Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

За загальним правилом, ліцензування являє собою це процес отримання офіційного дозволу на здійснення визначеного виду діяльності, який підлягає державному регулюванню.  

Засади процедури ліцензування визначаються положеннями Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та іншими нормативно-правовими актами. 

Так, під час воєнного стану для експорту деяких видів агропродукції необхідно отримувати ліцензію.  

У свою чергу, в Додатку № 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік» від 27.12.2023 за № 1402 затверджений перелік товарів (аграрної продукції), експорт яких підлягає ліцензуванню на 2024 рік. 

Наприклад, це експорт таких культур, як пшениці, кукурудзи чи ячменю. 

Тобто, якщо агропродукція підпадає під Додаток № 4 Постанови № 1402, то необхідно отримувати ліцензію. 

Розгляд заявок на одержання ліцензій на експорт товарів, Мінекономіки в порядку, який визнається Наказом Міністерства економіки України № 991 від 09.09.2009 «Про порядок ліцензування експорту товарів»

Слід зазначити, що в червні 2024 були прийняті зміни до Порядку № 991 які набули чинності в серпня 2024. 

Зміни стосувались того, що заявки на отримання ліцензій на експорт товарів можна подавати не тільки в паперовій формі, а й в електронній. 

Тому, для отримання ліцензії на експорт агропродукції необхідно здійснити наступні кроки. 

В паперовій чи електронній формі подати заяву на отримання ліцензії. Слід зазначити, що така заявка має затверджену форму. Тому потрібно це враховувати, щоб не було формальних причин її повернення.  

До заявки обов'язкового необхідно додати: 

  • лист-звернення щодо оформлення ліцензії із зазначенням контактних телефонів; адреси електронної пошти; прізвища, ім'я, по батькові (за наявності) та посади заявника або його уповноваженої контактної особи; 

  • копії зовнішньоекономічного договору (контракту), усіх специфікацій, додатків, додаткових угод та інших документів, які є невід'ємними частинами договору (кнтракту), засвідчені в установленому законодавством порядку. У разі коли такі документи укладено іноземною мовою, також необхідно додати  їх переклад на українську мову; 

  • експертний висновок (оригінал) з визначенням країни походження та коду товару відповідно до УКТ ЗЕД, який видається Торгово-промисловою палатою України або регіональною торгово-промисловою палатою. 

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Слід зазначити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні збір за видачу ліцензії на експорт (імпорт) товарів не справляється. 

Подана заявка з пакетом документів розглядаються Мінекономіки протягом 10 робочих днів в режимі  автоматичного ліцензування і 30 календарних днів в режимі не автоматичного ліцензування.  

Також слушно зазначити, що Порядком № 991 визначені підстави для відмови в видачі ліцензії, до яких віднесено: 

- Порушення заявником або його іноземним контрагентом законодавства України у зовнішньо-економічній діяльності  

- Вичерпання встановленої квоти на відповідні товари 

- Заявник здійснює свою діяльність на умовах, які можуть спричинити ухвалення компетентними органами країни-імпортера антидемпінгових та інших захисних заходів до експорту продукції походженням з України 

- Заявник вчиняв дії, що призводять до порушення взятих Україною міжнародних зобов'язань 

- Застосування заявника або до його іноземного контрагента спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономіної діяльності; 

- Невідповідність поданих документів законодавству України. 

Інші підстави для відмови у видачі ліцензії відсутні.  

Додатково слід зазначити, що під час ініціювання питання отримання ліцензії на експорт агропродукції необхідно враховувати положення Постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2024 за № 678 "Про внесення зміни у додаток 4 до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1402", якою було визначено, що у разі коли країною призначення товарів, є Республіка Болгарія, Румунія, Словацька Республіка, Угорщина та Республіка Польща, застосовується режим ліцензування експорту, який стосується всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, зокрема тих, що включені до переліку верифікованих суб'єктів агропромислового комплексу. 

Розгляд заявок на одержання ліцензій на експорт товарів до Республіки Болгарія, Румунії, Словацької Республіки, Угорщини та Республіки Польща здійснюється Мінекономіки в установленому ним порядку у 30-денний строк за наявності підтвердження від зазначених країн про готовність розпочинати двосторонні консультації. 

Отже, у разі здійснення господарської діяльності з експорту агропродукції необхідно отримувати відповідну ліцензію. 

Отримання ліцензії з серпня 2024 можливо як шляхом подання документів в паперовій так і в електронній формі. 

Хочете аналізувати законодавство глибше? Побачте повний контекст до кожного НПА - з новою LIGA360! До кожного документи знайдуться пов?язані закони, судова практика та аналітика. Залиште заявку на презентацію. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему