При плануванні та проведенні перевірок з питань фінансового моніторингу Національний банк почав використовувати ризик-орієнтований підхід. Йдеться про те, що ця ініціатива щодо вдосконалення системи протидії легалізації кримінальних доходів і фінансуванню тероризму спрямована на недопущення повернення схемних операцій на банківський ринок.
Представляючи нововведення, директор Департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор Береза повідомив, що регулятор вже забезпечив внесення необхідних змін до нормативно-правових актів. Також він зауважив, що побудова ефективної системи протидії легалізації кримінальних доходів або фінансуванню тероризму передбачає самостійну розробку кожним банком низки внутрішніх процедур (з урахуванням особливостей і розмірів власної клієнтської бази та банківських продуктів), налаштування програмних комплексів, навчання співробітників і впровадження інших важливих компонентів.
Чиновник звернув увагу на те, що деякі банки вже демонструють високий рівень системи протидії, інші - потребують вжиття істотних заходів щодо підвищення її ефективності. За його словами, банки повинні зосередитися на виявленні й аналізі саме ризикових схемних операцій з метою запобігання залученню їх до відмивання грошей і фінансування тероризму.
З презентацією Ігоря Берези щодо ризик-орієнтованого підходу можна ознайомитися на сайті НБУ. Презентація серед іншого містить перелік основних ризиків, які існують в країні, а також приклади, виявлені під час перевірок схем, в яких зловмисники використовували банківські установи.