Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новації процедури приватизації держбанків

19 вересня 2024 року Парламент ухвалив Закон про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків. Наразі закон передано Президенту України. 

Метою прийняття закону заявлено сприяння розвитку банківського сектору України та скорочення державної власності в банківському секторі, який наразі складає шість державних банків, на які сукупно припадає 56,6% активів. Тому прийняття закону було закладено в План пріоритетних дій Уряду на 2024 рік у тексті Меморандуму про співпрацю між Україною та МВФ та у плані Ukraine Facility на 2024-2027 роки. 

Надалі пропонуємо детально зупинитись на ключових положеннях закону. 

1. Яких банків стосується закон. 

Фактично, закон поширює свою дію, тобто встановлює процедуру для продажу акцій системно важливих банків, усі або частина акцій у статутному капіталі яких належать державі. 

Водночас держава може продати як усі 100% власних акцій, так і лише їх певну частину. 

Однак, процедура продажу не поширює свою дію на АТ «Ощадбанк» та АТ «Укрексімбанк». Для цих банків і далі буде діяти загальна процедура приватизації. 

2. Хто може стати потенційним покупцем акцій державних банків. 

Фактично закон визначає, що покупцем може будь-яка особа (резиденти та нерезиденти України, міжнародні фінансові інститути та ін.), яка:  

  • відповідає вимогам ризик-профілю. Такі вимоги затверджують КМУ та НБУ й включають у себе вимоги щодо кількісних та якісних показників діяльності, а також ділової репутації та прозорості структури власності. 

  • надала забезпечення конкурсної пропозиції. 

Однак, закон також містить перелік осіб, які не можуть бути покупцями: 

  • особи та компанії, пов'язані з державною-агресором; 

  • колишні власники банку (власники з часткою 10 і більше %), які були націоналізовані або визнані неплатоспроможними; 

  • компанії, які зареєстровані в офшорних юрисдикціях і юрисдикціях, пов'язаних із відмиванням «брудних» грошей (за класифікацією FATF);

  • особи, до яких застосовано санкції; 

  • особи, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення; 

  • особи, які протягом останніх 2-х років виступали радником з продажу акцій банків.

Тож, як видно держава відразу встановлює високі стандарти для потенційних покупців акцій державних банків. Це свого роду «запобіжник» для збереження прозорості та стабільності в роботі банку. 

3. Яка процедура продажу акцій державного банку. 

Процедура складається з 3-х етапів: 

  • підготовка пакета акцій; 

  • проведення конкурсу (торгів); 

  • укладання договору купівлі-продажу з новим власником. 

Підготовчий етап 

Керувати процесом продажу акції банку буде Комісія з продажу у складі представників: 

  • Мінфіну, Мінекономіки, Мін'юсту; 

  • за необхідності, інших відомств; 

  • міжнародних фінансових організацій з правом лише надавати пропозиції, рекомендації;

  • самого банку (за бажання). 

Комісія діє керуючись своїм «комісійним судженням», заснованим на принципах рівнозначності суті та форми, співмірності (пропорційності), обґрунтованого сумніву та комплексного аналізу.

Показово, що такі ж принципи застосовує НБУ як своє «професійне судження». 

Додатково КМУ залучає до процесу Радника з продажу пакетів акцій банків. 

Радником може бути юридична особа, яка має міжнародний досвід продажу фінансових установ, високий рівень компетентності та запропонувала комплексний план дій з продажу пакета акцій банку. 

Родь радника відповідає суті. Йдеться про надання пропозицій та рекомендацій для визначення:  

  • інформації про банк, яка надається потенційним покупцям; 

  • осіб, заінтересованих у придбанні пакета акцій банку, встановлення вимог до таких осіб. Надалі радник здійснює первинну оцінку поданих покупцем документів на предмет їх відповідності вимогам; 

  • порядку проведення конкурсу, ціни продажу акцій. 

За результатом підготовчого етапу, КМУ приймає рішення про: кількість акцій для продажу, їх вартість та порядок проведення конкурсу (торгів) для продажу. 

Проведення конкурсу (торгів) 

Фактично передбачено проведення електронних аукціонів (торгів) як на українських, так і міжнародних платформах. 

Для проведення аукціону достатньо щоб Комісія допустила до участі хоча б одного учасника. 

Переможця аукціону визначає КМУ своїм рішенням. 

Укладення договору купівлі-продажу акцій із переможцем 

Договір укладають КМУ та переможець аукціону (торгів). Однак власником акцій покупець стає лише після отримання: 

  • дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію (якщо отримання такого дозволу вимагається законодавством України); 

  • погодження Національного банку України щодо набуття покупцем істотної участі в банку (якщо покупець набуває або збільшує істотну участь у банку),  

  • інших необхідних дозволів та погоджень. 

Цікаво, що в договір можна обрати право Англії та Уельсу або право штату Нью-Йорк (США) як право, що застосовується до договору та пов'язаних з ним документів. Також, можна визначити, що усі спори щодо виконання договору будуть розглядатись міжнародним комерційним арбітражем. 

4. Можливість оскарження рішень, прийнятих в ході продажу акцій банку. 

З цього приводу законодавець відразу поставив «запобіжник» для негативного впливу на процедуру продажу з боку будь-яких осіб, зокрема колишніх бенефіціарних власників чи поточних міноритарних акціонерів. 

Варто зазначити, що порядок оскарження рішень та наслідки їх скасування є ідентичними до процесу оскарження рішень НБУ про визнання банку неплатоспроможним та його ліквідацію.

Ключові положення процесу: 

  • оскарження будь-яких рішень віднесено до компетенції адміністративних судів. Для цього визначено спеціальну процедуру; 

  • у разі скасування та визання протиправним рішення, це не буде мати наслідком зупинення процедури конкурсу (торгів) чи скасування результатів конкурсу; 

  • за результатом оскарження можливе лише відшкодування шкоди; 

  • встановлено заборону для суду накладати арешт на акції банку та зупиняти дію рішень КМУ, НБУ та інших органів як захід забезпечення позову. 

Таким чином, як помітно з аналізу ключових положень нового закону, законодавець з одного боку створив умови для проведення відкритого та прозорого процесу продажу, завдяки участі міжнародних партнерів та консультантів. З іншого боку, відразу закладено «запобіжник» для негативного впливу на процедуру продажу з банку будь-яких осіб. 

Надалі ми очікуємо вступу закону в дію та будемо слідкувати за практичним виконанням положень закону під час процедури продажу акцій. 

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему