Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Роль України в реалізації Плану REPowerEU щодо відмови від імпорту російського викопного палива

Минулого тижня Європейська комісія опублікувала звіт щодо досягнутого прогресу у виконанні плану REPowerEU, який був прийнятий Комісією у травні 2022 року, як відповідь на труднощі та збої на світовому енергетичному ринку, спричинені військовим вторгненням Росії в Україну.

Як вказано у вищезазначеному звіті, станом на сьогоднішній день ЄС успішно досяг більшості амбітних цілей, встановлених у Плані REPowerEU, і знаходиться на прогресивному шляху до досягнення середньострокових та довгострокових цілей. За останні 2 роки План REPowerEU допоміг ЄС економити енергію, диверсифікувати поставки, виробляти чисту енергію та розумно поєднувати інвестиції та реформи.

Основними досягненнями у процесі реалізації Плану REPowerEU Європейська Комісія вважає наступне:

  • Скорочення споживання природного газу на 18% у період з серпня 2022 року по березень 2024 року;

  • подолання залежності від російського викопного палива - частка імпорту газу, що надходить з Росії, впала з 45% до 15% у період з 2021 по 2023 рік;

  • забезпечення доступу до безпечної та доступної енергії;

  • вперше з 2022 року вироблення електроенергії з вітрових та сонячних джерел перевищило її вироблення з газу;

  • швидко зростаючий вектор відновлюваної енергетики - досягнення рекорду майже 96 ГВт нових потужностей сонячної енергії та збільшення вітрової потужності на 33 ГВт з 2022 року.

З метою подальшої успішної реалізації Плану REPowerEU 21 країна Європейського Союзу залучила інвестиції у власну енергетичну інфраструктуру.

Відтак, Бельгія підтримує будівництво острова штучної енергії в Північному морі. Цей офшорний енергетичний хаб має 2 цілі: підключити принаймні 3,15 ГВт майбутньої офшорної вітроенергетики до наземної електромережі, а також сприяти інтеграції та імпорту більшої кількості відновлюваної енергії з Північного моря шляхом підключення до інших країн.

Італія, за підтримки відповідного Фонду відновлення та стійкості має в планах підвищити стійкість щонайменше 4 648 км електромережі. Окрім того, планується побудувати 514 км підводних кабелів з метою інтеграції відновлювальних джерел енергії з Півдня.

Польща побудує або модернізує 880 км розподільчих мереж електроенергії в сільській місцевості, включаючи необхідні станції та інтегруючи функції інтелектуальних мереж, щоб забезпечити підключення нових відновлювальних джерел енергії в цих районах.

Окрім того, існує цільова підтримка газової інфраструктури та об'єктів, щоб задовольнити негайні потреби в безпеці постачання та допомогти диверсифікуватися від російського викопного палива.

З метою зміцнення міжнародного співробітництва та партнерства, Єврокомісія продовжує звертатися до неросійських постачальників, щоб забезпечити більш надійний імпорт газу, а все частіше й водню.

Саме з Україною, у лютому 2023 року на 24-му Саміті Україна - ЄС у Києві, започатковано Стратегічне партнерство щодо відновлюваних газів. У цьому ключі було підписано Меморандум про взаєморозуміння «Стратегічне партнерство Україна-ЄС щодо біометану, водню та інших синтетичних газів».

Законодавці ЄС допрацювали законодавчу базу, що стосується повноцінного функціонування та розвитку ринку водню. Вже підписані перші угоди про відбір відновлюваного водню, стрімко розвиваються потужності з виробництва електролізерів, будуються перші масштабні потужності з виробництва водню (200 МВт), а необхідна інфраструктура вже планується майбутніми операторами водневих мереж.

Підсумовуючи викладене, варто відзначити про те, що ЄС знаходиться на шляху до повної ліквідації своєї залежності від російського викопного палива, продовжуючи просувати власний “зелений” перехід, в той же час, підтримуючи Україну.

Як енергетичному бізнесу управляти ризиками? Спробуйте корпоративне рішення LIGA360. Законодавство й моніторинг змін енергоринку, перевірка контрагентів з України та Великобританії, відповіді експертів щодо ліцензій, перевірок, мита і податків. Докладніше. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему