Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Реєстрація проєктів міжнародної технічної допомоги в Україні. Як не сплачувати ПДВ?

I. Вступ 

У період дії воєнного стану в Україні та російської агресії, що триває, все більше своєї актуальності набуває надання міжнародними організаціями, іноземними державами та їх урядами міжнародної технічної допомоги (надалі - "МТД") українському населенню. Така допомога, зазвичай, надається у вигляді фінансів, товарів та продукції, що забезпечують життєдіяльність постраждалого населення, послуг із відновлення зруйнованого житла, закладів освіти та інших установ.  

У цій статті ми коротко розглянемо процедуру реєстрації проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги та зазначимо, які умови необхідно виконати, аби скористатися податковими пільгами в рамках МТД, що передбачають звільнення від сплати податку на додану вартість (надалі - "ПДВ").  

Вміння ефективно інтегрувати ці знання в роботу дозволить надавачам такої допомоги та їх контрагентам максимізувати вигоду від співпраці та сприятиме досягненню соціально важливої мети проєктів МТД, а саме ефективному наданні допомоги постраждалому населенню та реалізації суспільно важливих програм.  

II. Коротко про те, що таке міжнародна технічна допомога та які її особливості  

Особливості реєстрації та реалізації проєктів МТД основним чином регулюються постановою Кабінету Міністрів України "Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги" від 15.02.2002 №153 (надалі - "Постанова №153"). 

У розумінні Постанови №153, під міжнародною технічною допомогою визначають фінансові та інші ресурси та послуги, що відповідно до міжнародних договорів України надаються партнерами з розвитку на безоплатній та безповоротній основі з метою підтримки України. 

Таким чином, враховуючи наведене визначення, МТД має низку особливостей, які обумовлюють її специфіку та практичне застосування, зокрема: 

  • форма надання допомоги: фінансові та матеріальні ресурси, послуги, права інтелектуальної власності; 

  • надається переважно на безоплатній основі; 

  • цільове спрямування: МТД завжди має чітко визначені цілі та напрями використання; 

  • джерела фінансування: МТД фінансується міжнародними організаціями, урядами іноземних держав, фондами тощо; 

  • наявність податкових пільг: звільнення від сплати ПДВ та мита при ввезенні товарів; 

  • контроль і звітність щодо використання МТД за цільовою спрямованістю. 

Враховуючи наведені обставини та пільги, які пропонуються державою, МТД вважається зручним та практичним інструментом надання допомоги іноземними державами та міжнародними організаціями українському населенню.  

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

III. Основні аспекти процедури реєстрації проєктів міжнародної технічної допомоги 

Застосуванню податкових пільг передує складна та багатостадійна процедура реєстрації проєкту (програми) міжнародної технічної допомоги Секретаріатом Кабінету Міністрів України (надалі - "Секретаріат КМУ"). 

Для початку зазначимо основних суб'єктів, які залучені до процедури реєстрації проєкту МТД, а саме: 

  • Партнер з розвитку (донор): може бути держава, уряд іноземної держави, організація, установа, фонд, уповноважені урядом іноземної держави, міжнародна організація, що надає міжнародну технічну допомогу Україні. 

  • Виконавець: діє разом з партнером з розвитку/донором. Може бути будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою, та забезпечує реалізацію проєкту. 

  • Реципієнт: резидент (фізична або юридична особа), який (які) безпосередньо одержує (-ють) МТД згідно з проєктом. 

  • Бенефіціар: орган чи установа заінтересована в результатах виконання проєкту МТД, але безпосередньо не одержує МТД. Ним можуть бути , наприклад, органи державної влади чи органи місцевого самоврядування. 

  • Відповідальна особа: фізична осба, яка призначена реципієнтом (бенефіціаром) для організації робіт, пов'язаних з реалізацією проєкту (програми), та яка безпосередньо готує звіти для подання до Секретаріату КМУ. 

  • Субпідрядник: може бути будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом та забезпечує реалізацію проєкту МТД за кошти в рамках відповідного проєкту. 

Після погодження та визначення переліку осіб, які реалізовуватимуть проєкт МТД на території України, наступною є стадія формування пакету обов'язкових документів для реєстрації такого проєкту.   

Для реєстрації проєкту МТД реципієнт та партнер з розвитку подають до Секретаріату КМУ наступний перелік документів: 

1. клопотання від партнера з розвитку про державну реєстрацію проєкту (програми) МТД, яке містить відомості про партнера з розвитку, виконавця, реципієнта, бенефіціара та номер проєкту (програми), визначений партнером з розвитку;  

2. клопотання від реципієнта про державну реєстрацію проєкту МТД. У даному випадку слід звернути увагу на те, що у разі надання допомоги невизначеному колу осіб (наприклад, громадянам України, що проживають в межах однієї територіальної громади), таке клопотання від імені реципієнтів може надати бенефіціар; 

3. засвідчену партнером з розвитку або виконавцем копію контракту, який укладено між партнером з розвитку і виконавцем (звертаємо увагу, якщо партнер з розвитку одночасно виконуватиме функції виконавця, то замість контракту надається документ, що містить опис проєкту (програми) МТД); 

4. лист від бенефіціара про підтримку і зацікавленість у результатах проєкту МТД та згоду на провадження діяльності, вказаної у контракті (або документі, що містить опис проєкту);  

5. план закупівлі, засвідчений партнером з розвитку або виконавцем, за формою згідно з Додатком 5 до Постанови №153;  

6. документ (меморандум, заява про наміри, план діяльності, технічне завдання, партнерська угода тощо), який підтверджує узгодження цілей, завдань, діяльності за проєктом (програмою) між партнером з розвитку або виконавцем і реципієнтом (бенефіціаром);  

7. лист-погодження Національного агентства України з питань державної служби у разі, коли проєктом передбачено підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації державних службовців України.  

За результатом формування повного пакету документів, наступною є стадія направлення таких до Секретаріату КМУ та їх розгляд.  

На даній стадії акцентуємо увагу на наступних особливостях:  

  • на практиці, пакет документів для реєстрації проєкту (програми) МТД подає партнер з розвитку, до якого долучається клопотання про державну реєстрацію проєкту (програми) МТД від реципієнта. Тобто, не потрібно окремо звертитися реципієнту та окремо партнеру з розвитку для реєстрації одного проєкту (програми);  

  • усі документи, необхідні для проведення державної реєстрації проєктів (програм) МТД, подаються мовою їх оригіналів з обов'язковим перекладом українською мовою; 

  • пакет документів подається до Секретаріату КМУ в паперовому та електронному вигляді. Зокрема, адреса Секретаріату КМУ: 01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2, електронна адреса: 1545@ukc.gov.ua

  • Секретаріат КМУ розглядає подані документи протягом 10 робочих днів, починаючи від дня надходження документів, і приймає рішення щодо проведення державної реєстрації проєкту (програми) МТД;  

  • державна реєстрація проєкту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проєкту (програми) МТД. Одночасно з видачею реєстраційної картки робиться відповідний запис у реєстрі проєктів (програм) МТД та розміщується план закупівлі на Єдиному вебпорталі органів виконавчої влади. 

Таким чином, належним результатом дотримання вимог законодавства та проходження всіх стадій реєстрації проєкту (програми) МТД, вважається прийняття рішення Секретаріатом КМУ про державну реєстрацію проєкту, отримання реєстраційної картки, що підтверджує таку реєстрацію, опублікування плану закупівлі на Єдиному вебпорталі органів виконавчої влади. 

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

IV. Процедура здійснення закупівлі товарів/робіт/послуг в рамках проєктів МТД без сплати ПДВ 

Державна реєстрація проєкту (програми) МТД є підставою для акредитації юридичних осіб (нерезидентів) в Україні, а також реалізації права на одержання відповідних податкових пільг, визначених законодавством та міжнародними договорами України. 

1. Звертаємо увагу, що можливість застосування податкових пільг повинна бути передбачена міжнародною (рамковою) угодою між Україною та країнами (міжнародними організаціями), які виступають партнером з розвитку. Перелік міжнародних рамкових угод розміщений на сайті Кабінету міністрів України в розділі "Міжнародна технічна допомога".  

Важливо, що режим звільнення від оподаткування ПДВ поширюється не на осіб та не на операції з отримання або використання грантових коштів, а на операції платників податку з постачання товарів/послуг на території України. 

Відповідно до п. 197.11 ст. 197 Податкового кодексу України, звільняються від оподаткування ПДВ операції з: 

  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;  

  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку. 

Із наведеного слідує, в рамках реалізації проєкту МТД не відбувається процес відшкодування ПДВ, а роботи/товари/послуги, які закуповуються за рахунок МТД, одразу виконуються (постачаються) без сплати ПДВ.  

Які дії мають бути вчинені, аби здійснити закупівлю робіт/товарів/послуг без сплати ПДВ?  

По-перше, за результатом реєстрації проєкту МТД та видачі реєстраційної картки, що було детально розглянуто вище, Секретаріат КМУ надсилає у 5-денний строк після реєстрації проєкту (програми) МТД на адресу Державної податкової служби України та Державної митної служби України копію реєстраційної картки проєкту (програми) та копію плану закупівлі в електронному форматі з метою інформування про наявність податкових пільг. 

Таким чином, основний документ, який засвідчує право на податкову пільгу, - є реєстраційна картка проєкту (програми) МТД, в якій містяться відомості про номер проєкту (прогами), його учасників, найменування, цілі, кошторис, посилання на міжнародний договір України, що передбачає право на отримання податкових пільг.  

Якщо в реєстраційній картці проєкту (програми) МТД здійснено відповідне посилання на міжнародний договір, це свідчить про заявлене партнером з розвитку право на податкові пільги, що передбачені законодавством України.  

По-друге, всі закупівлі товарів/робіт/послуг мають здійснюватися відповідно до затвердженого плану закупівлі. Контракт з постачальником на закупівлю в рамках МТД має містити вказівку, що закупівля відбувається за кошти в рамках проєктів МТД.  

По-третє, під час укладення контракту з постачальником, необхідно надати останньому засвідчені печаткою партнерів з розвитку або виконавця проєкту копії реєстраційної картки проєкту МТД та копію плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбані за кошти МТД. 

У такому випадку товари, роботи та послуги, які закуповуються виконавцем проєкту за рахунок коштів МТД, постачаються без нарахування ПДВ. 

По-четверте, під час поставки товарів/робіт/послуг постачальник має скласти податкову накладну, а у розділі III та графі 11 такої накладної зробити помітку "Без ПДВ", а також вказати підставу для звільнення такої операцій від оподаткування ПДВ. 

По-п'яте, не пізніше 20 числа місяця, що настає за місяцем, у якому були придбані товари/роботи/послуги виконавець має подати органові Державної податкової служби України інформаційне підтвердження придбання товарів, робіт і послуг у пільговому режимі за кошти МТД.  

В такому інформаційному підтвердженні зазначаються відповідні реквізити контрагентів-постачальників товарів/послуг виконавцеві МТД (найменування, код ЄДРПОУ, адреса місцезнаходження) та дані податкових накладних.  

Отже, операції платника ПДВ з постачання виконавцю або субпідряднику проєкту МТД товарів/послуг відповідно до договору у рамках проєкту МТД та у межах затвердженого плану закупівлі звільнятимуться від оподаткування ПДВ (за умови дотримання вимог пункту 197.11 статті 197 Податкового кодексу України та Постанови №153). Платник за такими операціями податкові зобов'язання з ПДВ не визначатиме і до бюджету не сплачуватиме. У договорі на таке постачання ціна товарів/послуг має бути вказана "Без ПДВ".  

Таким чином, чітке дотримання процедури реєстрації проєктів ТД має позитивні наслідки щодо звільнення операцій від сплати податку на додану вартість.  

V. Висновок 

Проаналізувавши значну кількість зареєстрованих проєктів міжнародної технічної допомоги, їх цілі та завдання, які ставляться в пріоритет, можливо прийти до висновків про їх важливу соціальну направленість, що вимагає від держави створення сприятливих податкових умов для реалізації таких проєктів.   

Станом на сьогоднішній день проєкти стосуються будівництва сімейних будинків, відновлення зруйнованого та пошкодженого житла, забезпечення доступної та стійкої медичної допомоги, допомоги у забезпеченні соціально-правового захисту та потреб внутрішньо переміщених осіб, реалізації програм реабілітації та реінтеграції ветеранів України, захисту свободи слова та інших важливих аспектів життя населення.  

За допомогою таких проєктів МТД в Україні все більше поширюються ідеї проєвропейського, демократичного суспільства, у якому панує верховенство права, забезпечується гідний рівень життя та здійснюється відновлення України.   

У свою чергу, на практиці процедура реєстрації проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги є складною та довготривалою. Зазначене зумовлене наступним: 

  • по-перше, проблеми законодавчого регулювання, адже Постанова №153 досить обтяжена за змістом, що унеможливлює чітке розуміння порядку реалізації і застосування її на практиці; 

  • по-друге, бюрократична складність, оскільки для реєстрації МТД необхідно подати численні документи, більшість з яких не мають затвердженого змісту чи форми, що є підставою для відмови у проведенні реєстрації проєктів через їх невідповідність; 

  • по-третє, затягування в строках розгляду і прийняття рішення щодо реєстрації проєкту (програми) МТД; 

  • по-четверте, проєкти (програми) МТД повинні відповідати інтересам і пріоритетам держави, які можуть бути вузькими або нечітко сформульованими, до того ж, така перевірка на доцільність реєстрації МТД здійснюється на основі суб'єктивної оцінки уповноваженого органу.  

Резюмуючи наведені обставини, Україна має всебічно сприяти у залученні міжнародних організацій та іноземних держав для реалізації проєктів МТД, у тому числі шляхом оптимізації процедур реєстрації таких проєктів та порядку надання податкових пільг. 

Підвищення прозорості та чіткості процедури, спрощення вимог до документів і зменшення кількості необхідних погоджень, автоматизація процесів та покращення комунікацій зробить реєстрацію МТД простішою, що сприятиме залученню більшої кількості партнерів з розвитку. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему