Держенергоефективності обговорило доопрацьовану Концепцію стимулювання виробництва енергії із відходів із експертами київської держадміністрації, НКРЕКП та представниками бізнесу.
«В Україні щорічно генерується близько 10 млн т побутових відходів, з яких 94% вивозиться на полігони. Якщо виробляти електроенергію та тепло із нього, то можна заміщувати до 1 млрд кубометрів газу на рік», - повідомив голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Документом передбачається:
- зробити захоронення відходів невигідним шляхом підвищення відповідальності, контролю та оподаткування;
- залучення інвестицій шляхом встановлення гарантій, зокрема, щодо часткового залучених коштів, укладення довгострокових договорів на переробку;
- закріплення додаткових вимог до підприємств сміттєпереробної галузі, зокрема, щодо попереднього сортування відходів з максимальним відбором вторсировини та трьохступеневої системи очистки газів;
- встановлення правил тарифоутворення для послуг з енергетичної утилізації відходів із застосуванням індексації цін;
- закріплення власності на тверді побутові відходи за органами місцевого самоврядування.
Нагадаємо, що остання з цих тез, про власність на відходи, вже давно закріплена в законодавстві. Також вкрай важливо те, щоб відходи сортувалися перед спалюванням, як це робиться в економічно розвинених країнах, тому що в них міститься багато компонентів, придатних до переробки.