Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які ключові засади має містити корпоративна політика з управління ризиками?

Управління ризиками є важливим процесом у кожній компанії, діяльність якої здійснюється на основі принципів етики та компаєнсу та який дозволяє ідентифікувати, оцінювати та контролювати потенційні загрози, що можуть вплинути на діяльність компанії. Ефективне управління ризиками дозволяє мінімізувати ймовірність виникнення ризику та його наслідки, що призводить до більшої операційної та фінансової стабільності компанії. У даному матеріалі ми розглянемо основні аспекти корпоративного управління ризиками та визначимо ключові засади корпоративної політики з управління ризиками. 

Про корпоративне управління ризиками компанії   

На відміну від традиційного управління ризиками, яке часто фокусується на конкретних ізольованих сферах ризику, корпоративне управління ризиками застосовує цілісну перспективу, враховуючи всі типи ризиків для підтримки стратегії та ефективності компанії. Ця зміна вимагає прийняття рішень на найвищому рівні компанії, включаючи питання ризику в основні процеси стратегічного планування та досягнення цілей компанії. 

Відомо, що невизначеність є невід'ємною частиною бізнесу - немає прибутку без ризику. Однак, ризикуючи, компанія мусить бути відповідальною і дбати про те, щоб кожен її працівник також був відповідальним за управління ризиком у сфері, яку він контролює. Активна участь кожного працівника компанії у процесі впровадження корпоративної політики з управління ризиками та подальше дотримання такої політики в поточній діяльності компанії, захистить ресурси акціонерів, здоров'я і безпеку її працівників, навколишнє природнє середовище, а також репутацію та бренд компанії. 

З метою досягнення власних бізнес-цілей, компанія має раціонально використовувати можливості та розумно і ефективно управляти ризиками. Для цього компанії потрібен основоположний документ, в якому зібрана повна інформація про ризики та способи боротьби з ними. Саме таким документом є корпоративна політика з управління ризиками, яка описує системний підхід до ризику: від його ідентифікації та оцінки через аналіз і реагування, аж до моніторингу рівня ризику.  

Метою розроблення та впровадження в компанії корпоративної політики з управління ризиками є визначення принципів та обсягу процесу управління ризиками, встановлення відповідальності його учасників та визначення основних концепцій ризиків. Рішення щодо впровадження відповідної політики в компанії дозволяє систематично здійснювати ідентифікацію, оцінку та аналіз ризиків, що, в свою чергу, забезпечує можливість реагувати на ризики, шляхом розроблення відповідей, які підтримують ризик на очікуваному рівні.      

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Щодо ключових положень корпоративної політики з управління ризиками. 

Будь-яка корпоративна політика з управління ризиками має бути заснована на визнаних міжнародних стандартах і найкращих практиках. Завдяки участі в даному процесі вищого керівництва компанії, корпоративна стратегія управління ризиками включає управління на основі ризиків у процес стратегічного планування та прийняття рішень.  

Відтак, корпоративна політика з управління ризиками має містити наступні засади:  

  • Щодо основних положень політики; 

  • мету і сферу застосування політики; 

  • обсяг обов'язків та відповідальності за процес управління ризиками; 

  • опис процесу управління ризиками, що включає в себе: 

  • визначення контексту ризику; 

  • ідентифікація і оцінка ризику; 

  • аналіз і реакція на ризик; 

  • моніторинг ризику і комунікація. 

  • Нагляд за ключовими ризиками компанії. 

Щодо процесу управління ризиками  

Зупиняючись на процесі управління ризиками, то варто зазначити про те, що перший крок відповідного процесу складається з трьох дій: визначення зовнішнього контексту, внутрішнього контексту, а також контексту управління ризиком.  

На етапі ідентифікації і оцінки ризику компанія визначає всі можливі джерела ризику, які можуть вплинути на компанію. Джерела ризику можуть походити з різних сфер, таких як операційний ризик, фінансовий ризик, ринковий ризик або ризик репутації. Ідентифікація ризиків вимагає системного підходу та залучення всіх відділів компанії, щоб гарантувати врахування всіх потенційних загроз. 

Метою аналізу і реакції на ризик є поглиблення знань і розуміння конкретних ризиків і ключових факторів, вибраних на попередньому етапі процесу управління ризиками. Причинно-наслідковий аналіз і поглиблений опис того, як боротися з ризиком надають можливість прийняти рішення щодо утримання або можливої зміни поточних процедур щодо управління ним.  

Метою процесу моніторингу та комунікації ризиків є забезпечення ефективного реагування на ризики.  Завдяки цьому етапу можна підтримувати ефективну стратегію контролю ризиків і оновлювати профіль ризиків. Постійний моніторинг дозволяє відстежувати виявлені загрози, прогрес у пом'якшенні загроз і нові загрози. Ефективна комунікація забезпечує прозорість завдяки чіткій видимості ризику та результативності реагування на нього. 

Що стосується нагляду за ключовими ризиками компанії, то в більшості випадків це управління невизначеністю та захист інтересів акціонерів компанії через систематичний та дієвий процес управління ризиками. Результатом структурованого та циклічного підходу до управління ризиками є ідентифікація ключових ризиків для конкретної компанії, з метою їх періодичного перегляду, контролю реалізації планів реагування на ризики, оцінкою стійкості компанії до ризиків та передачею рішень, пов'язаних зі зниженням ризиків на розгляд правління компанії.  

Отож, завдяки впровадженню ефективно розробленої корпоративної політики з управління ризиками, компанії можуть не тільки захистити себе від загроз, але й скористатися новими можливостями для розвитку та зростання.

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему