Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як реформа в АРМА вплине на використання арештованих активів на користь економіки та відбудови країни?

Управління майном, на яке накладається арешт у кримінальному провадженні, є вкрай важливою, актуальною та водночас дискусійною темою в багатьох країнах світу. З точки зору міжнародних партнерів України, дискусію викликає питання про гармонізацію національного законодавства про передачу та управління арештованим майном з положеннями міжнародного права та відповідними міжнародно-правовими зобов'язаннями України. Відтак, в рамках зобов'язань України щодо виконання  рекомендацій Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та інших міжнародних зобов'язань України на шляху її вступу до ЄС, створене Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (надалі - Національне агентство або АРМА). 

Виходячи з положень профільного Закону України “Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів”, АРМА є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноваженим на формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, які можуть бути арештовані у кримінальному провадженні, а також  управління активами, які арештовані у кримінальному провадженні. 

АРМА створено за аналогом установ з повернення та управління активами, які успішно функціонують у державах-членах ЄС відповідно до рішення Ради Європейського Союзу № 2007/845/JHA від 06 грудня 2007 року та інших актів права ЄС. 

Отож, 12 лютого 2025 року Верховна Рада України в першому читанні підтримала за основу законопроєкт №12374-д, який передбачає реформування Агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.  

Але що не так з реалізацією АРМА норм вищевказаного Закону і чим викликана потреба реформування АРМА? 

Як зазначають автори даного законопроєкту, під час функціонування системи управління арештованими активами проявилися інституційні недоліки АРМА, які перешкоджають ефективному виконанню покладених функцій та які не можуть бути усунені іншим шляхом, ніж внесенням змін до закону.  

Окрім того, у Комітеті Верховної Ради з питань антикорупційної політики заявляють, що 80% арештованих активів, переданих в АРМА за ухвалами суду, не приносять дохід державі. Більше того, ці активи навіть не передані управителям і подекуди продовжують працювати на їхніх власників - фігурантів кримінальних проваджень. У зв'язку з неефективним управлінням відповідними активами у 2024 році держава недоотримала щонайменше 850 млн грн.  

До того ж, за Планом України, який схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року № 244-р., Україна взяла на себе зобов'язання реформувати Національне агентство шляхом прийняття закону України щодо запровадження прозорої та заснованої на заслугах процедури відбору керівника агентства, незалежної зовнішньої системи оцінки ефективності діяльності та прозорої процедури управління та продажу арештованих активів, що перебувають під контролем агентства. Відповідний План набере чинності до завершення I кварталу 2025 року, тож законодавці поспішають з прийняттям відповідних змін. 

Варто відзначити, що метою вжиття заходів з управління арештованими активами є, в тому числі, захист інтересів власників активів, оскільки гарантує їм збереження вартості таких активів, а також дає можливість збільшити цю вартість, тим самим компенсуються всі негативні наслідки застосування такого арешту. 

Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії. 

Відтак, на виконання вимог, взятих на себе в межах Ukraine Facility Plan та з метою врегулювання процесу управління арештованими активами в такий спосіб, щоб держава отримувала дохід, а власник не зазнавав збитків ід знецінення активу, розроблений та ухвалений в першому читанні відповідний законопроєкт, який передбачає: 

  • запровадження механізму залишення активів у володінні своїх власників чи законних володільців без шкоди для кримінального провадження; 

  • передання в управління АРМА активів, вартість яких достовірно перевищує порогове значення та управління якими економічно обґрунтоване; 

  • реалізацію активів, що істотно та безповоротно втрачають свою вартість; 

  • залучення до управління активами професійних управителів з числа арбітражних керуючих та приватних виконавців; 

  • запровадження автоматизованої системи визначення управителя; 

  • усунення можливостей для зловживань у вигляді завищення витрат, понесених у зв'язку з управлінням активами; 

  • вдосконалення механізмів контролю за управлінням активами; 

  • забезпечення фінансової стабільності діяльності АРМА шляхом створення спеціалізованого фонду та визначення джерел його наповнення; 

  • запровадження прозорої та заснованої на заслугах процедури відбору Голови Національного агентства, незалежної зовнішньої системи оцінки ефективності діяльності.  

Окрім того, відповідним законопроєктом передбачено посилення інституційної спроможності АРМА в частині: 

  • підвищення кваліфікаційних вимог та вимог щодо доброчесності до кандидатів на посаду Голови Національного агентства; 

  • оновлення конкурсної процедури відбору Голови Національного агентства із залученням міжнародних експертів; 

  • посилення незалежності та професійності у формуванні складу комісії з проведення незалежної зовнішньої оцінки ефективності діяльності Національного агентства; 

  • посилення незалежності, прозорості та дієвості Ради громадського контролю при Національному агентстві; 

  • запровадження інституту гарантійного платежу, що може бути внесений у розмірі ринкової вартості активу в обмін на збереження такого активу у володінні власника чи законного володільця;  

  • створення системи сертифікації управителів активами та контролю за дотриманням вимог управління на рівні Національного агентства в особі Кваліфікаційно-контрольної комісії. 

Очікується, що ухвалення даного законопроєкту вдосконалить механізми управління арештованими активами та їх реалізації, а також забезпечить прозорість, ефективність та підзвітність нових категорій управителів, таких як арбітражні керуючі та приватні виконавці. 

В той же час, за оцінками Transparency International Ukraine, прийнятий у першому читанні доопрацьований проєкт закону, попри низку позитивних змін все ще потребує суттєвого вдосконалення для мінімізації виявлених ризиків. Такими ризиками дана антикорупційна організація вважає:  

  • непропорційну систему винагороди управителів; 

  • відсутність чітких кількісних та якісних критеріїв оцінки ефективності управління для різних типів активів;  

  • відсутність вичерпного переліку необхідних витрат із граничними розмірами та механізмом попереднього погодження понадлімітних витрат; 

  • відсутність чіткого розмежування повноважень між центральним апаратом та територіальними управліннями АРМА;  

  • недостатні кваліфікаційні вимоги до голови АРМА, в частині наявності у нього (неї) економічної освіти; 

  • недостатній перелік підстав для звільнення голови АРМА;  

  • непропорційність повноважень між організаціями громадського контролю; 

  • проєктом не передбачено спрощеного перехідного періоду до нової моделі управління активами;    

  • недосконалий механізм наповнення Єдиного реєстру арештованих активів.  

Підсумовуючи викладене, можна зробити висновок про те, що в цілому відповідна законодавча ініціатива є цілком доречною і виправданою, але варто зауважити про те, що повноцінно працювати на користь економіки та відбудови України вона здатна після врахування та доопрацювання всіх недоліків та ризикових положень.   

Розширте можливості управління законодавчими, судовими та інформаційними ризиками з LIGA360. Завдяки повному доступу до оновлених нормативних актів та аналітичних матеріалів, ваша компанія може ефективно реагувати на регуляторні зміни та уникнути потенційних фінансових втрат. Замовте індивідуальну презентацію та переконайтеся, як LIGA360 може сприяти вашому бізнесу. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему