Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

При виході з бізнесу партнер має право вимагати проведення з ним розрахунку на підставі ринкової ціни активів, а не балансу підприємства

23 травня 2018, 10:55
446
0
Реклама

За наявності спору між учасником товариства і самою юрособою з визначення вартості майна останньої, учасник має право вимагати проведення з ним розрахунків на підставі дійсної (ринкової) вартості майна товариства. Така актуальна позиція Верховного суду, яку необхідно враховувати всім учасникам ТОВ. Крім того, взяття майна на облік за визначеною вартістю є односторонньою вольовою дією суспільства, яка не може бути беззаперечним доказом дійсної вартості майна.
Такий висновок зробив Верховний Суд у своїй постанові у справі № 925/1165/14 (провадження № 12-38гс12) винесеній 24 квітня. Ця постанова стала підсумковою в спорі між учасником ТОВ з 20-відсотковою часткою і товариством з приводу вартості частини його майна при виході зі складу учасників. Ключовим аргументом ТОВ було те, що вартість активів мала від'ємне значення, що на думку відповідача, виключає підстави для виплати позивачу частки при виході з товариства. Позивач обґрунтовував свою позицію оцінкою ринкової вартості активів ТОВ, здійсненою напередодні його виходу з товариства. Відповідач же посилався на баланс підприємства, де сума зобов'язань перевищувала вартість активів.
Верховний Суд визнав обґрунтованими аргументи суду першої та апеляційних інстанцій про те, що вартість частини майна товариства, що підлягає сплаті учаснику, повинна визначатися з ринкової ціни об'єкта оцінки, з урахуванням всього майна товариства. При цьому важливо врахувати застереження, що сторони можуть доводити дійсну вартість майна будь-якими належними доказами, до яких відносяться, зокрема, висновки експертів.
Варто відзначити, що в даному випадку Велика Палата Верховного Суду відступила від правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 18.11.2014 р. у справі № 910/10168/13 (№ 3-182гс14). Тоді ВСУ виходив з того, що вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості чистих активів товариства, яка визначається в порядку, встановленому законодавством, пропорційно частці в статутному капіталі товариства на підставі балансу, складеного на дату виходу (виключення).

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини