Як ви вважаєте, чи схильні українці до партнерської моделі бізнес-співпраці і до завчасного («на старті») складання партнерських угод?
На моє глибоке переконання, ми плодовиті та креативні щодо бізнес-ідей і кооперативні в їхній реалізації! Легко «закохуємося» в бізнес-партнерів і швидко вступаємо в партнерські відносини. Процес спільної творчості й реалізації ідеї настільки нас захоплює, що деякі з важливих аспектів ведення бізнесу ми сприймаємо за принципом #цемипогодили_процемидомовилися або #цейдитинізрозуміло. Драфтування й підписання партнерських угод часто відноситься само до такої категорії.
Щодо мене, я - доконаний апологет формалізації. Запитання «складати чи не складати» партнерську угоду для мене не стоїть - безперечно цей тип відносин краще формалізувати. Хай навіть угода вміщуватиметься лише на одному аркуші!
За вашими спостереженнями, як часто при заснуванні бізнесу укладають партнерську угоду? Яка динаміка спостерігається з цього приводу за останні роки?
Вимушена констатувати, що легковажна схильність до використання пакету типових статутних документів та недалекоглядна економія на досвідчених зовнішніх консультантах (особливо на етапі початку бізнесу) переважно додають ризиків до ситуації.
Але стверджую: було б бажання! Зустрічаються партнерські угоди на 1,5 аркуша та вони працюють роками. Буває, що документ викладений на 600+ сторінках та він не втримує партнерів разом і року, а самим бізнес-розлученням лякають молоді партнерства на ринку...
Чи достатньою мірою питання партнерських договорів врегульовано в українському законодавстві?
Це відмінне питання для юристів. Але, на мою думку, це не стільки питання регулювання, скільки взаємної поваги і відносин. Навіть при самому ідеальному законодавстві є спокуса зіграти в гру «хто з нас кращий юрист?». До речі, вона найулюбленіша серед самих юристів ...
На вашу думку, які істотні умови потрібно включати в партнерські договори для їх максимальної ефективності?
Є три важливі ситуації, які мають бути описані в партнерській угоді: умови, на яких партнери вступають в партнерство, правила існування та функціонування партнерства, а також причини та умови виходу з партнерства (включно з його ліквідацією).
Які базові умови слід передбачати при укладанні партнерського договору?
Багато хто уявляє собі, що партнерська угода мас готуватися одразу й назавжди та містити відповіді на всі запитання щодо партнерських відносин. На мій погляд, це найпоширеніший міф. Саме такий - перфекціоністський - підхід лякає партнерів та, в більшості випадків, заважає розробці документу. Не раджу ускладнювати ситуацію та проявляти свою бурхливу фантазію.
Секрет ефективної партнерської угоди полягає в тому, щоб чітко та зрозуміло зафіксувати домовленості між партнерами, до яких вони дійшли на момент підписання. Якщо в майбутньому виникатимуть нові ситуації або запитання, партнерам слід обговорити їх, напрацювати своє ставлення до них і доповнити угоду. Партнерська угода для мене - це живий, робочий документ. Не дарма гнучкість та адаптивність мислення зараз вважаються одними з важливих і цінних навичок.
Зрозумійте мене вірно: я не закликаю змінювати угоду кожного місяця або щокварталу. Однак, з практики знаю, на що, в кінцевому рахунку, перетворюється бажання наповнити документ хитромудрими штампами, штучними положеннями, які відірвані від контексту та не корелюють з реаліями сьогодення.
Однак, є п'ять факторів, які подібні на унікальний генний код партнерства та допомагають розрізняти «свій-чужий». Я люблю називати їх «китами партнерства». Головним фундаментом, зрозуміло, є спільні філософія та цінності партнерів. Це мінімальні умови для співіснування та розвитку партнерства. Але тільки цього буде недостатньо.
Важливо, щоб партнери зійшлися в поглядах на розподіл відповідальності в своєму бізнесі. Також варто «на березі» домовитися про принципи прийняття рішень. Наприклад, чи буде у партнерів можливість ветувати певні рішення та як партнерське «вето» можна подолати. Не менш важливо визначити підходи до розширення партнерства та критерії для нових потенційних партнерів. Нарешті, визначити принципи оцінювання результатів роботи та досягнень партнерів, вибрати відповідну модель розподілу прибутку (чи збитків) між партнерами.
Важливість кожного з цих «китів» зростає разом із розширенням кола партнерів. Ці «кити» не будуть істотно змінюватися з часом, адже їхня зміна спричиняє істотні зміни в самому партнерстві (можливо, навіть, розпаду).
Які ключові моменти варто перевірити у свого майбутнього партнера? І як бути з тим, що заздалегідь всього передбачити неможливо?
Це дуже непросте питання, незважаючи на його простоту. По-перше, будь-яка перевірка, яку партнер чи партнери вважають за доцільне провести має бути реалізована. По-друге, вибачте на слові, але досвід інших людей - це всього лише досвід саме цих людей. По-третє, якщо вже «хімія» між партнерами запустилася, мені складно уявити, що партнерство не відбудеться. Якщо ж не трапилося магічної іскри, то самі схвальні відгуки та бездоганна репутація навряд чи допоможуть партнерству стартувати, ІМХО.
Повторюся, партнерська закоханість гарантовано лікується спільною працею. Робота над спільним бізнесом, як правило, спричинить мінімум протиріч, а ось спільна робота над базисом цього бізнесу - партнерською угодою - виявить можливі протиріччя «на відмінно» та на самому старті.
Нагадаємо, що cервіс CONTR AGENT дозволяє перевірити контрагента за більшістю відкритих реєстрів в режимі реального часу, а також відстежувати зміни, які відбуваються у ваших партнерів по бізнесу і оцінювати ризики подальшої співпраці.
Як можна зрозуміти, що у відносинах між партнерами назріває криза? Що слід робити з метою превентивного оздоровлення відносин між ними і збереження бізнесу?
Це, мабуть, найцікавіше запитання. Відносини всередині самих продуктивних та ефективних партнерств далекі від ідеальних. Емоційні суперечки і, навіть, сварки - це нормальний процес. Спостереження за темпераментом партнерств - дуже захоплююче й корисне заняття.
З приводу криз відзначу очевидне: криза в партнерстві - «Ок», якщо вона усуває перешкоди на шляху розвитку партнерства, та зовсім не «Ок», якщо вона їх створює.
Невдачі чи помилки, чи зниження активності трапляються з кожним. У міцних та здорових партнерствах долати їх легше - партнери підтримають, допоможуть, підставлять плече... У партнерів є достатньо ефективних інструментів для опрацювання таких ситуацій - регулярні робочі зустрічі, стратегічні сесії, партнерські ретріти, тощо.
А ось якщо ви помітили, що слова партнера розходяться з ділом - це тривожний сигнал. Різниця в деклараціях та поведінці партнера - універсальний спосіб розпізнати загрози для партнерства в недалекому майбутньому. Є багато інших знаків, які зможуть помітити досвідчені партнери та які сигналізують про майбутню кризу. Однак, ніщо так не руйнує партнерські відносини, як втрата довіри...
З якими питаннями бізнес найчастіше звертався до вас як до консультанта в 2018 році?
Виходячи зі специфіки моєї практики, тематика звернень до мене не змінюється - це питання партнерських відносин від партнерств, які перебувають на різних стадіях свого розвитку. З року в рік зростає кількість як самих запитів, так і партнерств, які звертаються за допомогою чи порадами.
Робота з партнерствами є унікальною та захоплюючою. Але найбільше я люблю запити щодо супроводу об'єднання успішних партнерств. Синергія злиття кожного разу вражає мене своєю силою та різноманіттям ефектів для всіх сторін процесу.
* * *
Пропонуємо вам отримати тестовий доступ до сервісу CONTR AGENT на 48 годин і перевірити ваших потенційних і існуючих партнерів!