Попри мораторій на планові перевірки Держпраці, позапланова якраз-таки може відбутися (на підставі п. 2 Постанови № 303 та Наказу № 5782). Під час перевірки обов'язково має бути присутній керівник або уповноважена ним особа. Утім, цілком можливою є ситуація, коли перевіряльники прийдуть без попередження й керівника на місці не буде. Отже, як бути в цьому разі? Саме такий випадок розглянув ВС КАС і в постанові від 23.01.2025 р. № 240/32993/23 зробив досить цікаві висновки, про які ми й поговоримо.
Згідно з обставинами справи, Держпраці призначило у зв'язку з надходженням заяви від працівника, який скаржився на дії директора щодо виплати не в повному обсязі, позапланову перевірку. Але провести її не вдалось, оскільки гендиректорка підприємства на момент візиту була відсутня. Перевіряльники склали акт про неможливість проведення заходу державного контролю, у якому як причину зазначили "у зв'язку з відсутністю об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням". На підставі цього акта було накладено штраф, передбачений ст. 265 КЗпП.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема, їхніми структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) і фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування) визначає Порядок № 823. Однак є нюанс: Постанову, яка його затверджує, визнано нечинною рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.04.2021 р. № 640/17424/19, а отже проводити перевірку на підставі цього Порядку Держпраці права не має.
Продовження матеріалу читайте в LIGA360. Розблокуйте доступ до повної аналітики.
Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.