Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Запуск спеціальних аукціонів на допоміжні послуги: ключові факти

26 червня 2024 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прийняла важливу Постанову № 1172 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП» (далі - «Постанова»), яка запроваджує спеціальні аукціони для допоміжних послуг щодо надання енергосистемі резервів регулювання частоти та активної потужності.

Постанова дозволяє укладати довгострокові договори, під які можна залучити фінансування, та відкриває значні можливості для бізнесу, зокрема, у сфері зберігання електроенергії.

Наводимо 5 ключових фактів про спеціальні аукціони на допоміжні послуги:

1. Аукціони на допоміжні послуги

Ринок допоміжних послуг - це окремий сегмент ринку електроенергії, на якому «Укренерго» (оператор системи передачі України) закуповує послуги для забезпечення надійності роботи енергосистеми. «Укренерго» проводитиме спеціальні аукціони для закупівлі послуг з надання резервів регулювання частоти та активної потужності, а саме резерв підтримання частоти (РПЧ) та автоматичний резерв відновлення частоти (аРВЧ). Це відкриває перспективи для компаній, які мають або планують розвивати системи накопичення / зберігання енергії.

2. Гнучкі умови договорів про надання додаткових послуг

Постанова дозволяє укладати договори на надання допоміжних послуг строком від одного до п'яти років з можливістю відтермінування початку надання послуг на строк до трьох років. Така гнучкість дозволяє підприємствам укладати договір про надання допоміжних послуг у майбутньому, маючи достатньо часу для залучення фінансування та будівництва необхідних об'єктів, тим самим знижуючи початкові інвестиційні ризики.

3. Вимоги до учасників спеціальних аукціонів

Потенційні учасники аукціонів повинні виконати кілька кроків: (1) укласти з НЕК «Укренерго» договори про надання допоміжних послуг у майбутньому; (2) надати фінансове забезпечення виконання умов договору про надання допоміжних послуг у майбутньому; (3) внести гарантійний внесок у розмірі 5 000 євро за кожен об'єкт (сума внеску повертається після аукціону або після надання забезпечення).

Учасники-переможці тендеру повинні також надати фінансове забезпечення в розмірі 30 000 євро за МВт потужності об'єкта, що сплачується в гривневому еквіваленті. Це гарантує виконання зобов'язань учасником. Гарантія повертається протягом 30 днів після початку надання послуг за умови, що послуги надаються відповідно до домовленостей.

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

4. Зниження валютних ризиків

Постанова містить положення щодо захисту інвесторів від валютних ризиків. Ціна надання допоміжних послуг, визначена за результатами аукціону, конвертується у євро за офіційним валютним курсом Національного банку України, середнім за місяць, у якому проводився такий аукціон. В свою чергу платежі за послуги будуть розраховуватися в євро та конвертуватися в гривні за офіційним курсом, усередненим за місяць надання послуг, що забезпечить певну фінансову стабільність для бізнесу.

5. Сертифікація та реєстрація

Щоб розпочати надання послуг, надавачі допоміжних послуг повинні забезпечити відповідність свого обладнання необхідним технічним стандартам. Це передбачає отримання сертифікату відповідності від «Укренерго» та реєстрацію в якості постачальника допоміжних послуг, що дозволить їм стати активними учасниками ринку електроенергії України.

Постанова матиме позитивний вплив на бізнес. Це стратегічний та необхідний крок для модернізації енергетичного сектору України, який відкриває широкі можливості для інвесторів та енергетичних компаній зробити свій внесок та отримати прибуток від енергетичної трансформації країни. Запровадження довгострокових контрактів з відстрочкою надання послуг дозволяє бізнесу отримати фінансування від банків для будівництва нових енергетичних об'єктів, підкріплене гарантованим майбутнім попитом на послуги. Враховуючи поточний стан енергетичної системи України, ці заходи є життєво необхідними.

Олександр Мельник, партнер, керівник практики корпоративного права та M&A GOLAW, адвокат

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему