Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Генератори на підприємстві: правила встановлення, санітарні та екологічні норми

Генератор є важливим та надійним обладнанням на підприємстві в наш час. Через нього, у випадку аварій або перебоїв в електропостачанні, підприємства забезпечують себе електричною енергією, з метою уникнення зупинки процесів роботи на підприємстві. 

Сьогодні ринок пропонує різноманітний вибір генераторів: дизельні, бензинові, газові, сонячні, які один від одно відрізняються по потужності типу палива, мобільності та іншими характеризуючими. Проте, дуже важливо купувати лише сертифіковані генератори та тільки в ліцензованих точках продажу, з документи про якість товару (сертифікат якості, сертифікат відповідності, якісне посвідчення тощо).  

Законодавчі вимоги  

Встановлення генераторів на підприємстві регулюється різними нормативно-правовими актами, зокрема, правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Держнаглядохоронпрці від 09.01.1998 № 4; правилами улаштування електроустановок, затверджені наказом Міненерговугілля від 21.07.2017 № 476; правилми технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Мінпаливенерго від 25.07 2006 № 258; Законом України «Про охорону атмосферного повітря»

В період воєнного стану, Законом не вимагається отримувати дозвіл на встановлення генераторів на підприємстві, точніше дозвіл на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами, окрім генераторів, які перевищують понад 1000 В.  

Проте, Згідно з постановою Кабінетів Міністрів України № 314 від 18 березня 2022 року «Про деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», власники підприємств на яких використовуються генератори мають подати до органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг тільки декларацію про провадження господарської діяльності. Подача такої декларації є безоплатною. 

Вищевказана декларація може бути подана як в електронній формі, - через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, зокрема, засобами мобільного додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) (у разі подання декларації фізичною особою - підприємцем) так і в письмовій формі, - через центр надання адміністративних послуг з подальшою передачею органам ліцензування, дозвільним органам та суб'єктам надання публічних (електронних публічних) послуг засобами Порталу Дія.  

Відомості, які вносять до декларації про провадження господарської діяльності: 

  • для юридичної особи - організаційно-правова форма, повне і скорочене найменування (за наявності), ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, місцезнаходження (крім військових частин, військових закладів, установ), контактний номер телефону, адреса електронної пошти, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) керівника юридичної особи або його уповноваженого представника; 

  • для фізичної особи - підприємця - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), місце проживання, контактний номер телефону, адреса електронної пошти; 

  • назва виду господарської діяльності/частини виду господарської діяльності, який провадиться суб'єктом господарювання, або інформація щодо змін, які вносяться до дозвільного документа; 

  • зазначається  фактична адреса  провадження господарської діяльності; 

  • назва дозвільного документа на заміну якого подана декларація або до якого декларацією вносяться зміни; 

  • відмітка про те, що суб'єкт господарювання ознайомлений з вимогами законодавства, якими встановлено вичерпний перелік вимог до провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, отриманню документа дозвільного характеру, іншого результату надання публічної послуги, на заміну якого подана декларація, та зобов'язується їх виконувати. 

Проте, підприємствам, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану необхідно буде отримати дозвіл на викиди, якщо у підприємства буде необхідність у продовженні користуванням генераторної установки.  

Так, статею 243 Податкового кодексу України встановлено, що для підприємств, які мають у своєму використанні  генераторні установки, передбачено сплату екологічного податку за викиди забруднювальних речовин в атмосферу. Розмір (ставка) податку за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення залежить від виду та кількості забруднюючої речовини. 

Також, Податковим Кодексом України передбачено накладення штрафу та пені на підприємство за несвоєчасну сплату або недоплату екологічного податку.   

Хочете аналізувати законодавство глибше? Побачте повний контекст до кожного НПА - з новою LIGA360! До кожного документи знайдуться пов'язані закони, судова практика та аналітика. Залиште заявку на презентацію. 

Санітарні норми та охорона праці з генератором  

Перед встановленням геератора на підприємстві дуже важливо дотримуватись конкретних правил та санітарних норм вказаних в інструкції з підключення та експлуатації генераторів, щоб убезпечити себе від негативних наслідків.  

На виконання Закону України “Про охорону праці” та  відповідно до вимог  Державних нормативно - правових актів з охорони праці, на підприємстві обов'язково повинна бути особа (працівник) відповідальний за експлуатацію генератора електроенергії, який пройшов інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки при експлуатації генератора електроенергії, а також повинен знати будову та принцип роботи генератора. Вищезазначена відповідальна особа призначається наказом, підписаним керівником підприємства, про призначення відповідальних осіб за роботу з обладнання підвищеної небезпеки (генератором електроенергії). 

Правила, яких слід дотримуватись при встановленні генератора на підприємстві:  

  • Так, встановленням та підключенням генератора повинен займатися виключно кваліфікований спеціаліст - електрик, з додержанням до норм ПУЕ (Правила улаштування електроустановок), ПБЕЕС (Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів) і технічної документації виробника. 

  • Під час експлуатації генераторних електроустановок дуже важливо дотримуватись вимог пожежної безпеки, передбачених Правилами пожежної безпеки України. 

  • Важливо обрати місце встановлення генератора, бажано із захистом (накриттям) від опадів, зокрема, дощу та снігу. Генератор небажано вмикати в умовах підвищеної вологості, під час дощу або снігу. Місцевість на якій буде встановлено генератор повинна бути відкритою та гарно вентильованою, це убезпечить споживача від отруєння вихлопними (чадними) газами.  

  • Потрібно оточити генератор шумозахисними й акустичними екранами. 

  • Повинна бути рівна поверхня, надійна підставка, на якій буде розташований генератор. 

  • Розташувати електричну генераторну установку так, щоб обмежити доступ до неї для сторонніх осіб та тварин. 

  • При встановленні генератора електроенергії біля офісних будівель відстань до стін має бути не менше 6 м.  

  • Корпус генератора повинен бути приєднаний до заземлення. Заземлення убезпечить не тільки від враження струмом, але і відводить електростатичні заряди від металевих частин обладнання і покращує якісні показники напруги. 

  • Перед кожним включенням генераторної установки необхідно проводити ретельний візуальний огляд обладнання з періодичною, згідно рекомендацій виробника, перевіркою рівня масла, пального, стан повітряного і паливного фільтрів, стан свічки запалювання та інше. 

  • Недалеко від генератора повинен бути розміщений пожежний балон для гасіння пожежі, у разі виникнення загорання генераторної установки. 

  • У разі відсутності на підприємстві особи, яка, зможе регулярно проводити технічне обслуговування генераторної установки, потрібно звернутися до офіційного сервісного центу обслуговування такого електричного обладнання. 

  • Обов'язково потрібно  робити перерву у роботі генератора, передбачену паспортом виробника. 

  • Мастило та пальне для генераторів необхідно зберігати у спеціальних ємкостях (каністрах) на відстані 10 метрів від генераторів та інших вогненебезпечних предметів.  

  • Категорично заборонено вносити будь-які зміни в конструкцію генератора. 

  • Заборонено розміщувати генераторну установку в закритому (замкнутому) приміщенні без вентиляції де можуть перебувати люди та тварини, а також у вибухонебезпечному середовищі. 

  • Безумовно забороняється під час експлуатації та заправки генераторної установки палити, а також користуватися джерелами відкритого вогню. 

Отже, правильна експлуатація генератора дійсно може допомогти уникнути негативних наслідків, таких як відключення електропостачання, збитків від зупинки виробництва. Переконайтесь, що генератор встановлений та підтримується відповідно до вимог виробника, щоб забезпечити надійну роботу в разі необхідності. Так, важливо пам'ятати, що правильна експлуатація генератора може допомогти убезпечити навколишнє середовище від можливих негативних наслідків. Збалансований рівень викидів, відповідні регулярні обслуговування та використання екологічно чистих палив можуть допомогти зменшити вплив на довкілля. Не забувайте дотримуватися вимог законодавства та виробника для забезпечення екологічно відповідних умов роботи вашого генератора. 

Крім цього, безпека робітників на підприємстві - це дуже важлива тема. Пам'ятайте, що використання захисного спорядження та дотримання правил безпеки користування генераторною установкою на підприємстві допоможуть уникнути травм та нещасних випадків на робочому місці. 

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему