Сучасний український бізнес активно розвивається, а концентрація - у формі злиття, поглинання чи створення спільних підприємств - стала ключовим інструментом для розширення та зміцнення ринкових позицій. Однак, такі операції відбуваються під контролем Антимонопольного комітету України (далі - АМКУ), щоб вони не шкодили конкуренції. Тому законодавство України встановлює чіткі правила, коли потрібен дозвіл від АМКУ, ігнорування яких загрожує значними штрафними санкціями та негативними репутаційними наслідками.
Дана стаття допоможе розібратися, коли і який порядок отримання дозволу на концентрацію від АМКУ та надасть практичні рекомендації з метою уникнення можливих проблем.
Що таке концентрація?
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - Закон) з метою запобігання монополізації товарних ринків, зловживання монопольним (домінуючим) становищем, обмеження конкуренції органи АМКУ здійснюють державний контроль за концентрацією суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону концентрацією суб'єктів господарювання визнається:
1) приєднання одного суб'єкта господарювання до іншого.
2) набуття одним або декількома суб'єктами господарювання прямого або опосередкованого контролю над цілим або частинами одного або декількох інших суб'єктів господарювання чи іншими активами, зокрема, шляхом:
а) безпосереднього або опосередкованого придбання, набуття у власність в інший спосіб, одержання в управління, оренду, лізинг, концесію чи набуття в інший спосіб права користування активами у вигляді єдиного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, у тому числі придбання активів суб'єкта господарювання, що ліквідується;
б) укладення правочинів щодо придбання прав, які дають змогу визначати умови господарської діяльності, давати обов'язкові до виконання розпорядження або виконувати функції органу управління суб'єкта господарювання та/або забезпечувати вирішальний вплив на формування органу управління, на результати голосувань чи прийняття рішень органами суб'єкта господарювання;
в) безпосереднього або опосередкованого придбання, набуття у власність в інший спосіб чи одержання в управління часток (акцій, паїв), що забезпечує можливість чинити вирішальний вплив, у тому числі досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб'єкта господарювання;
г) призначення або обрання на посаду керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб'єкта господарювання особи, яка вже обіймає одну чи декілька із зазначених посад в інших суб'єктах господарювання, або створення ситуації, за якої більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів двох чи більше суб'єктів господарювання обіймають одні й ті самі особи;
3) створення двома і більше суб'єктами господарювання суб'єкта господарювання, який самостійно здійснюватиме повнофункціональну господарську діяльність протягом тривалого періоду.
Практичні приклади концентрації, зокрема:
А) ТОВ «А» набуває право власності на єдиний майновий комплекс;
Б) ТОВ «А» купує частку у статутному капіталі ТОВ «Б» у розмірі 51% та отримує контроль над її діяльністю.
В) ТОВ «А» проводить реорганізацію шляхом приєднання до ТОВ «Б» тощо.
При цьому, не вважаються концентрацією, зокрема, дії, які здійснюються між суб'єктами господарювання, пов'язаними відносинами контролю, у випадках, передбачених Законом, крім випадків набуття такого контролю без отримання дозволу АМКУ, якщо необхідність отримання такого дозволу передбачена законом (п. 3 ч. 3 ст. 22 Закону)1. Звертаємо увагу, що учасником концентрації може бути не лише юридична особа, як зазвичай вважають, а й фізична особа.
Саме належна оцінка вказаних обставин в значній мірі визначає, який шлях потрібно обрати суб'єктам господарювання і об'єктивно оцінити ризики.
Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.
Коли потрібен дозвіл на концентрацію від АМКУ?
Відповідно до Закону концентрація може бути здійснена лише за умови попереднього одержання дозволу АМКУ, якщо:
1) сукупні вартісні показники усіх учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, у тому числі за кордоном, перевищують суму, еквівалентну 30 мільйонам євро, і при цьому вартісні показники в Україні не менш як у двох учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, перевищують суму, еквівалентну 4 мільйонам євро, у кожного; або
2) вартісні показники в Україні хоча б одного учасника концентрації, з урахуванням відносин контролю, перевищують суму, еквівалентну 8 мільйонам євро, і при цьому обсяг реалізації товарів хоча б одного іншого учасника концентрації, з урахуванням відносин контролю, у тому числі за кордоном, перевищує суму, еквівалентну 150 мільйонам євро.
Зазначаємо, що важливим є не факт реєстрації одного з учасників концентрації на території України, а саме вартісні показники в Україні (наприклад, якщо компанія провадить діяльність в Україні).
Так, 20.03.2025 року АМКУ на своєму засіданні прийняв рішення надати дозвіл компанії «The Walt Disney Company» (м. Бербанк, Сполучені Штати Америки) на набуття опосередковано контролю над компанією «Fubo OpCo» (штат Делавер, Сполучені Штати Америки).
Звертаємо увагу, що концентрація, яка потребує отримання дозволу, забороняється до надання такого дозволу на її здійснення. До надання дозволу учасники концентрації зобов'язані утримуватися від дій, які можуть призвести до обмеження конкуренції та неможливості відновлення початкового стану.
З метою уникнення вказаного ризику рекомендуємо проаналізувати наявність сукупності критеріїв до суб'єктів концентрації і за потреби отримати попередній висновок АМКУ до початку концентрації. Попередній висновок АМКУ видається у строк до 30 календарних днів з моменту подання заяви. У разі потреби витребування додаткових документів термін може бути продовжено на 60 календарних днів.
Які наслідки неотримання дозволу на концентрацію від АМКУ?
Відповідно до Закону порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є концентрація без отримання відповідного дозволу органів АМКУ, у разі якщо наявність такого дозволу необхідна.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону за наведене вище порушення накладаються штрафи у розмірі до 5 відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.
Під «доходом (виручкою) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» розуміється сумарна вартість доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) усіх юридичних та фізичних осіб, що входять до групи, яка визнається суб'єктом господарювання відповідно до ст. 1 Закону, та на яких накладається штраф.
Зазначаємо, що відповідно Закону:
«1. Суб'єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності.
Строк давності притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення...».
Тому, на практиці, після спливу п'ятирічного строку давності притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, суб'єкти господарювання звільняються від відповідальності, а у разі необхідності - отримують дозвіл АМКУ на момент звернення до АМКУ (відповідно до листа АМКУ від 13.11.2013 № 300-29/03-11118, рішення АМКУ від 03 червня 2021 року № 355-р, рішення АМКУ від 16 серпня 2018 р. № 403-р).
Розширте можливості управління законодавчими, судовими та інформаційними ризиками з LIGA360. Завдяки повному доступу до оновлених нормативних актів та аналітичних матеріалів, ваша компанія може ефективно реагувати на регуляторні зміни та уникнути потенційних фінансових втрат. Замовте індивідуальну презентацію та переконайтеся, як LIGA360 може сприяти вашому бізнесу.
Як отримати дозвіл на концентрацію від АМКУ?
Процедура отримання дозволу на концентрацію від АМКУ починається з підготовки необхідного пакету документів, який складається із:
1. заяви на отримання дозволу;
2. інформації про учасників запланованої концентрації, включаючи подання їхніх установчих документів, фінансових звітів, структур власності, опису бізнесу та своєї ролі на ринку тощо;
3. опису та цілей запланованої концентрації, аналізу впливу такої концентрації на ринок та конкуренцію тощо;
4. проектів документів на заплановану концентрацію;
5. документа про сплату адміністративного збору.
Пакет документів подається у друкованому (має бути підшитий у папці-швидкозшивачі) та електронному вигляді (приймаються лише у форматах MS Word, MS Excel та PDF (з можливістю копіювання тексту) на флеш-носіях) до АМКУ.
Розгляд АМКУ пакету документів відбувається протягом 30 днів з моменту його прийняття. АМКУ надає відповідь у формі листа про надання дозволу на концентрацію або про відмову у дозволі та заборону концентрації. Окрім цього, АМКУ може повідомити про недостатність поданої інформації для будь-якого з наведених вище висновків.
ВИСНОВОК
Отримання дозволу на концентрацію від АМКУ або й навіть попереднього висновку АМКУ - це не просто формальність, а важливий крок, який може убезпечити підприємство від негативних наслідків. Нехтування цим процесом може мати наслідком застосування штрафних санкцій, репутаційними ризиками, затримками чи навіть скасуванням угод. Розуміння порогових значень та грамотна підготовка документів допоможуть уникнути вказаних негативних наслідків для підприємства.
Катерина Карачевцева, юристка корпоративного департаменту Crowe Mikhailenko
За участю:
Аліни Члдрян, радниці корпоративного департаменту Crowe Mikhailenko
Андрія Духницького, партнера, керівника корпоративного департаменту Crowe Mikhailenko