В Єврокомісії мають намір посилити контроль над видачею «золотих» віз і паспортів. Йдеться про надання громадянства або права на довготривале проживання іноземцям, що інвестували в економіку країни. Всі основні виклики, ризики і застереження Єврокомісія виклала у доповіді. Загальноєвропейський рівень стурбованості цим питанням пов'язаний з тим, що питання громадянства регулюються національними законодавствами, проте, отримавши документи однієї країни, людина може практично без обмежень переміщатися і займатися діяльністю у межах всього ЄС.
Раніше ми писали про те, що в Єврокомісії неодноразово висловлювалися щодо недосконалості процедур перевірки осіб, які претендують на отримання громадянства, зокрема, перевірки законності походження їх фінансів. Схеми, коли громадянство в окремих державах фактично продається, збільшують ризик того, що вони будуть використані для відмивання грошей, корупції та ухилення від сплати податків.
У доповіді найбільше запитань виникло стосовно Мальти, Кіпру та Болгарії, так як ці країни мають суттєві недоліки у перевірці походження капіталу осіб, які купують громадянство.
Деякі країни також обходять правила ЄС, які вимагають «ефективного» проживання в державі Євросоюзу при наданні громадянства або дозволу на проживання. Так, у Португалії при отриманні «золотої» візи достатньо проживати сім днів на рік.
У Єврокомісії мають намір посилити контроль у даній сфері. Для цього буде створена група експертів, яка до кінця 2019 року виробить рекомендації з протидії ризикам, пов'язаним із цими схемами. Ставиться завдання створення єдиного алгоритму перевірок безпеки для всіх країн союзу.
Болгарія вже заявила про скасування можливості надання громадянства за інвестиції, відзначивши, що з 2014 року таким чином громадянство отримало лише 50 іноземців. У той же час Чорногорія (реальний кандидат на вступ до ЄС) з січня 2019 запустила програму «золотих» паспортів.
ДОПОВНЕННЯ. Слідом за Болгарією Греція не скасує, але істотно змінить умови отримання громадянства країни для інвесторів. Під час парламентських дебатів конкретні зміни прийняті не були, проте визначена дата початку застосування нових правил - 31 січня 2020 року. Пропозиції має підготувати уряд. Виходячи зі змісту дискусій, можна припустити, що у майбутньому інвестувати необхідно буде у конкретні галузі (фонди, проекти), визначені державою, тоді як купівлю або будівництво нерухомості (на сьогодні - 2 млн євро) як підставу для громадянства скасують або істотно скоротять.
***
Раніше ми писали, що завдяки інвестиційним програмам громадянства країнам ЄС за останні десять років, в цілому, вдалося залучити 25 млрд євро. Найбільш активну участь в програмах беруть громадяни Китаю і РФ.
***
Нагадаємо, що відповіді на практичні питання ведення бізнесу за кордоном, правил перетину кордону та ін., можна знайти у модулі «Ситуації для бізнесу» інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН.