Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

По всій країні обіцяно провести серйозні перевірки стану пожежної безпеки на існуючих об'єктах підвищеної небезпеки

28 березня 2018, 14:14
257
0
Реклама

28 березня Прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив ДСНС, Мінрегіону та іншим органам провести масштабну перевірку громадських закладів, шкіл, торгових центрів на предмет дотримання норм пожежної безпеки. Він підкреслив, що подібні події треба попереджати, а для цього потрібна система контролю: «Власники таких закладів зазвичай в гонитві за збагаченням використовують кожен сантиметр площі. Але я попереджаю всіх: зробіть самоперевірки закладів і все, щоб підвищити рівень безпеки». Глава Уряду запропонував скласти список об'єктів для перевірок і вже через місяць озвучити результати. «І мені не потрібні штрафи! Мені потрібна безпека людей», - сказав він.
Не чекаючи державної перевірки, власники одного з найбільших київських ТРЦ провели її самостійно. «Сьогодні вранці був навчальний пожежа в «Дрімтауні». Всі системи спрацювали нормально. Спочатку включилося оповіщення, ліфти опустилися на перший поверх, ескалатори зупинилися, протипожежні штори опустилися, електромагнітні замки відкрилися, спрацювало димовидалення. Потім, при нагріванні до 67-68 градусів, включилася спринклерна система пожежогасіння.
Було багато журналістів і знімальних бригад. Ми запросили всіх бажаючих, відповіли на всі питання. Окремо показали роботу еваковиходов на другому і третьому поверхах і кінотеатр.
Перевіряємо системи раз в місяць, а раз на рік - планова перевірка на наше прохання. Сьогодні цілей було дві: провести динамічні випробування систем (імітація пожежі) і після трагедії в Кемерово трохи заспокоїти громадськість», - повідомлено в Facebook.
Перевірки, безумовно, потрібні, хоча б для того, щоб існуючі протипожежні системи працювали, а евакуаційні проходить не захаращувати. Однак не варто забувати, що висока небезпека торгових, а тим більше торгово-розважальних центрів зумовлена їх бізнес-моделлю. І чим більше власник хоче заробити на ТРЦ, тим більше він повинен вкладати в забезпечення безпеки людей ще на етапі його проектування. Про це архітектурний експерт Григорій Ревзін так написав у себе в Facebook: «Все дивуються тому, як в Кемерово можна було залишити таку кількість дітей без дорослих, чому вчителька посадила клас в кіно і пішла за покупками і т.д. Але це прямо передбачено форматом торгового центру. Там весь сенс в тому, щоб створити потік сімейного відвідування, потім розділити дітей і батьків (кімнати анімації, кінотеатри, катки і т.д.), і відправити батьків пару годин ходити по торговельній зоні, щоб вони не могли чогось не купити.

Торгові центри годуються з потоку і прикладають всіх зусиль для його інтенсифікації. Там в ідеалі народу як в метро в годину пік. Але тільки люди при такому скупченні не організовані в технологічні ланцюжки, треба, щоб вони просто перебували і нічого не робили. При цьому з точки зору торгівлі важливо, щоб виходи були не на виду, щоб поки ти не пройшов весь поверх, вийти не можна було - там все розраховано на уповільнення руху та збільшення часу перебування.
Там стикаються три різних протоколу. Протипожежний вимагає максимальної швидкості евакуації і максимальної кількості виходів. Протокол антитерористичної безпеки вимагає труднощі входу і перевірки кожного, хто входить. А протокол охорони від злодіїв вимагає труднощі виходу, уповільнення на виході і можливості перевірки. Тому «зайві» входи-виходи просто не можуть не закривати. Їх закривають всюди.
Для залучення потоку потрібне постійне оновлення інтер'єру - потрібно створити візуальну подію. Це нескінченний потік тимчасових експозицій, тимчасових матеріалів, атрракціонов, нових меблів і оздоблень. Вони тимчасові, тому дешеві, тому пожежонебезпечні. Для того, щоб люди могли безпечно перебувати в таких місцях, вони повинні бути підготовлені, навчені, внутрішньо сконцентровані - як на небезпечному виробництві. Але тут-то вам продають розвагу, розслабленість, комфорт. Змусити людей розслаблятися в режимі небезпечного виробництва неможливо.
Зрозуміло, що «Зимова вишня» не могла б згоріти так страшно, якби не найрізноманітніші порушення техніки безпеки. Служба експлуатації, охорона, погоджують інстанції і т.д. очевидно в масі місць лажанулись. Але саме цей пристрій - торговий центр - неймовірно небезпечний, а продається він як місце розслаблення і відпочинку.
У деяких країнах, наприклад, категорично заборонено робити дитячі сади на верхніх поверхах будівель - саме тому, що під час пожежі дітей звідти врятувати неможливо, і самі вони вибратися не можуть. А знаєте скільки у нас великих торгових центрів з дитячою секцією нагорі, з кінотеатрами, катками, анімаціями і т.д.?
Я розумію, що закрити їх неможливо. Свого часу я вийшов з містобудівної ради Москви, але більшого зробити не можна було - все архітектори розуміли, що це зло, але за цим злом стояли дуже великі фінансові інтереси, а в Москві так прямо олігархічні. А людям ці центри подобалися - до трагедії в Кемерово».

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини