Керівник Держпродспоживслужби Володимир Лапа повідомив про посилення державного нагляду за виробництвом меду. При цьому застосовуватиметься ризик-орієнтований підхід за європейським зразком, передбачений Законом № 2042. Чиновник пообіцяв оприлюднення найближчим часом довгострокового плану державного контролю галузі.
Підвищення уваги до виробництва меду відбулося недаремно, для цього є низка вагомих підстав. По-перше, Україні було надано тимчасові торговельні преференції Євросоюзу, де до переліку товарів з нульовими тарифними квотами увійшов і мед. Розширений вихід українських бджолярів на європейський ринок ставить за обов'язок державі приділяти увагу якості продукції.
По-друге, міжнародний ринок меду насичений фальсифікатом і дешевою низькоякісної продукцією. Ці обставини зобов'язують українських виробників дотримуватися високих стандартів якості, щоб уникнути втрати лідерських позицій у світовому галузевому рейтингу експортерів.
Нагадаємо, згаданий В. Лапою Закон № 2042 присвячено державному контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я і благополуччя тварин. Він серед заходів державного контролю передбачає аудит, інспектування, відбір зразків, лабораторні дослідження. При цьому в межах таких заходів здійснюватиметься галузевий державний моніторинг.
Закон передбачає, що інспектування може здійснюватися у формі перевірки продукції, виробничих потужностей і території, інвентарю, транспортних засобів, напівфабрикатів, засобів і процесів збирання та догляду, а також пестицидів, маркування, зовнішнього вигляду продукції та її реклами.