Чергову рейдерську махінацію нещодавно було розкрито в Києві: столична прокуратура повідомила про повернення міській громаді нежитлових приміщень площею близько двох тисяч квадратних метрів.
Як зазначено в офіційному повідомленні, приміщення в центрі міста 11 років тому було передано приватному підприємству під реконструкцію. Крім цієї мети згідно з умовами інвестиційного договору приватна структура взяла на себе зобов'язання також побудувати нові об'єкти, частину з яких повинна була передати в комунальну власність. Тільки після виконання всіх інвестиційних зобов'язань приватна особа отримала би право отримати приміщення у власність.
Проте у 2010 році зазначені приміщення без проведення реконструкції та добудови, а також без укладення договору купівлі-продажу незаконно вибули з комунальної власності й перейшли у власність приватної фірми.
У цьому випадку прокуратурі вдалося захистити майнові інтереси міста в судовому порядку. Однак як видно з наведеного прикладу, відновлення прав власника може зайняти багато часу, який у подібних ситуаціях на вагу золота. Адже подальший багаторазовий перепродаж нерухомості значно ускладнює процес її повернення власнику, навіть якщо до справи підключаться правоохоронні органи.
У зв'язку з цим ключовим стає оперативність отримання інформації про будь-які зміни у відомостях державного реєстру щодо конкретного об'єкта нерухомості. Найбільш ефективним інструментом є електронний контроль, наприклад - SMS-Маяк, запущений на технічній базі «ЛІГА:ЗАКОН». За допомогою цього сервісу про зміни в реєстрі нерухомості можна оперативно дізнатися SMS-повідомленням, електронним листом, а також через повідомлення в кабінеті користувача. Контролюючи реєстраційні дії щодо свого майна, власник зможе швидко відреагувати на незаконні дії та припинити спроби рейдерського захоплення.