Кабінет Міністрів України 5 червня 2019 року прийняв постанову № 466, якою суттєво змінив порядок проведення перевірок (далі - "Порядок перевірок") щодо дотримання законодавчих вимог щодо захисту трудових прав осіб з інвалідністю. Чинний раніше порядок перевірок передбачав, що перевірки з подібних питань здійснює Фонд соціального захисту інвалідів. Однак відповідно до Порядку перевірок цю функцію із здійснення контролю віднесено до компетенції Державної служби України з питань праці (далі - "Держпраці").
Що перевірятимуть?
Як відомо, на сьогодні Держпраці має досить широкий набір контрольних повноважень, включаючи питання дотримання законодавства про працю і виявлення незадекларованої праці, а також аспекти охорони праці. Однак Порядок перевірок регулює повноваження органу в зовсім іншій сфері, а саме, дотримання прав осіб з інвалідністю. Слід нагадати, що згідно із законодавством України всі роботодавці, у яких працює понад вісім чоловік, зобов'язані виконати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю. Якщо кількість працівників не перевищує 25 осіб, достатньо забезпечити працевлаштування хоча б однієї особи з інвалідністю. Якщо ж чисельність персоналу перевищує 25 осіб - норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю становить чотири відсотки середньооблікової чисельності персоналу.
Саме контроль за виконанням даного нормативу є ключовим завданням Порядку перевірок. Додатково згідно такого акта Держпраці перевірятиме дотримання допоміжних обов'язків - факту реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів і своєчасність подачі необхідної звітності. Питання крім контролю за дотриманням трудових прав осіб з інвалідністю Порядком перевірок не регулюються.
Новели Порядку перевірок
По суті, новий Порядок перевірок було приведено у відповідність до Закону України "Про основні засади державного контролю (нагляду) в сфері господарської діяльності" № 877, що дозволить Держпраці проводити перевірки відповідно до напрацьованих прозорих правил контролю. Серед іншого, Порядок перевірок тепер передбачає наступне:
- перевірки Держпраці будуть плановими і позаплановими. Планові перевірки будуть проводитися відповідно до щорічного плану перевірок в залежності від категорії ризику підприємства, про що роботодавців будуть повідомляти мінімум за десять днів. Однак позапланові перевірки можуть проводитися без попереднього повідомлення при наявності підстав для такої перевірки. Такими підставами можуть бути, серед іншого, скарги фізичних осіб або несвоєчасне подання звітності. При цьому, однак, загальна кількість "перевірочних" днів в році обмежена і не може перевищувати 15-30 днів, в залежності від розміру підприємства.
- роботодавець може використовувати чіткий перелік підстав для того, щоб не допустити перевіряючих до перевірки. Серед таких підстав - як неправильне оформлення документів на перевірку, так і, наприклад, відсутність затверджених уніфікованих форм актів для оформлення перевірки.
- детально регламентовано алгоритм дій інспекторів при складанні документів за підсумками перевірки. Зокрема, в акті за підсумками перевірки інспектор зобов'язаний привести розрахунок виконання або невиконання роботодавцем нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю.
Плюси і мінуси Порядку перевірок
Однозначно позитивною особливістю нового Порядку перевірок є те, що він містить досить чіткий і простий механізм дій інспекторів під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про трудові права осіб з інвалідністю. В принципі, Порядок перевірок багато в чому дублює норми Закону України "Про основні засади державного контролю (нагляду) в сфері господарської діяльності" № 877. Однак зазначений Закон є загальним нормативним актом, а використання в Порядку перевірок його правил в проекції на конкретну сферу контролю дозволить забезпечити максимальну ясність алгоритму дій як для інспекторів, так і для роботодавців.
Серед корисних особливостей Порядку перевірок варто відзначити те, що він деталізує перелік документів, які мають право перевіряти інспектори під час перевірок. Так, наприклад, інспектор може вивчати штатний розклад, особисті картки, трудові договори і накази щодо осіб з інвалідністю. Однак документи поза переліком відповідно до Порядку перевірок інспектор не має права вимагати для перевірки.
В якості можливих не найприємніших наслідків прийняття Порядку перевірок можна очікувати те, що, ймовірно, такі перевірки незабаром стануть частішими. Як відомо, Держпраці на практиці досить активно використовує свої контрольні повноваження, що може посилити фактичний контроль в даній сфері. Однак, на відміну від інспектувань з питань незадекларованої праці, можливості інспекторів у сфері контролю за дотриманням прав осіб з інвалідністю досить сильно обмежені Порядком перевірок, зокрема, щодо періодичності та підстав для перевірок.
Дізнатися чи потрапила ваша компанія до графіка планових перевірок державних органів нагляду і контролю можна також за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Крім того, ви можете перевірити благонадійність контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.