У Туреччині введено новий порядок отримання «інвестиційного» громадянства. Введення американських санкцій, перш за все на метал, падіння курсу національної ліри, необхідність залучення валюти для погашення зовнішніх боргів стали причиною зміни правил. В очікуванні напливу інвесторів, турецька влада вже почала відкривати спеціальні офіси.
Насправді, можливість отримання громадянства через придбання нерухомості та інвестування в економіку були передбачені й раніше, але з 19 вересня запроваджено нові ставки. Для отримання права на громадянство Туреччини іноземець повинен здійснити одну з дій:
- купити нерухомість вартістю від 250 тис. дол. (раніше - 1 млн дол.);
- інвестувати у виробництво або бізнес 500 тис. дол. (раніше - 2 млн дол.);
- покласти на депозит в турецькому банку 500 тис. дол. (раніше - 3 млн дол.);
- створити 50 робочих місць (раніше - 100).
При отриманні громадянства активи повинні залишатися на території країни у власності іноземця протягом трьох років. При цьому нові правила не поширюються на осіб, які придбали нерухомість раніше.
Хто буде купувати нерухомість? Найімовірніше, це будуть представники мусульманських країн Близького і Середнього Сходу та Азії: Ірак, Кувейт, Афганістан, Казахстан, Узбекистан. Для багатих українців нерухомість в Туреччині навряд чи стане пріоритетною. Проте дуже вже спокусливою є пропозиція, навіть виходячи з сум, які необхідно заплатити за паспорт. Адже дешевше може бути участь лише у відповідних програмах Карибських країн (Сент-Кітс і Невіс, Антигуа і Барбуда, Гренада, Домініка), пострадянських країнах (Молдова, Грузія), в той час, як в європейських країнах йдеться про мільйонні і частково безповоротні інвестиції (Кіпр, Мальта), або ж високі державні збори (Чорногорія).
До слова, саме в ці дні, з 25 по 27 вересня, в Туреччині проходить торгова місія, організована Мінекономрозвитку та Офісом з просування експорту. До неї увійшли представники українського бізнесу (пріоритет надавався компаніям з секторів відновлюваної енергії, технологій і машинобудування).
***
Нагадаємо, що зібрати і проаналізувати медійну інформацію на будь-яку тему (у тому числі й про зміни у візовій політиці) можна за допомогою сервісу SEMANTRUM від ЛІГА:ЗАКОН, який відстежує публікації в інтернет-джерелах, друкованих ЗМІ, телевізійних та радіопрограмах.