ДСНС в останні дні регулярно повідомляє про перевірки протипожежного стану об'єктів масового перебування людей, розпочатих 30 квітня. Перевіряється стан сигналізації, аварійних і запасних виходів, вогнегасників тощо. Порушення, звичайно, виявляються, в результаті складаються акти, видаються приписи на усунення. Тобто відбувається все, як при звичайних перевірках пожежників. Але оскільки часто перевіряючих супроводжують журналісти з камерами, то для «картинки» влаштовуються навчальні тривоги, в ході яких персонал торгових центрів, а особливо їх орендарів, демонструє малу обізнаність про те, що треба робити в подібних випадках. Але ж насправді такі тренування повинні проводитися регулярно, щоб персонал не тільки знав, а й умів робити необхідне.
Питанням подібного навчання присвячений і новий нормативний акт - постанова КМУ від 28.03.2018 № 230. Воно вносить зміни до Порядку проведення навчання керівного складу і фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту.
Нагадаємо, що відповідно до Кодексу цивільного захисту України, цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків та надання допомоги потерпілим в мирний час і в особливий період.
Навчатися питаням цивільного захисту повинні не тільки чиновники різних рівнів, а й керівники суб'єктів господарювання усіх форм власності, їх фахівці, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням цивільного захисту. Навчання вони повинні проходити в перший рік призначення на посаду і в подальшому один раз на три роки.
Послуги подібного навчання безкоштовно надаються відповідними навчально-методичними центрами, які фінансуються за рахунок бюджету. Направлення на таке навчання - компетенція ДСНС.