Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ЗАБОРГОВАНІСТЬ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ

24 вересня 2015, 09:01
263
0
Реклама

ПРАВОВА ПОДІЯ:

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 16 вересня 2015 року розглянув справу 6-190цс15 за позовом «Укргазбанку» про стягнення заборгованості за кредитним договором в іноземній валюті.

ВПЛИВ НА БІЗНЕС:

У справі, що переглядається, згідно з кредитною угодою (укладеною в 2007 році) заборгованість за кредитом і відсотки за користування кредитом підлягають поверненню в доларах США, а пеня - в гривні. Кредит був наданий на купівлю машини і суд визнав його споживчим.

ВСУ роз'яснив, що згідно зі ст. 1054 ЦК за кредитним договором банк або інша кредитна організація (кредитор) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові в розмірі та на умовах, передбачених договором, а позичальник зобов'язується повернути отриману грошову суму і сплатити відсотки.

Відповідно до ст. 2 Закону «Про банки і банківську діяльність» кошти є грошима в національній або іноземній валюті або їх еквівалент; у статтях 47 і 49 Закону визначено операції банків з розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах і на власний ризик як кредитні операції, незалежно від виду валюти, яка використовується. Ці кредитні операції здійснюються на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу.

Законним платіжним засобом, обов'язковим до прийому за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 533 ЦК грошове зобов'язання має бути виконане в гривнях. Якщо в зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті в гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлено договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Такий порядок встановлено Декретом Кабінету Міністрів від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», ст. 5 якого визначено, що операції з валютними цінностями здійснюються на підставі генеральних і індивідуальних ліцензій НБУ. Операції з валютними цінностями банки мають право здійснювати на підставі письмового дозволу (генеральної ліцензії) на здійснення операцій з валютними цінностями відповідно до пункту 2 ст. 5 Декрету.

Таким чином, не суперечить чинному законодавству України стягнення заборгованості за кредитним договором в іноземній валюті, якщо саме вона надавалася за договором і позивач просить стягнути суму у валюті. Разом зі стягненням заборгованості в іноземній валюті суд має право стягнути і відсотки за кредитним договором в іноземній валюті, оскільки такий відсоток є не фінансовою санкцією, а платою за користування грошима.

Вирішуючи спір про стягнення боргу за кредитним договором в іноземній валюті, суд повинен встановити наявність у банку ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями, а встановивши зазначені обставини - стягнути грошову суму в іноземній валюті.

ПРОТЕ:

Фактично суд у черговий раз підтвердив правову позицію, викладену при перегляді справи № 6-145цс14, згідно з якою борг за валютним кредитом має бути стягнутий в іноземній валюті.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини