Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Правові аспекти обшуків в "Новій Пошті"

19 березня 2018, 08:37
234
0
Реклама

У п'ятницю, 16 березня, ввечері стало відомо про те, що прокуратура проводить обшуки в компанії «Нова Пошта». В публічній сфері перші повідомлення про це з'явилися на сайті компанії і на Facebook-сторінці співвласника компанії Володимира Поперешнюка.
Повідомлення на сайті: «В офісах компанії, у відділенні 1 (Київ), відділенні 25 (Полтава), відділенні 1 (Одеса), відділенні 3 (Львів), відділенні 1 (Харків) і відділенні 1 (Дніпро) здійснюється обшук представниками Генеральної прокуратури. Слідчі дії проводяться на виконання постанови Печерського районного суду м.Києва від 28 лютого 2018 року в рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні від 18.11.2017 за фактами, що стосуються надання фінансових послуг та здійснення фінансово-господарських відносин ТОВ «Нова Пошта» та інших споріднених компаній. Обшуки не вплинули на роботу відділень, терміналів і контакт-центру «Нова Пошта». Обслуговування клієнтів здійснюється в звичайному режимі».

Співвласник повідомив: «Вперше в моїй практиці роблять обшук мого кабінету і мене особисто. Забирають особистий комп'ютер». Пізніше він додав: «У мій офіс увірвалися 10 працівників прокуратури, вхід-вихід перекрила Нацполіція. Вилучили мій особистий ноутбук: зараз чекаємо їх фахівця для копіювання всіх файлів. Хотіли забрати - я не дав. Перерили всі мої папери, обмежили моє пересування по офісу і дзвінки». За даними компанії, обшук в головному офісі тривав вісім годин.

Пізно ввечері на Facebook-сторінці Генпрокуратури з'явилося підтвердження: «В рамках кримінального провадження Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури проводиться близько 15 обшуків складських і офісних приміщень ТОВ «Нова Пошта» в містах Київ, Полтава, Харків і Дніпро. Деталі кримінального провадження будуть повідомлені пізніше».
Відразу звернемо увагу на те, що дані про місця проведення обшуків, наведені сторонами, не збігаються.

Трохи пізніше Генпрокуратура розмістила повідомлення: «Генеральний бере під особистий контроль розслідування кримінального провадження за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами ТОВ «Нова Пошта» та інших споріднених підприємств за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч.2 ст.364, ч. 3 ст.212 КК України. За даними ДФС і згідно з матеріалами кримінального провадження, посадові особи групи споріднених компаній підозрюються в тому, що використовували злочинну схему, спрямовану на надання послуг з переведення у готівку безготівкових коштів і по мінімізації податкових зобов'язань підприємств-клієнтів шляхом формування фіктивного податкового кредиту з проведенням безтоварних операцій з використанням підроблених документів підприємств з ознаками фіктивності, що призводило до несплати податків в особливо великих розмірах».
Прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган додала, що на наступному тижні генеральний прокурор заслухає матеріали виробництва в присутності адвокатів та представників компанії. «Якщо доказів порушення законодавства з боку посадових осіб ТОВ «Нова Пошта» не отримано, кримінальне провадження буде закрито».

У суботу вдень Генпрокуратура опублікувала розширене повідомлення: «Головним слідчим управлінням під процесуальним керівництвом Департаменту процесуального керівництва у кримінальних виробництвах слідчих центрального апарату Генеральної прокуратури України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами ТОВ «Нова Пошта» та інших споріднених підприємств, за участю посадових осіб органів ДФС України, які з метою отримання неправомірної вигоди для зазначеного підприємства здійснили прикриття його незаконних фінансових послуг, що призвело до ненадходження до бюджетів коштів у вигляді обов'язкових податкових зборів і заподіяло тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам ... в особливо великих розмірах під час здійснення ліцензійної діяльності з переказу грошових коштів, доставки товарів (посилок) і міжнародних перевезень, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212 КК України. В ході досудового розслідування 16.03.2018 на підставі постанов слідчого судді Печерського районного суду міста Києва слідчими, які входять до складу слідчої групи за участю процесуальних керівників і оперативних працівників Департаменту захисту економіки Національної поліції України без застосування спецпідрозділів проведені обшуки в офісних та складських приміщеннях Києва, Дніпра, Одеси, Львова, Харкова та Полтави. За результатами проведених обшуків виявлено та вилучено документи про фінансово-господарську діяльность та готівкові грошові кошти, невраховані і не оприбутковані в касі і в бухгалтерських документах. Досудове розслідування триває, повідомлення про підозру на складалося і запобіжного заходу не обиралися.»
«Відповідно до вимог ст. 222 КПК, надання більш детальної інформації в цьому кримінальному провадженні не представляється можливим», - додала Л.Сарган.
Звернемо увагу, що в цьому повідомленні в «співучасники» зараховані вже і представники ДФС. Прокуратура також «згадала», в яких містах проводилися обшуки. А термін «обов'язкові податкові збори», відсутній в Податковому кодексі, був використаний і в Рішенні суду про проведення обшуку.
Інформацію Генпрокуратури практично відразу частково спростували в компанії: «Інформація про вилучення коштів, які нібито не були враховані і не оприбутковані, не відповідає дійсності. 16 березня були проведені обшуки в 42 касах в 6 відділеннях в 5 містах. Ніяких порушень не знайдено. Лише в відділенні №1 (Харків) правоохоронцями було вилучено кошти в компанії «Пост Фінанс», а й ці кошти оприбутковані відповідно до законодавства. Вилучена готівка є коштами клієнта, який не встиг отримати грошовий переказ. Компанія не згодна з такими діями і буде їх оскаржувати».
Нагадаємо, що з 20.11.2017 прокуратура втратила право досудового слідства, але справу «Нової Пошти» відкрили в суботу, 18.11.2017 - встигли! Дозвіл Печерського суду на обшук було видано 28.02.2018, сам же обшук проведено тільки через два тижні.
Рішення суду складено дуже розпливчато, без вказівки що саме хочуть знайти і для чого.
Згідно КПК, до початку обшуку необхідно запропонувати видати шукане, і тільки якщо добровільна видача не відбулася, то проводити обшук. Судячи з усього, такої пропозиції в даному випадку не робилося.
І залишається важливе не юридичне питання: чому таку пильну увагу Генпрокуратури зараз привернула саме ця компанія, яка входить в число 100 найбільших платників податків країни, заплатила 2,3 млрд грн податків, створила 30 тис. робочих місць і при цьому не взяла ні копійки з бюджету?

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини