Залучити додатково до бюджету України 125 млрд грн - гарна ініціатива Уряду, проте мова йде про підвищення податків за законопроєктом №11416. Підвищення має зачепити усіх: білий бізнес будь-якого масштабу, громадян та навіть резидентів Дія Сіті (яким надавались гарантії на 25 років щодо рівня оподаткування). Зміни ставок оподаткування не обговорювались з жодними із представників бізнесових асоціацій, тому це стало не приємним сюрпризом після обіцянок «клубу білого бізнесу». Адже найбільше податкове навантаження запропонованими змінами передбачається для тих, хто працює «в білу». Про шляхи детінізації економіки чи змін в адмініструванні оподаткування та митних платежів, або ж скорочення видатків бюджету - в урядовому проєкті немає згадок. Просто платіть більше і не питайте.
Тож, головні податкові ідеї від Уряду: поширення військового збору на всіх (для найманих працівників передбачається збільшення до 5 %), 30 % мають йти від торгівлі ювелірними виробами, 15 % від вартості нових легкових авто, 5 % від продажу нерухомості фізичними особами, 5 % - за послуги мобільного зв'язку.
Якщо невеликий бізнес платив «білі» заробітні плати, то збільшення військового збору, буде спонукати перейти в тінь чи «сірі» заробітні плати. Новий військовий збір з обороту - взагалі підвищить собівартість продукції, яка виробляється складними технологічними ланцюжками. Така продукці може втратити конкурентоздатність у порівнянні з імпортною. Підвищення податку під час продажу нерухомості однозначно стане стимулом для встановлення двох цін на майно: на папері та реальної. Як юрист, маю попередити, що у випадку будь-яких судових спорів, вам доведеться окремо доводити, що за квартиру ви заплатили не суму, вказану в договорі, а зовсім іншу, більшу. Показання свідків щодо передачі коштів дуже сумнівно, що братимуться до уваги судом. Що стосується можливого підвищення оподаткування нових авто, то за деякою інформацією, автосалони вже стоять порожні: хто планував придбання нового авто, не став чекати урядових подарунків.
Загалом, підвищення акцизів та податків (про акциз на солодку газовану воду я не згадую) завжди означає підвищення цін на усі товари та послуги. Чи підвищить це купівельну спроможність - навряд чи. Який вихід будуть шукати? Борги за комунальні послуги, ухилення від сплати податків, споживання контрафактної продукції…
Коли урядова ідея може стати реальністю? В проєкті зазначено, що зміни наберуть чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його опублікування. Тобто, скоріш, за все, мова йтиме про жовтень-листопад.
Але пропоную звернути увагу на ще одну пропозицію Уряду, яка є в законопроєкті № 11416, а саме на включення до переліку обов'язків бізнесу обов'язку проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки на вимогу контролюючого органу під час проведення перевірки. У випадку відмови - на активи буде накладено адміністративний арешт.
Що це таке? Це заборона для платника податків розпоряджатися або користуватись майном. Такий арешт може бути повним (передбачається заборона на розпорядження/користування майном) або умовним (користуватись або розпоряджатись майном можна, але з попереднім дозволом від податкової).
Наразі більшість експертів погоджується із тим, що є логіка у піднятті податків в умовах війни. Проте у даному форматі податки підвищаться, перш за все, для бізнесу, який працює «в білу» і навіть для резидентів Дія Сіті, яким держава давала якісь гарантії. Так, «клуб білого бізнесу» чекає довірливих резидентів. Натомість ті бізнеси, які користувались різноманітними схемами для ухилення від сплати податків, не підпадуть під зміни (хіба що за користування мобільним зв'язком більше заплатять).
Держава вдається до «простих рішень» в складні часи, коли є високий запит на справедливість і впевненість, що твої гроші, твої податки використовуються так само за призначенням, як і опомога від США. На жаль, як зазначав вище, в проєкті нічого не йдеться про зміни в адмініструванні податків і зборів, або шляхів детінізації економіки.
Будь-яке підвищення податків - це ризики для бізнесу, а в умовах війни, з кадровою кризою чи енергетичною - й поготів. Скільки їх закриється - покаже статистика, але закриті бізнеси чи ті, які перейдуть в тінь, податків не платять.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.