Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Головні ризики податкової оптимізації

Мета та суть податкової оптимізації. 

Податкове планування  - є важливою складовою податкового менеджменту. Для досягнення максимальної ефективності дуже важливим є системний підхід до податкової оптимізації та врахування особливостей конкретного бізнесу. Метою будь-якого податкового планування є отримання найбільших прибутків для бізнесу шляхом, по суті, зменшення витрат в частині податкового навантаження легальним шляхом. Легальність - те, що відрізняє оптимізацію податків від ухилення від податків.  Нагадаємо, що суттю є не просто мінімізація, а саме оптимізація,  яка  дозволяє не сплачувати податків більше, ніж  потрібно.  

Досить часто ця задача повністю   лягає на бухгалтера, який повинен помічати пільги в податковому законодавстві, шукати найсприятливіші режими оподаткування шляхом зміни форми та змісту діяльності суб'єкта підприємництва, застосовувати відповідні методи бухгалтерського обліку, які дозволяють, наприклад, замінити дату виникнення податкового зобов`язання і таке інше. 

Реєстрація бізнесу за кордоном, як спосіб податкової оптимізації. 

Я хочу зупинитися на такому способі податкової оптимізації, як структурування бізнесу за кордоном. Такий спосіб  застосовують ті підприємці, особливість бізнесу яких, дозволяє здійснювати підприємницьку діяльність через іноземні компанії. Окрім зменшення податкового навантаження, можна також досягнути такої мети, як захист власності, конфіденційність інформації щодо бенефіціарів компанії, оптимізація витрат, спрощений бухгалтерський облік.

Переваги реєстрації компанії в офшорній зоні. 

Насамперед, мова йде про офшорні зони.  Офшорною зоною - є держава, або її частина,  в межах якої для компаній-нерезидентів існує особливий сприятливий режим реєстрації та оподаткування. Низька, або навіть нульова, ставка податку завжди приваблювала бізнесменів реєструвати компанії в цих юрисдикціях. Офшорну компанію можна зареєструвати в багатьох країнах - від класичних острівних юрисдикцій до окремих форм ведення бізнесу у європейських державах та США.  Єдиного переліку офшорних зон не існує. Роботу з контролю за офшорними зонами проводить Міжнародний валютний фонд та центральні банки різних країн світу. 

Дійсно, використання офшорів - один із  самих ефективних та популярних  методів оптимізації податкових платежів. Але, якщо Ви серйозно замислюєтесь скористатися  перевагами офшорної компанії, треба пам'ятати і про ризики. 

Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії. 

Ризики власників офшорних компаній. 

Розглянемо головні ризики для власників офшорної компанії. 

1. Ризик високих витрат. Реєстрація та обслуговування іноземної, зокрема офшорної, компанії потребує додаткових фінансових коштів. До таких витрат варто віднести наступні: 

  • Оплата послуг місцевих агентів, які знадобляться при реєстрації компанії, перевірки її власників, обов'язкові державні збори, складання установчих документів, довіреностей, перекладів і таке інше. Як правило, такий агент займається і в подальшому обслуговуванням компанії та вирішує усі питання, пов'язані із тим, щоб компанія могла безперешкодно вести підприємницьку діяльність. 

  • Послуги із відриття корпоративного рахунку у банку. Ризик відмови катастрофічно зростає саме для класичних «острівних» офшорів  Дійсно, дуже важко буває самостійно розібратися з усіма вимогами банківського комплаєнсу. Пакет документів, який містить інформацію про структуру компанії та її власників, детальний опис діяльності компанії та майбутніх контрагентів, джерела фінансування та походження коштів, повинен пройти ретельну перевірку фінансового моніторингу. Досить часто банки відмовляють навіть без пояснення причини. Для мінімізації ризику відмови варто купити послугу супроводу відкриття банківського рахунку, яка у додаток на банківських платежів, обійдеться у декілька тисяч доларів США додаткових витрат.  

  • Оплата послуг номінального сервісу. Досить часто місцеве законодавство містить вимоги щодо наявності директора - резидента. Місцеві обслуговуючі компанії надають послугу номінального директора за додаткову плату. Пам'ятайте, що в майбутньому кожен підпис такого номінального директора, який може знадобитися для оформлення договорів, довіреностей, податкових та банківських документів, також буде оплачуватися додатково.  

  • Окрім номінального директора, досить розповсюдженою є послуга номінального акціонера. Оскільки у класичних офшорних зонах інформація про акціонерів компанії є публічною, на відміну від інформації про бенефіціарів компанії, послуга номінального акціонера дозволяє зберегти анонімність реальним власникам компаній. Але треба мати на увазі, що закритий реєстр бенефіціарів може бути відкритий за запитом фінансових установ інших держав у рамках обміну інформацією між країнами. Саме тому в сучасних реаліях не варто розраховувати на повну корпортивну конфіденційність кінцевих бенефіціарів. 

  • Незважаючи на те, що для офшорних компаній не вимагається фізичної присутності (наявності фізичного офісу)  у країні реєстрації,  реєстраційну адресу зобов'язана мати кожна місцева компанія. Вартість послуги надання реєстраційної адреси та прийняття кореспонденції оплачується додатково. 

  • Ведення бухгалтерського обліку. Як правило, класичні офшорні юрисдикції мають максимально спрощені вимоги до ведення бухгалтерського обліку компанії, а в деяких вони взагалі відсутні. Для холдингів прийнятим є щорічне подання «нульової звітності» із зазначенням того, що компанія не вела діяльності та не мала прибутку у звітному періоді. Якщо ж офшорна компанія зареєстрована у європейській юрисдикції, то можна «попасти» на обов'язковий щорічний аудит компанії, вартість якого формується в залежності від кількості транзакцій у звітному періоді. Такий аудит має право проводити лише сертифіковані компанії. Якщо Ви не маєте у штаті фінансового ліцензованого спеціаліста, який впорається із складанням звітності за європейськими стандартами  пару тисяч доларів США додаткових витрат щорічно Вам забезпечені. 

  • Інші витрати. Не треба забувати і про інші витрати, які можуть супроводжувати обслуговування закордонної компанії. На перший погляд вони не очевидні,  але набігти їх  може на декілька тисяч на рік. Для підтвердження інформації про компанію, наприклад на запит банку або контрагентів, Вам може знадобитися отримання Сертифікатів державного зразку,  таких як: Сертифікат Інкамбенсі,  Сертифікат Гуд Стендінг, Сертифікат Акціонерів, Сертифікат Директорів та інші. Це додаткові витрати. До цього ж, не забуваємо що для того, щоб документи, видані однією державою приймалися в іншій державі, на них повинен стояти апостиль. Ця послуга, звичайно, є також платною Крім того, при зміні будь-яких даних - наприклад, адреси реєстрації одного із власників компанії, - відповідні дані повинні вноситися у місцеві державні реєстри. А це, вгадайте, що? Так, оплачується  місцевим агентам додатково. 

До додаткових витрат також можна віднести послуги кур'єрів, витрати на особисті подорожі, якщо виникне така необхідність. 

Висновок. Якщо ви вирішили скоритатися офшорною компанією, як способом податкової оптимізації, прораховуючи суми економії на податках, не забувайте  врахувати всі додаткові витрати. Реєстрація то обслуговування офшорної компанії в європейській державі може обійтися у 10 та вище тисяч доларів США щорічно. Чи дійсно це є вигідним для Вашого бізнесу, вирішувати Вам. 

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

2. Ризик поганої репутації. 

Ні для кого не секрет, що в усьому світі ведеться боротьба із офшорами. Це  пов'язано із тим, що офшори,  зазвичай використовуються саме для нелегального ухилення від сплати податків шляхом класичних  офшорних схем. Усі розвиненні країни визнають такі схеми агресивною оптимізацією та проводять процеси деофшоризації. Також глави  основного пулу держав по боротьбі із офшорми - США, Великобританія, Німеччина, Іспанія, Італія, Франція - визнали необхідність відкриття інформації про те, кому насправді належать компанії, хто збагачується за їх рахунок та чи було сплачено податки. 

До заходів боротьтби із офшорми можна віднести:  

  • Законодавство про Контрольовані іноземні компанії (КІК), яке зобов'язує власників іноземних компаній повідомляти українську податкову про прибутки своєї іноземної компанії та сплачувати податок в Україні при наявності певних умов. 

  • Законодавство про трансфертне ціноутворення, яке  встановлює жорсткі правила перевірки та податкового контролю за операціями із пов'язаними особами. 

  • Занесення офшорних юрисдикцій та організаційно - правових форм ведення підприємницької діяльності, які не сплачують податок на прибуток, до спеціальних списків.  

До  операцій та співпраці із компаніями із таких списків завжди є особлива увага податкових органів, банків та контрагентів. Це може стати серйозною  перепоною для вільного ведення бізнесу та пошуку партнерів на міжнародній арені. Простими словами, є дуже високий ризик того, що Ваші документи навіть не приймуть на розгляд  для відкриття рахунку у банку, а інші гравці ринку відмовляться укладати контракти із офшорною компанією. Треба враховувати, що платіжні системи також мають певні вимоги до своїх клієнтів та мають право відмовляти у відкритті рахунку офшорній компанії.  

Ознайомитися із країнами, до яких  є особлива увага українських податкових органів, Ви можете тут: 

Перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України  

Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/ао не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи

Висновок. Офшорна компанія стикається із багатьма перепонами при веденні бізнесу - від відмови у відкритті корпоративного рахунку до зайвої уваги податкових органів. 

3. Ризик податкових нарахувань. 

Весь світовий досвід деофшоризації свідчить про те, що ніде не платити податки вже не вийде. Основна суть: є прибуток- повинен бути сплачений податок. Якщо цього не було зроблено  у країні резидентності компанії, такий податок повинен бути сплачений у країні резидентності власника компанії. Законодавство про КІК в Україні, зокрема, спрямоване на те, щоб стягнути податок із власників офшорних компаній, зареєстрованих у низькоподаткових юрисдикціях. Таким чином, якщо ставка фактично сплаченого податку із доходу у країні реєстрації іноземної компанії є меншою за 12,5 %, такий прибуток офшорної компанії буде включено до сукупного оподаткованого доходу власника компанії громадянина України та оподатковано за ставкою 18%. Також під ризиком українських податків опиняються холдинги та змішані компанії, 50  і більше відсотків яких складають пасивні доходи.   

Висновок: Законодавство про КІК спрямоване на те, щоб зобов'язати власників офшорних та пасивних компаній сплачувати податок в Україні зі свого іноземного прибутку. 

Висновки. Зважаючи на світовий рух боротьби із ухиленням від оподаткування, офшорна компанія вже не може гарантувати Вам ані звільнення від податків, ані конфіденційності. Цей рух лише посилюється та набуває більшого світового розповсюдження. Не зважаючи на це, такий спосіб податкової оптимізації все ще є дуже популярним серед українців. Дійсно, якщо ретельно зважити всі плюси та мінуси та здійснити детальні розрахунки, у кожного залишається можливість скористатися перевагам офшорних юрисдикцій. Чи підходить для Вашого бізнесу такий спосіб - вирішувати лише Вам. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему