявили про намір залишитись в країні;

  • штамп у проїзному документі, який підтверджує, що особою було розпочато процедуру оформлення документів для легального перебування у Польщі.

Отримуй актуальну інформацію для збереження бізнесу в умовах війни. Нормативно-правова інформація, щоденні оновлення документів, аналітичних статей та рекомендацій від LIGA ZAKON.?Читай за посиланням. 

Здійснювати власну підприємницьку діяльність можна у будь-якій організаційно-правовій формі, а саме:

  • створити ФОП та зареєструвати його в CEIDG (CEIDG - Центральний реєстр підприємницької діяльності, є електронним реєстром приватних підприємців, що діють в Польщі. Тут можна керувати своїм профілем онлайн, створити компанію, змінити дані в записі, а також призупинити, відновити або закрити свій бізнес).

  • створити будь-яке товариство чи компанію з капіталом, у тому числі повне товариство та товариство з обмеженою відповідальністю, і зареєструвати його в Національному судовому реєстрі KRS (KRS - Національний судовий реєстр, є базою даних і реєстром підприємців. У Національному судовому реєстрі реєструють: повні товариства, європейські групи економічних інтересів, товариства з омеженою відповідальністю, командитні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю на основі акцій, відкриті акціонерні товариства, акціонерні товариства, європейські компанії, кооперативи, європейські кооперативи, державні підприємства, науково-дослідні інститути та інститути, що діють у Дослідницькій мережі Лукашевич, товариства взаємного страхування, товариства взаємного перестрахування, інші юридичні особи, якщо вони здійснюють господарську діяльність та підлягають внесенню до реєстру, філії іноземних підприємств, головні офіси закордонних філій страхових компаній, головні офіси філій іноземних перестрахових компаній, установи бюджетного господарства).

Щодо реєстрації ФОП в CEIDG

Існує два способи для реєстрації ФОП в CEIDG

1. Онлайн при наявності довіреного профілю (даний профіль також можна легко зареєструвати онлайн або у відповідному стаціонарному пункті)

2. В традиційний спосіб - в будь-якій районній адміністрації.

Реєстрація компанії в CEIDG може зайняти до 30 днів. Але зазвичай весь процес займає близько 7 днів. Реєстрація є безкоштовною і, до того ж, не стягується жодних оплат за подачу заяви на реєстрацію або отримання запису в CEIDG, або пізніше, за внесення змін до цього запису.

Варто звернути увагу на те, що дані про підприємця вилучаються з CEIDG, в момент, коли перебування підприємця на території Республіки Польща припиняє бути легальним.

Щодо реєстрації компанії в KRS (Національному судовому реєстрі)

Як зазначено вище, у Національному судовому реєстрі можна зареєструвати повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю на основі акцій, товариство з обмеженою відповідальністю, просте акціонерне товариство та акціонерне товариство.

Реєстрація відповідної форми товариства також може здійснюватися онлайн в системі S24 або через портал PRS - портал судових реєстрів

Реєстрація компанії вимагає створення облікового запису в обраній системі та підтвердження його за допомогою довіреного профілю або довіреного кваліфікованого підпису. Варто також зазначити, що товариство також може бути зареєстроване довіреною особою.

Виходячи з обраної організаційно-правової форми провадження суб'єктом власної господарської діяльності та відповідного рішення реєстрації такої діяльності в Національному судовому реєстрі, вимагається різний пакет документів та алгоритм відповідних дій.

Відтак, для загального розуміння процесу реєстрації господарської діяльності в Республіці Польща необхідно здійснити наступні кроки:

  • Визначитися з організаційно-правовою формою здійснення господарської діяльності;

  • розробити статут та визначитися з розміром статутного капіталу;

  • зареєструватися в KRS;

  • здійснити присвоєння номеру REGON (ідентифікаційний номер компанії у відповідному реєстрі);

  • відкрити банківський рахунок;

  • зареєструватися у Державній казначейській службі;

  • отримати податковий номер NIP;

  • зареєструватися платником VAT (ПДВ), у разі необхідності або якщо компанія відповідає необхідним критеріям;

  • зареєструвати компанію в ZUS (Установа соціального страхування);

  • виготовити печатку (у разі відповідного рішення компанії).

Отож, вихід бізнесу на нові ринки - справа серйозна і на перший погляд складна. Але варто почати досліджувати цю тему, як відразу стає зрозуміло, що не все так страшно і безперспективно. Почавши вести бізнес в інших країнах, при правильному менеджменті та управлінні ризиками, компанія завжди виграє. Вона стає менш залежною від коливань внутрішнього (місцевого) ринку та у випадку економічного спаду чи нестабільності на внутрішньому ринку, діяльність компанії на ринку іноземному забезпечуватиме баланс та розвиток компанії. Подібне відбувається у двосторонньому напрямку.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему