Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Процедуру суду за участю присяжних може бути скориговано

22 серпня 2017, 12:32
218
0
Реклама

Уряд зареєстрував законопроект «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення порядку розгляду кримінальних проваджень колегіально судом і судом присяжних» (№ 7022 від 10.08.2017). Як повідомляється в пояснювальній записці, документ спрямований на досягнення трьох цілей:

- удосконалення порядку розгляду кримінальних проваджень колегіально судом і присяжними стосовно злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад вісім років;

- розмежування функцій присяжних і професійних суддів;

- забезпечення розгляду таких справ у розумні строки.

Пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу (КПК), відповідно до яких розгляд кримінального провадження в суді першої інстанції стосовно злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад вісім років, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів або судом присяжних у складі двох професійних суддів і трьох присяжних за клопотанням обвинуваченого. Якщо кримінальне провадження стосується кількох обвинувачених, то воно розглядається судом присяжних стосовно всіх обвинувачених за умови, що хоча б один з них заявив клопотання про такий розгляд.

Також у КПК планується закріпити, що прокурор і суд зобов'язані роз'яснити не лише обвинуваченому, а й підозрюваному у вчиненні злочину, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад вісім років, можливість та особливості розгляду кримінального провадження стосовно нього колегією суддів у складі трьох суддів або судом присяжних. Про це прокурор складає письмове роз'яснення, яке додається до обвинуваченого акта. Таке саме роз'яснення надається обвинуваченому судом під час підготовчого засідання.

Концепцією вдосконалення судівництва для затвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів, схваленою Указом Президента від 10.05.2006 № 361/2006, встановлено, що присяжні вирішують у своєму вердикті тільки питання юридичного факту, а професійний суддя на основі вердикту та норм кримінального права постановляє вирок. Тому пропонується зазначити і в КПК, що головуючий на нараді суду присяжних ставить на обговорення питання, що стосуються доведеності події злочину, винуватості або невинуватості обвинуваченого, міри покарання, яка має бути йому призначена; наявності обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини