Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
ЖКГ

Що робити, якщо затопили сусіди?

19 листопада 2019, 16:20
52589
0
Реклама

Потоп в квартирі - вкрай неприємна ситуація, до якої краще бути готовим заздалегідь. Редакція ЛІГА:ЗАКОН Бізнес підготувала план дій, який допоможе вам відшкодувати витрати, пов'язані з наслідками затоплення вашого будинку.

1. Насамперед необхідно дізнатися причину затоплення і звернутися до сусідів.

Але бувають випадки, коли вони не відкривають двері, або ж їх просто немає вдома.

Ст. 8 закону "Про житлово-комунальні послуги" встановила право управителя багатоквартирним будинком та виконавця комунальних послуг на доступ до житла, іншим об'єктам нерухомого майна, зокрема для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни.

Таким чином, якщо двері не відкривають, необхідно терміново повідомити управителю будинком і (або) виконавцю комунальних послуг. Ці особи можуть перекрити стояк холодної або гарячої води і прийняти інші екстрені заходи.

2. Зафіксуйте факт затоплення та зберіть необхідні документи

Для того, щоб відшкодувати витрати після потопу, вам потрібно буде зафіксувати факт затоплення і розмір шкоди, заподіяної майну.

Факт затоплення фіксується актом у присутності балансоутримувача, сусіда, який є винуватцем потопу у вашій квартирі, а також свідків, які розписуються в акті.

В акті огляду квартири після затоки повинна міститися наступна інформація:

- дата і місце складання;

- прізвища членів комісії, які склали акт;

- місце, де сталося затоплення (адреса);

- перелік пошкодженого майна із зазначенням видів та обсягів пошкоджень;

- причини затоплення.

Додатковим доказом можуть виступати фотографії заподіяної шкоди або навіть відео зйомка «з місця події».

Експертиза щодо встановлення завданих збитків

Поспішати з ремонтом не варто, адже може виникнути необхідність в проведення експертизи щодо встановлення дійсної шкоди. Ця процедура проводиться з метою фіксації ушкоджень, заподіяних в результаті затоплення і розрахунку суми і обсягу нанесеного матеріального збитку.

Якщо постраждав тільки ремонт необхідно провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу.

Для проведення такої експертизи необхідно мати такі документи:

- Акт про затоплення, про який йшла мова раніше, адже саме в ньому зафіксовано факт залиття квартири;

- Технічний паспорт на об'єкт нерухомості;

- Правовстановлюючі документи на квартиру.

Якщо в результаті затоплення була пошкоджена меблі і техніка, для оцінки збитку необхідно провести також товарознавчу експертизу.

Квитанції, чеки, довідки

Якщо ж все-таки ремонт терміново необхідний, не забудьте зберегти документальне підтвердження витрат на проведення ремонту, в тому ж числі акту виконаних робіт організації, яка усунула наслідки затоплення та квитанцію за цю роботу.

У разі, якщо затоплення заподіяло шкоду здоров'ю, а це можливо, особливо у випадку з гарячою водою, зверніться до лікаря, і також візьміть відповідну довідку про таке звернення. Найголовніше - підтвердити причинно-наслідковий зв'язок між затопленням квартири і проблемами зі здоров'ям.

3. Встановіть, з чиєї вини стався потоп.

Згідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу (ЦК), майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

У разі затоплення квартири шкода може бути заподіяна або з вини сусіда, або з вини ЖКГ (якщо сусід, згідно зі ст. 1166 ЦК доведе, що в потопі немає його провини, і затоплення сталося через дах, який протікає або зламаний стояк).

Що робити, якщо потоп стався з вини неповнолітнього

Діти до 14 років не відповідають за заподіяну шкоду - відповідальність несуть їхні батьки, усиновлювачі, опікуни, навчальні, виховні та інші установи.

У разі якщо потоп стався з вини особи від 14 до 18 років, вона відповідає за завдані збитки на загальних підставах. Якщо у неповнолітнього немає майна або заробітку, достатнього для відшкодування шкоди, шкода відшкодовується повністю або в частині, якої не вистачає, його батьками.

У разі відшкодування зазначених збитків, батькам надається право довести, що шкоду було завдано не з їхньої вини.

Що робити, якщо вас затопили орендарі?

Якщо шкоди завдав не власник квартири, а орендар, ситуація ускладнюється. Відносини між орендодавцем і орендарем регулюються договором, укладеним між ними, в тому ж числі в частині відповідальності. Якщо в договорі оренди така ситуація не буде прописана окремим пунктом, відшкодування шкоди може лягти на власника квартири. При цьому він має право подати регресний позов і стягнути відшкодування, виплачене потерпілому, з орендаря нерухомого майна.

4. Мирне врегулювання спору

Найкращий варіант розвитку подій - якщо справа не дійде до суду і суперечку вдасться врегулювати у мирному порядку. Напишіть претензію про відшкодування шкоди, пославшись на акт і висновки експерта.

Якщо потоп у сусідів стався з вашої вини, то в разі згоди відшкодувати збиток, про передачу грошей краще скласти розписку. Розписка повинна підтверджувати не тільки відшкодування шкоди, а й що постраждалі більше претензій не мають.

Якщо потерпілі перебільшують завдані збитки, пам'ятайте, що «винні в потопі» теж мають право замовити експертну оцінку збитку при затопленні квартири.

Судові рішення за цією тематикою, ви можете знайти у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ в VERDICTUM можна за посиланням.

5. Врегулювання спору в суді

Ст. 1166 ЦК встановлює презумпцію вини. Це означає, що саме відповідачу доведеться доводити свою непричетність до нанесеного збитку. Також ви можете вимагати моральну шкоду і відшкодування судових витрат - судовий збір та витрати на послуги адвоката, юриста.

Юриста, який проконсультує, допоможе скласти позов і підготувати всі необхідні документи, ви можете знайти в Національному юридичному каталозі України Liga:BOOK.

Уберегти майно від рейдерів допоможуть сервіси SMS-маяк і SMS-маяк Земля, за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS - повідомленняv, електронним листом, або ж через повідомлення в кабінеті користувача).

Читайте також:

- Чому електролічильник може нараховувати більше електрики, ніж ви споживаєте

- Депутати пропонують збільшити розмір мінімальної зарплати

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини