Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВАЛЮТНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

8 грудня 2015, 09:06
192
0
Реклама

ПРАВОВА ПОДІЯ:

Постанова Правління НБУ від 4 грудня 2015 року № 863 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» набрала чинності 5 грудня й діятиме до 4 березня 2016 року.

ВПЛИВ НА БІЗНЕС:

Документом збережено такі вимоги, як обов'язковий продаж надходжень до України в іноземній валюті на користь юридичних осіб у розмірі 75%, розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів до 90 днів, заборона дострокового погашення резидентами кредитів, позик в іноземній валюті за договорами з нерезидентами та інші.


Водночас вимога обов'язкового продажу 75% тепер не поширюється на кредити, що надаються резиденту-позичальнику за участю іноземного експортно-кредитного агентства для виконання зобов'язань за імпортним контрактом перед нерезидентом. Це стосується тільки тих випадків, коли іноземний кредитор перераховує кошти за імпортним контрактом позичальника безпосередньо на рахунок нерезидента-експортера, тобто без зарахування цих коштів на рахунок резидента-позичальника.


Також вимога обов'язкового продажу більше не стосується грошового забезпечення (гарантії, застави, завдатку, депозиту), яке нерезидент надає для участі в конкурсних торгах під час здійснення державних закупівель. Це має полегшити доступ нерезидентів до державних закупівель.


Крім того, раніше банкам дозволялося не здійснювати обов'язкового продажу надходжень, які повертаються за ініціативою іноземного банку-одержувача протягом 2-х днів після дня їх перерахування. Новою Постановою НБУ збільшує цей строк з 2 до 7 днів.

Національний банк також лібералізує розрахунки фізосіб за межами України, які здійснюються з використанням електронних платіжних засобів. Зміни стосуються норми, яка дозволяла здійснювати перекази з поточного рахунку в інвалюті на суму, яка не перевищує 150 000 грн на місяць. Тепер це обмеження не поширюється на безготівкові розрахунки, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів для оплати продукції та послуг для власного споживання фізичних осіб.


Постановою послаблено заборону на купівлю інвалюти для наступного перерахування за кордон коштів, отриманих іноземним інвестором від продажу цінних паперів українських емітентів. Віднині ця заборона не поширюється на кошти, отримані від продажу державних облігацій України не лише на фондових біржах, як було раніше, а й за їх межами.

Для підтримки діяльності Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні зроблено виключення щодо обмеження видачі готівки з каси банку. Нині максимальна сума видачі готівки з каси на одного клієнта на добу в гривні становить 300 000 грн - згідно з Постановою цей ліміт не поширюється на статутну діяльність Місії.


Також Постанова спрямована на посилення фінансової дисципліни банків і їх клієнтів:

1. Що стосується права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента, кошти якого знаходяться на рахунках в іноземній валюті, то досі уповноважений банк не мав права купувати інвалюту за дорученням клієнта-резидента (окрім фізособи), який має валютні кошти на поточних і депозитних рахунках.

Тепер банк не зможе купувати її і для клієнтів, чиї кошти розміщені на балансових рахунках 2602 «Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання». Це стосується коштів, які обліковуються як грошове забезпечення (покриття) в іноземній валюті клієнта за гарантіями, контргарантіями або резервними акредитивами в цьому та (або) інших уповноважених банках. Банк може купувати іноземну валюту тільки для тих клієнтів-резидентів, у яких загальна сума валютних коштів, розміщених на поточних і депозитних рахунках та на балансових рахунках 2602, менше ніж 25 000 дол. США. Цей крок має спонукати клієнтів банків використовувати власні кошти в іноземній валюті для виконання своїх валютних зобов'язань.


2. Національному банку надано право не підтверджувати купівлю або переказ іноземної валюти, якщо виявлено ознаки провадження банками ризикової діяльності.


Таке право також надається у випадках, коли регулятор дійшов висновку, що характер або потенційні наслідки фінансових операцій свідчать про використання банку з метою легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування поширення зброї масового знищення.

ПРОТЕ:

Варто зазначити, що пом'якшення умов, як і раніше, має дуже точковий характер.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини