Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Алгоритм розблокування податкових накладних

16.18, 24 лютого 2025
118
0

Вже тривалий проміжок часу не втрачає своєї актуальності питання блокування контролюючими органами податкових накладних платників податків та проблеми їх розблокування.

Як свідчать статистичні дані, за минулий рік були заблоковані 2,33 мільйони податкових накладних, при цьому загальна сума заблокованого податку на додану вартість склала майже 54 мільярди гривень. Тобто, приблизно 24 тисячі платників податків за минулий рік отримали повідомлення щодо блокування податкових накладних та вимушені були шукати шляхи вирішення зазначеної проблеми.

Така підвищена увага до реєстрації податкових накладних зі сторони держави пояснюється тим, що накладні є основним елементом документообігу для платників податків на додану вартість, які підтверджують факт виникнення податкового зобов'язання або податкового кредиту.

І в той час, коли блокування податкових накладних, першочергово, мало на меті боротьбу з фіктивними операціями, на практиці це втілилось у фактичне перешкоджання в провадженні господарської діяльності для бізнесу.

По-перше, затримка в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - "ЄРПН") може вплинути на своєчасність нарахування податкових зобов'язань та відшкодування податку на додану вартість. По-друге, блокування накладної може затримати оборот товарів чи послуг, оскільки підприємство не може оформити правильні документи для здійснення операцій з постачання або отримання. Це може спричинити непорозуміння з контрагентами, зменшення довіри та навіть призвести до штрафів або додаткових витрат, якщо блокування не буде оперативно розблоковано.

За умови актуальності зазначеного питання, у даній статті пропонуємо розглянути алгоритм розблокування податкових накладних, а також проаналізувати практичні аспекти взаємодії платників податків з контролюючими органами.

Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди. 

Отже, у разі блокування податкової накладної слід вчинити наступні дії:

1. Зрозуміти причину блокування податкової накладної

У разі зупинення реєстрації податкової накладної, її блокування, контролюючий орган надсилає платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної. Зауважуємо, що право податкового органу на зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН передбачено пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.

З огляду на наведене, вам необхідно детально ознайомитись із причинами блокування, на які посилається контролюючий орган в такій квитанції, адже це дозволить ефективно підготувати необхідний пакет документів і знизити ризик повторного блокування в майбутньому.

Серед основних підстав зупинення реєстрації податкової накладної виокремлюють:

(1) відповідність платника податків критерію ризиковості: якщо платник податку зареєстрований на підставі підроблених та недійсних документів або не подав податкову звітність з ПДВ за два останні звітні періоди тощо;

(2) відповідність операцій, які здійснює платник податків, критерію ризиковості: якщо обсяги постачання товарів перевищують обсяги закупівлі або у платника податків відсутні ліцензії на здійснення відповідної господарської діяльності, або у разі, якщо сума операцій, зазначена в накладній, суттєво відрізняється від фінансових та податкових показників підприємства тощо.

Детально критерії ризиковості описані в Додатку 1, 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 року (надалі - "Порядок № 1165").

Отже, розуміння головної причини блокування податкової накладної є ключовим етапом у її розблокуванні. Визначення конкретного критерію ризику дозволить правильно підготувати документи для податкової служби, аргументувати реальність операцій та мінімізувати ризик повторного блокування.

2. Подати письмові пояснення

У разі зупинення реєстрації податкової накладної платник податку має право подати контролюючому органу копії документів та письмові пояснення з метою підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, для прийняття комісією регіонального рівня подальшого рішення.

Особливості звернення до контролюючого органу з письмовими поясненнями регулюються Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 року (надалі - "Порядок № 520").

Письмові пояснення необхідно подати до ДПС в електронній формі протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної, у вигляді Повідомлення про подання пояснень та копій документів податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Останні передаються на розгляд комісії регіонального рівня.

Разом з письмовими поясненнями ви може подати наступні документи:

(1) договори на здійснення господарських операцій (з додатками);

(2) документи, що підтверджують повноваження осіб на отримання продукції в інтересах платника податку для здійснення операції;

(3) первинні документи щодо постачання, транспортування, зберігання, завантаження та розвантаження товарів (накладні, акти, рахунки-фактури, інвойси, складські документи, інвентаризаційні описи);

(4) платіжні документи (розрахункові квитанції, банківські виписки);

(5) документи про відповідність товарів чи послуг (сертифікати, паспорти якості, декларації про відповідність);

(6) документи про особливості вашої діяльності, наявні спецдозволи;

(7) будь-які інші документи, що підтверджують дані відображені у податковій накладній.

За результатом розгляду письмових пояснень та доданих документів, комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів приймає одне з таких рішень:

(1) про реєстрацію податкової накладної;

(2) про необхідність надати додаткові пояснення та/або документи;

(3) про відмову у реєстрації податкової накладної.

Якщо ви отримали повідомлення про необхідність надати додаткові пояснення та/або документи, у вас є 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такого повідомлення, аби виконати вимоги контролюючого органу. Додаткові письмові пояснення та копії документів подаються до ДПС в електронній формі через ваш кабінет платника податків.

За результатом розгляду додаткових письмових пояснень та доданих документів, комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів приймає рішення про реєстрацію або ж відмову у реєстрації податкових накладних.

Таким чином, підсумовуючи, можливо зазначити, що підготовка та подання письмових пояснень (та додаткових пояснень) щодо відсутності підстав для блокування податкової накладної є важливим кроком у процесі її розблокування. Законодавчо та документально обґрунтовані пояснення, направлені на адресу контролюючого органу з належним підтвердженням реальності ваших господарських операцій, значно підвищують шанси на позитивне рішення податкового органу та скорочують строк розблокування податкових накладних.

Хочете збільшити шанси на успіх в суді? Спробуйте нову LIGA360! Пошук подібних рішень, АІ-прогнозування на основі позовних вимог, експертні роз?яснення та інші інноваційні можливості. Замовте презентацію прямо зараз.

3. Подати скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної (процедура адміністративного оскарження)

Наступним слід розглянути обставини, коли вам не вдалось отримати позитивне рішення за результатом розгляду письмових пояснень, та контролюючий орган відмовив у проведенні реєстрації податкової накладної.

У такому випадку, а саме якщо комісія регіонального рівня за результатом опрацювання ваших письмових (та додаткових) пояснень прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, ви маєте право оскаржити дане рішення в адміністративному порядку, тобто подати скаргу до комісії центрального рівня ДПС.

Скарга на рішення комісії регіонального рішення подається в електронній формі до ДПС протягом 10 робочих днів, що настають за днем прийняття рішення комісією регіонального рівня.

У скарзі, окрім даних, які ідентифікують вас як платника податків, варто зазначити:

(1) номер та дату оскаржуваного рішення комісії регіонального рівня;

(2) інформацію про причини незгоди платника податку з рішенням комісії регіонального рівня;

(3) відомості про оскарження рішення комісії регіонального рівня в судовому порядку (адже у випадку, якщо ви оскаржили рішення в судовому порядку, то звернення зі скаргою до ДПС вже не допускається);

(4) вимоги платника податку, який подає скаргу;

(5) інформацію про намір взяти участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через свого представника в режимі відеоконференції.

ДПС розглядає скаргу протягом 10 календарних днів з дня, що настає за днем отримання скарги, а якщо скаржник виявив бажання взяти участь у розгляді скарги в режимі відеоконференції - протягом 30 календарних днів.

Як результат, ДПС приймає одне з рішень: або задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня, або залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін.

На відміну від подання письмових пояснень, скарга вважається більш ефективним інструментом, оскільки на практиці її розглядають ретельніше, з більш глибоким аналізом обставин, які стали підставою для блокування податкової накладної.

Таким чином, оскарження рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної в адміністративному порядку є своєрідним засобом досудового врегулювання спору, який не варто ігнорувати.

4. Оскаржити рішення в судовому порядку

Якщо за рахунок попередніх етапів не вдалося досягти бажаного результату, то останній варіант розблокувати податкову накладну - це звернутися до суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідного податкового органу про відмову в реєстрації податкової накладної.

Судовий порядок передбачає декілька важливих аспектів, про які слід пам'ятати:

(1) оскаржити рішення контролюючого органу можливо протягом 6 місяців із дня отримання відмови у реєстрації податкової накладної. Однак, якщо першочергово ви оскаржили відмову в адміністративному порядку, то строк звернення до суду становить 3 місяці з дня вручення рішення за результатом розгляду скарги;

(2) позовна заява подається до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням платника податку або за місцезнаходженням контролюючого органу;

(3) позовна заява має відповідати вимогам, які передбачені ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

У даному випадку слід зауважити, що значна частина судових рішень ухвалюється на користь платників податків, особливо якщо ви маєте належні докази реальності господарської операції. Тому, важливо ретельно підготувати ваш адміністративний позов, обґрунтувати свою позицію належними та допустимими доказами, і правильно визначити перелік ваших позовних вимог.

Таким чином, судове оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є крайнім, але часто необхідним кроком у процесі її розблокування. Якщо всі попередні дії, а саме: подання пояснень та документів до податкової, звернення зі скаргою до ДПС не привели до бажаного результату, то звернення до суду дозволить захистити ваші права та забезпечити справедливе вирішення спору.

Розширте можливості управління законодавчими, судовими та інформаційними ризиками з LIGA360. Завдяки повному доступу до оновлених нормативних актів та аналітичних матеріалів, ваша компанія може ефективно реагувати на регуляторні зміни та уникнути потенційних фінансових втрат. Замовте індивідуальну презентацію

Висновки

Підсумовуючи наведені обставини та аргументи слід зазначити, що процедура блокування контролюючим органом податкових накладних все частіше негативно впливає на діяльність бізнесу та періодично, взагалі, призводить до блокування діяльності такого.

Категорія справ із розблокування податкових накладних у сфері податкового права є одним з найбільш поширених та частих запитів від платників податків, адже саме правильне проходження процедури розблокування податкових накладних та визначення загальної стратегії дозволяє зберегти час та ресурси бізнесу.

Резюмуючи викладені у даній статті обґрунтування та поради, при блокуванні податкових накладних вам слід чітко дотримуватися законодавчо визначеного алгоритму дій та чітких строків, які дозволять максимально швидко та ефективно відновити вашу господарську діяльність, серед яких слід: чітко визначити причини блокування податкової накладної, що дасть можливість правильно підготувати необхідні документи; подати письмові пояснення до податкового органу разом із підтверджуючими документами; оскаржити відмову в реєстрації накладної в адміністративному порядку до податкового органу вищого рівня; у разі відмови у задоволенні вашої скарги - звернутися до суду, що є останнім та найбільш ефективним способом захисту прав.

Просимо вас не зволікати і своєчасно реагувати на дії та рішення податкового органу, аби ефективно захистити свої права. Наголошуємо: звернення до компетентних фаівців може значно полегшити процес розблокування податкових накладних.

Анна Дворнікова, старший юрист, адвокат EVERLEGAL

Алла Лисак, молодший юрист EVERLEGAL

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему