Однією з причин того, що створення Національного бюро фінансових розслідувань залишається непростим процесом, є відсутність єдності у Верховній Раді, Кабміні і експертному середовищі з приводу того, якою має стати нова держструктура. А додатковим підтвердженням того, що всі наявні варіанти бачення Бюро мають право на парламентську оцінку, служить схвалення відразу трьох законопроектів про нього парламентським комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Йдеться про законопроект № 8157 (який визначений Президентом як невідкладний) і альтернативні проекти № 8157-1 і № 8157-2. Вони, згідно з повідомленням на парламентському сайті від 26 квітня, були рекомендовані до прийняття за основу.
Базовим в даному випадку вважається законопроект № 8157, що став предметом гарячої дискусії між його автором Ніною Южаніною і Мінфіном (детальніше про це див. «Підпорядкованість Національного бюро фінбезпеки - одне з головних спірних питань його створення»). Згідно із законопроектом, завданнями Бюро є забезпечення фінансової безпеки держави шляхом захисту державних фінансів на вході в бюджет і при розподілі бюджетних ресурсів, протидія відмиванню доходів та виявлення активів, отриманих від підслідних економічних злочинів.
Альтернативний законопроект № 8157-1 передбачає поділ сервісної та правоохоронної функцій фіскальної служби і наділення Бюро функціями щодо профілактики та розслідування злочинів в сфері формування і використання фінансових ресурсів держави, економічної безпеки.
В основу багато в чому схожого з ним проекту закону № 8157-2 «Про правові засади організації і діяльності Фінансової поліції» покладені положення раніше зареєстрованого законопроекту «Про Фінансову поліцію» № 4228. Автори цього документа вважають, що діяльність фінансової поліції повинна спрямовуватися і координуватися Кабміном через Мінфін.
У числі ключових відмінностей між трьома законопроектами - їх положення в частині правового статусу, повноважень, підпорядкування, гарантій фінансової та політичної незалежності Бюро, підслідності, порядку отримання доступу до банківської таємниці.