Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Алгоритм дій під час обшуку

На сьогоднішній день однією з найпоширеніших і водночас найпроблемніших слідчих дій у кримінальному провадженні вважається обшук. Це пов'язано з тим, що правоохоронними органами напрактиці дана слідча дія у низці випадків проводиться із порушенням та недотриманням норм встановлених кримінальним процесуальним законодавством.  

Відповідно до ч. 1 ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України (надалі - КПК України) обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Тобто дана слідча дія полягає в огляді місця події або особи з метою виявлення й вилучення доказів, які можуть допомогти у розслідуванні конкретного кримінального правопорушення. 

Підставою для обшуку є ухвала слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, яка видається на підставі клопотання слідчого або прокурора до суду з проханням надати дозвіл на проведення обшуку. 

Чинним КПК України визначено, що ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння повинна містити в собі перелік відомостей, зокрема: 

  • строкадії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали; 

  • прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук; 

  • положення закону, на підставі якого постановляється ухвала; 

  • житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; 

  • особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 

  • речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.  

Однак, представники правоохоронних органів, як вже зазначалось раніше, не завжди дотримуються норм законодавства при проведенні обшуку, тим самим порушуючи його.

Одними з найпоширеніших видів порушень з боку правоохоронців при проведенні обшуку є:   

  • його проведення без дозволу слідчого судді (відсутність ухвали про дозвіл на обшук), що є порушенням ч. 2 ст. 234 КПК України; 

  • не відповідність ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння загальним вимогам, встановлених ч. 2 ст. 235 КПК України, а саме: 

  • не зазначення в ухвалі строку її дії, який, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 235 КПК України, не може перевищувати одного місяця; 

  • не відповідність положенням закону, на підставі якого ухвала постановляється (п. 3 ч. 2 ст. 235 КПК України), адже це робить ухвалу недійсною; 

  • відсутність в ухвалі інформації про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться, що суперечить п. 5 ч. 2 ст. 235 КПК України; 

  • не надання особі можливості скористатися допомогою адвоката, що суперечить положенням ст. 59 Конституції України та ч. 3 ст. 236 КПК України. 

Однією з особливостей обшуку як слідчої розшукової дії є те, що під час дії правового режиму воєнного стану він може проводитись з 6 години ранку до 22 години ночі. В інший час його проведення допускається лише у невідкладних випадках, коли затримка в його проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення. Також важливо зазначити, що при неможливості залучення понятих з об'єктивних причин або якщо таке залучення пов'язане з об'єктивною небезпекою для їх життя чи здоров'я - обшук може бути проведено без їх залучення, але в обов'язковому порядку фіксується доступними технічними засобами шляхом здійснення безперервного відеозапису. 

Отже, під час обшуку варто дотримуватись наступного алгоритму дій: 

1. Переконатись, що обшук проводять уповноважені особи шляхом перевірки їх службових посвідчень.  

2. Вимагати пред'явлення документу на підставі якого проводиться дана розшукова дія (ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння), а також отримати копію даного документу.  

3. Уважно ознайомитись з текстом ухвали на предмет чи містить вона в собі всі необхідні відомості визначені у ч. 2 ст. 235 КПК України.  

4. Негайно зателефонувати своєму адвокату та якомога чіткіше роз'яснити ситуацію з проханням прибути на місце обшуку. Також рекомендується скласти письмове клопотання про залучення адвоката до проведення обшуку та дочекатися його прибуття. Важливо зазначити, що згідно з чинним законодавством, особи, які уповноважені проводити обшук, не зобов'язані чекати на прибуття адвоката

У разі, якщо обшук розпочався за відсутності адвоката, важливо ретельно документувати весь процес. Необхідно фіксувати всі подробиці (бажано шляхом відео- та/або фотозйомки), пов'язані з обшуком, включаючи: час початку та завершення обшуку; імена та посади осіб, які проводять обшук; місце проведення обшуку; перелік вилучених речей; дії, які здійснювалися представниками правоохоронних органів під час обшуку, тощо. 

5. Вимагати детального опису вилученого майна. Під час проведення обшуку ви маєте право на те, щоб усі вилучені та/або тимчасово вилучені речі та документи були описані в протоколі максимально детально, адже це мінімізує ризик помилок, підміни або їх втрати при подальшій ідентифікації та поверненні. 

6. Не залишати представників правоохоронних органів без нагляду і фіксувати кожну їх дію, знову ж таки шляхом відео- та/або фотозйомки.  

Практичні матеріали із чіткими послідовностями дій: Мистецтво оборони, Алгоритми дій, База податкових знань. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему