Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Якщо директор компанії зник…

11 квітня 2019, 12:29
3558
0
Реклама

Керівник компанії виконує важливу функцію - забезпечує функціонування компанії, надає «подих» та мотивації співробітникам компанії, ставить завдання. Завдяки директору компанія працює, забезпечуючи отримання прибутку та задоволення власників компанії.

Із практики: коли бухгалтер та кадровик починають панікувати? Як трактувати «пропажу директора» у юридичному сенсі? Що потрібно робити та куди звертатись у першу чергу?

Не надто часто, але бувають випадки, коли директор компанії не з'являється на роботу. Причини можуть бути різними від банальної хвороби до дивовижного зникнення. Враховуючи залежність господарських процесів компанії від рішень та підпису керівника компанії, його непередбачувана відсутність на робочому місці може призвести до певних негативних наслідків.

Зазвичай, про відсутність директора, першим дізнається секретар та/або особистий помічник директора, який має повідомити про свою стурбованість особі, відповідальній за персонал (HR-директор, директор з персоналу та ін.). Головне - не потрібно панікувати та зважено підходити до ситуації. У випадку, коли телефон директора вимкнений, директор не виходить на зв'язок, ніхто не знає про його/її місцеперебування, ймовірніше за все директор утомився та з'явиться в найближчу годину, за день, два, тиждень. У будь-якому випадку, юристи рекомендують, аби HR-директор мав контактні номери телефонів родичів директора та засновників (власників) компанії.

Аби робота компанії не зупинилась, дуже виважено мають бути розроблені внутрішні документи, за якими обов'язки директора на час його відсутність могла би виконувати інша особа.

Хто і на яких підставах може виконувати функції директора у такий ситуації?

Виконувати обов'язки директора може особа, визначена у статуті, або засновник (власник) компанії, або особа, уповноважена засновниками (власниками) компанії та запис про яку зазначено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, заступник директора відповідно до посадової інструкції (з урахуванням обмежень, встановлених статутом), інша особа, яка наділена повноваженнями згідно з наказом директора.

Які «запобіжники» потрібно передбачити у контракті, аби мінімізувати можливі наслідки пропажі директора? Як можна розірвати контракт за умови відсутності директора?

Між керівником компанії та її власниками встановлюються не тільки корпоративні відносини, але й трудові, які врегульовуються на практиці контрактом (трудовим договором). Контракт з директором направлений на захист прав та інтересів обох сторін - директора та засновника (власника) компанії. За законодавством контракт з директором може встановлювати умови організації праці директора, умови розірвання договору інакші ніж визначені Кодексом законів про працю.

Певна дискреція у визначені особливих умов договору за угодою сторін надає можливість передбачити та мінімізувати можливі наслідки пропажі директора. Так, наприклад, контрактом можна передбачити, що у випадку відсутності директора на роботі протягом 2 тижнів поспіль (за виключенням хвороби, відрядження) контракт може бути розірваний на підставі п.8. ч.1 ст. 36 КЗпП (підстави, передбачені контрактом).

Прогнозуючи ймовірність зникнення директора та за відсутності наведеної підстави припинення трудового договору з директором, засновник (власник), звичайно, у будь-який момент може прийняти рішення про припинення повноважень виконавчого органу та звільнити директора на підставі п.5 ч.1 ст. 41 КЗпП (припинення повноважень посадових осіб), але звільненому директору має бути виплачена вихідна допомога у розмірі не менше шестимісячного середнього заробітку.

Звільнення директора за прогул не являтиметься юридично коректним. Адже звільнення за прогул є, фактично, притягненням до дисциплінарної відповідальності, яке можливе лише з дотриманням прав особи-працівника та встановленого порядку. Зокрема, перед звільненням за прогул, обов'язково мають бути отримані пояснення особи-працівника і лише у випадку не доведення поважності причин відсутності на роботі, така особа може бути звільнена.

Як виплатити зарплату, якщо директора немає на місті і не відомо, коли він з'явиться? Що потрібно зробити заздалегідь, аби не довелось затримувати виплату зарплати працівникам?

Засновникам (власникам) компанії бажано визначити додаткову особу, яка матиме право підпису документів компанії, у тому числі фінансових. Відомості про таку особу мають бути занесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань. Подібні дії сприятимуть економії часу, необхідного для підтвердження банківській установі повноважень особи-підписанта, діяти від імені компанії та розпоряджатись коштами компанії.

Директор і уповноважений власника: у чому різниця правового статусу та компетенції?

Уповноважений власника є особою, яка юридично діє від імені власника, тобто вчиняє від імені власника дії, направлені на реалізацію прав власника компанії, які визначені законом та статутом компанії. Права уповноваженої особи можуть підтверджуватись довіреністю.

Директор є посадовою особою, яка перебуває з власником в корпоративних відносинах, а з компанією - в трудових. Повноваження директора можуть підтверджуватись статутом, рішенням засновника (власника) про обрання директора.

Як поступити у випадку, коли директор не виконує (відмовляється виконувати) власні обов'язки? Яку тактику обрати бухгалтеру, кадровику, юристу у спілкуванні із власниками?

У випадку неналежного ставлення директора до виконання обов'язків, про це має знати власник (засновник) компанії, тобто особа, яка ввірила директору право на управління компанією.

Ми б рекомендували кадровику, юристу бути готовим до подібної ситуації та рекомендувати власнику (засновнику) визначити, про всякий випадок, особу, яка матиме право підпису документів та забезпечить уникнення ризиків невиконання зобов'язань за контрактами, порушення строків виплати заробітної плати, подання звітності тощо.

Нагадаємо, що при встановленні нових і перевірці наявних ділових контактів може бути корисним сервіс CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Він, серед іншого, дозволяє перевірити інформацію про можливе включення ваших контрагентів у санкційні списки України, ЄС, США та інших країн, а також здійснювати їх подальший контроль.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини