З початком повномасштабного вторгнення російської федерації для українського бізнесу дедалі гостріше стало питання пошуку нових міжнародних ринків збуту. Війна змусила підприємців замислитися над можливістю укладення зовнішньоекономічних контрактів, аби забезпечити розвиток власної справи навіть в кризових умовах. Одним з найпопулярніших ринків для українців на сьогодні стали Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ). Що і не дивно, адже ОАЕ - це важливий центр міжнародної торгівлі, в якому зосереджена значна кількість платоспроможних клієнтів.
Така ситуація призвела до суттєвого підвищення частки українського бізнесу в цій країні (більше 25 % з 2023 року) та активного розвитку зовнішньоекономічних відносин.
В даному контексті слід звернути увагу, що у лютому 2025 року між Україною та ОАЕ було укладено історичну Угоду про всеосяжне економічне партнерство. Дана угода передбачає суттєве спрощення доступу українських компаній до ринків ОАЕ та розширює можливості для експорту та інвестицій.
У зв'язку з цим, сьогодні дедалі більше підприємців прагнуть вийти на ринок ОАЕ шляхом укладення вигідних зовнішньоекономічних контрактів (ЗЕД контрактів). Проте даний вид угод має свої особливості, а не належне оформлення ЗЕД-контракту може призвести до значних фінансових втрат.
Тому пропоную обговорити, які є особливості ЗЕД-контракту та як його правильно укласти, щоб уникнути більшості ризиків та ефективно вивести свої товари/послуги на ринок ОАЕ.
Що таке ЗЕД-контракт?
Згідно ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зовнішньоекономічний договір (контракт) - домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.
Якщо простими словами - ЗЕД-контракт, це угода між українською стороною (компанія, фізична особа-підприємець) та іноземним партнером стосовно їх прав та обов'язків в межах міжнародної торгівлі.
Найбільш поширеними прикладами ЗЕД-контрактів в ОАЕ є надання послуг у сферах ІТ, нерухомості, фінансів, права тощо. Також значно підвищилася кількість проєктів сільськогосподарських і агротехнічних компаній.
Однак, не зважаючи на сферу, в якій постачаються товари чи послуги - ЗЕД-контракт має бути належним чином оформлений, що дозволить мінімізувати ризики пов'язані з ведення бізнесу в іншій країні.
Перевірте ризики сторін при підписанні угоди! Нова LIGA360 містить найповніше досьє компаній та допоможе перевірити: 29 ризик-факторів, санкційність, наявність боргів, фінансовий стан, репутацію в медіа тощо. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей.
Які існують форми ЗЕД- контракту?
Дане питання чітко регламентує ч.2 ст. 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Так, ЗЕД- контракт може бути укладено:
в простій письмовій або ж електронній формі.
у разі експорту послуг (крім транспортних) ЗЕД-контракт може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги.”
Що має містити ЗЕД-контракт?
ЗЕД-контракт обов'язково має містити наступні умови та реквізити:
1. Назва, номер договору (контракту), дата та місце його укладення. Потрібно ретельно підійти до написання вказаних реквізитів і перевірити на наявність описок і неточностей.
2. Преамбула. В цьому розділі вказується повне та скорочене найменування сторін, країни їх реєстрації, дані підписантів і реквізити документа, який підтверджує повноваження представників.
3. Предмет договору. Необхідно максимально чітко визначити, який саме товар чи послугу одна сторона має поставити іншій. Для цього варто прописати точне найменування, марку, сорт товару або кінцевий результат роботи (послуги), що виконується. Також можливо включити детальну інформацію про предмет до специфікації чи додаткової угоди, щоб не навантажувати текст договору. Це допоможе уникнути непорозумінь з контрагентом та дозволить більш ефективно захисти ваші права у разі їх порушення.
4. Кількість та якість товару (обсяги виконання робіт, надання послуг). Вказується одиниця виміру товару (тонни, кілограми, штуки) та його якісні характеристики. Якщо мова йде про надання послуг то мають бути зазначені обсяги робіт (послуг) та термін їх виконання.
5. Базисні умови поставки товарів. Варто погодити з контрагентом чи включає ціна товару вартість логістики та пакування. Також потрібно визначити умови поставки товарів згідно правил ІНКОТЕРМС. До прикладу, згідно умов DDP продавець відповідає за все - від митного оформлення до доставки товару в узгоджене місце, включаючи сплату мита.
6. Ціна договору. Обов'язково потрібно вказати ціну та загальну вартість товарів або послуг. У разі визначення ціни в специфікаціях, про це має бути зазначено в тексті договору.
7. Умови платежів. Варто зразу узгодити спосіб оплати (передплата/післяплата), а також валюту платежів. Важливо мати відкритий валютний рахунок в банку, розуміти валютні обмеження, які є на даний момент та інші особливості здійснення валютних платежів у країні контрагента.
8. Термін дії договору. Необхідно передбачити чи діє договір безстроково (до повного виконання зобов'язань) або ж зазначити конкретну дату закінчення.
9. Додаткові умови щодо товару. Важливо узгодити питання гарантії якості, гарантійного строку, можливості повернення товару, умови залучення субвиконавців, перевізників, правила навантаження та розвантаження, умови передачі технічної документації, збереження торгових марок, порядок сплати податків та митних зборів.
10. Урегулювання спорів. Це надзвичайно важливий розділ, оскільки обирати законодавство, за яким буде вирішуватися спір найкраще відразу на етапі переговорів.
11. Реквізити сторін. Особливу увагу необхідно звернути на реквізити сторін. Потрібно правильно зазначити найменування сторін, їх місце знаходження, контактні дані, банківські реквізити тощо. Також варто пам'ятати, що у разі зміни реквізитів під час дії договору, сторони мають укласти додаткову угоду. Це суттєво спростить банківський контроль та митне оформлення товарів/послуг.
Належне дотримання вищевказаних умов дозволить уникнути багатьох ризиків пов'язаних з реалізацією договору. Тому, під час укладення ЗЕД-контракту потрібно ретельно проаналізувати всі істотні умови контракту та узгодити з контрагентом проблемні питання.
Зміни підхід щодо інформаційної безпеки у своїй компанії. Комплексно відстежуй всю необхідну інформацію в одному продукті LIGA360. Замов презентацію сьогодні.
Основні поради щодо укладення ЗЕД-контрактів.
Звичайно, сьогодні багато українських підприємців прагнуть реалізувати свої бізнес ідеї на перспективному ринку ОАЕ. У свою чергу поспішне укладення ЗЕД-контракту може спричинити не отримання бажаного прибутку, а суттєві збитки. Тому підприємцям варто дотримуватися наступних порад:
1. Перед укладенням ЗЕД-контракту, сформуйте детальний бізнес план та ретельно вивчіть всі ризики.
2. Врахуйте особливості податкового законодавства ОАЕ та вимоги щодо реєстрації української компанії в цій країні.
3. Здійсніть належну перевірку контрагента, аби переконатися, що ваш партнер є надійним. Це допоможе мінімізувати ризик недобросовісного виконання вимог ЗЕД-контракту.
4. Ретельно проговоріть з контрагентом істотні умови ЗЕД-контракту (вид товарів та послуг, умови поставки, ціну, особливості вирішення спорів та законодавство якої країни буде застосовано для вирішення спорів).
5. Важливо проаналізувати існуючі умови поставки згідно правил ІНКОТЕРМС, та обрати найбільш сприятливі для обох сторін договору.
6. Узгодьте з контрагентом форму укладення ЗЕД-контракту. Якщо вами обрано електронну форму, то важливо підписати його з контрагентом за допомогою ЕЦП\КЕП в іншому випадку контракт не матиме юридичної сили. Як наслідок, за умови втрати товару в ході поставки чи неналежної поведінки контрагента домогтися компенсації збитків майже не реально.
7. Перед укладенням ЗЕД-контракту, обов'язково проконсультуйтеся з профільним юристом, який допоможе правильно оформити угоду та передбачити ключові ризики.
Отже, в сучасних умовах ЗЕД-контракти в ОАЕ це перспективний механізм розвитку українського бізнесу та загалом економіки України. Однак варто ретельно підійти до процедури укладення такої угоди, аби сформовані умови як найкраще відповідали вашим інтересам. Поряд з цим належним чином підготований ЗЕД-контракт допоможе вам уникнути суттєвих ризиків та забезпечить надійний захист у разі недобросовісної поведінки контрагента.