Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Запровадження процедури превентивної реструктуризації в Україні: що це дасть бізнесу

Законодавство України щодо банкрутства та реструктуризації є відносно новим і до цього часу було більше орієнтоване на ліквідацію компаній, а не на порятунок бізнесу. 

Але останнім часом Україна активно впроваджує законодавчі зміни, щоб адаптуватися до європейських стандартів, а серед них - запровадження механізму превентивної реструктуризації. Це нововведення має на меті допомогти бізнесу уникнути банкрутства та зберегти потенціал для розвитку. 

Так, Верховна Рада України 19 вересня 2024 року затвердила в цілому Закон «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та деяких інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації» від 19 вересня 2024 року № 3985-ІХ

Відповідний Закон доповнює Кодекс України з процедур банкрутства новою Книгою третьою «Превентивна реструктуризація», яка регулює систему правових заходів, спрямованих на недопущення або запобігання неплатоспроможності боржника. 

Зазначений закон підписаний Президентом України 22 жовтня 2024 року та опубліковано в газеті «Голос України» 23 жовтня 2024 році. Проте набирає чинності та вводиться в дію через 3 місяці з дня його опублікування, тобто, 23 січня 2025 року, крім положень про превентивну реструктуризацію, які вводяться в дію через 6 місяців із дня набрання чинності цим Законом - тобто, 23 липня 2025 року. 

Превентивна реструктуризація як альтернатива банкрутству 

Превентивна реструктуризація - це юридична процедура, яка дозволяє компанії у фінансових труднощах провести зміни у структурі заборгованості, інвестицій або операцій, щоб запобігти банкрутству. Така реструкуризація передбачає злагодженість дій між боржником і кредиторами та може включати перегляд строків погашення боргів, зменшення суми боргу або інші заходи, які дозволять компанії відновити платоспроможність. 

На відміну від стандартної процедури банкрутства, де найчастіше все закінчується ліквідацією та продажем активів, превентивна реструктуризація націлена на відновлення фінансової стабільності бізнесу та підтримання його діяльності. Це особливо важливо для секторів, які постають перед труднощами, але мають перспективу для подальшого розвитку. 

У Європейському Союзі подібні механізми діють давно й довели свою ефективність у запобіганні численних банкрутств, що дозволяє компаніям реструктурувати борги, зберегти робочі місця та продовжувати виробництво. 

Впровадження процедури превентивної реструктуризації в Україні може стати поштовхом до створення більш стійкого й адаптивного бізнес-середовища. З огляду на нестабільність економіки, цей інструмент допоможе українським компаніям пройти кризові періоди з мінімальними втратами. 

Також цей процес сприятиме більшій конкурентоспроможності українських компаній на міжнародних ринках, адже можливість швидкого реагування на фінансові труднощі є важливим фактором для інвесторів. Бізнес зможе більше фокусуватися на довгострокових стратегіях розвитку, а не лише на короткостроковому виживанні.  

Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити, чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.  

Основні переваги для бізнесу 

Механізм превентивної реструктуризації кардинально відрізняється від інших процедур відновлення платоспроможності. Серед його очевидних переваг для бізнесу - доволі стислі терміни та порівняно невелика вартість. 

Європейська Директива зобов'язує держави, які імплементують документ, розробити веб-портал запобігання неплатоспроможності.  

На ньому можна буде знайти інформацію про доступні інструменти раннього виявлення неплатоспроможності, процедури заходи та плани превентивної реструктуризації; адаптовані до потреб і специфіки мікропідприємництва та малого підприємництва. 

Тобто бізнес матиме доступ до якісної «шпаргалки», як самостійно скласти дієвий план превентивної реструктуризації. А це своєю чергою зекономить кошти, оскільки для цього не потрібно буде винаймати групу юристів, фінансистів. 

Отже, запровадження превентивної реструктуризації дає низку переваг, серед яких виділяються такі ключові аспекти: 

Збереження репутації та партнерських відносин. Одна з найбільших переваг процедури превентивної реструктуризації - можливість уникнути публічних процедур банкрутства, які нерідко призводять до втрати довіри з боку партнерів, інвесторів і клієнтів. Компанія, яка успішно пройшла реструктуризацію, залишається на ринку з мінімальними репутаційними втратами. 

Захист від примусового стягнення боргів. Під час реструктуризації підприємство може отримати тимчасовий захист від вимог кредиторів, що дозволяє йому зосередитися на розробці стратегії відновлення та ефективно розподілити ресурси. 

Покращення умов фінансування. Успішна реструктуризація дає компанії шанси на отримання нових кредитів або залучення інвесторів, після чого вона демонструє здатність до адаптації та оздоровлення фінансів.  

Збереження робочих місць. Завдяки реструктуризації бізнесу отримується можливість уникнути масових скорочень персоналу, що позитивно впливає на соціальну стабільність у регіонах. 

Андрій Шабельніков, керуючий партнер Evrika Law, голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему