ПРАВОВА ПОДІЯ:
З 25 березня нотаріуси отримали розширені права у сфері реєстрації прав на землю. Відповідні зміни передбачено Законом № 247-VIII.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
Передусім нотаріуси отримають прямий доступ до Державного земельного кадастру і зможуть самі, при вчиненні нотаріальних дій (окрім оформлення заповіту), формувати необхідні витяги. Ця можливість повинна з'явитися протягом 3-х найближчих місяців, які відведені уряду на здійснення необхідних технічних та організаційних заходів (зокрема, на затвердження порядку доступу нотаріусів до кадастру).
Крім того, нотаріусам дано право реєструвати похідні права на землю незалежно від засвідчення правочину, на підставі якого ці права виникли. При цьому, якщо йдеться про права, що виникли до 1 січня 2013 року, то їх реєстрація щодо ділянки, зареєстрованої в ДЗК, може здійснюватися незалежно від факту реєстрації права власності. Якщо право власності не зареєстровано, то воно підлягає реєстрації одночасно з похідним правом без подання власником документа, що встановлює право.
Реєстрація права власності без пред'явлення документа, що встановлює право, можлива до моменту автоматичного перенесення до ДЗК відомостей з Державного реєстру земель, яке згідно з нормами Закону повинно завершитися 1 липня 2016 року.
Передусім від нововведення виграють аграрії та забудовники, які зможуть оформити своє право оренди землі незалежно від реєстрації права власності.
ПРОТЕ:
Існує ризик, що деякі недобросовісні особи спробують використовувати можливість оформляти право власності без пред'явлення правовстановлюючих документів у своїх інтересах (хоча це і буде дуже складно, через необхідність спочатку внести дані до ДЗК).