Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як правильно закрити ФОП, щоб не отримати додаткових проблем

22 листопада 2019, 09:35
53627
0
Реклама

Підприємницька діяльність завжди носить ризиковий характер. У випадку, коли вона не приносить очікуваних доходів, суб'єкт підприємницької діяльності може в добровільному порядку припинити власну господарську діяльність.

Які кроки потрібно зробити, щоб припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця (ФОП) та зняти його з обліку в державних органах?

1 крок: зняття з обліку в Держреєстрі

Для цього підприємцеві потрібно подати державному реєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за формою 12.

При собі потрібно мати документ, який посвідчує особу (паспорт громадянина України/тимчасове посвідчення громадянина України/паспортний документ іноземця/посвідчення особи без громадянства/посвідку на постійне чи тимчасове проживання).

Документи держреєстратору можуть подаватися в паперовій або електронній формі:

- в паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. У разі подання документів поштою справжність підпису заявника повина бути нотаріально посвідчена;

- в електронній формі документи подаються заявником через портал електронних сервісів. Скористатися таким способом надання документів можуть тільки ті ФОП, які отримали електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Якщо заяву подає довірена особа, то крім паспорта вона повинна пред'явити оригінал або нотаріально засвідчену копію довіреності.

Зверніть увагу, що держреєстратору заборонено вимагати додаткові документи для проведення реєстраційних дій, які не передбачені ч. 4 ст. 18 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Відповідно до ст. 26 Закону, державний реєстратор протягом 24 годин після надходження документів, поданих для реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, зобов'язаний внести відомості в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також реєстратор надсилає цю інформацію до податкової, органів статистики, Пенсійного фонду.

При відсутності підстав для призупинення розгляду документів і відмови в державній реєстрації державний реєстратор вносить запис до ЄДР про припинення підприємницької діяльності та оприлюднює результати здійснення реєстраційної дії на порталі електронних сервісів.

Читайте також: Держбюджет 2020: скільки ФОП платитиме за себе і працівників

2 крок - зняття з обліку в ДПС, Державній службі статистики та Пенсійному фонді

В день внесення в ЄДР відомостей про припинення підприємницького статусу ФОП держреєстратор передає їх в Державну податкову службу, Державну службу статистики та Пенсійний фонд.

Датою зняття з обліку ФОП вважається день отримання даних про держреєстрацію припинення ним підприємницької діяльності.

Державна служба статистики в день отримання таких відомостей повністю припиняє будь-які відносини з підприємцем.

ФОП буде знятий з обліку в Пенсійному Фонді як платник ЄСВ, тільки якщо не має заборгованості зі сплати внеску, після проведення передбачених законодавством перевірок.

Відповідна процедура урегульована Порядком взяття на облік на зняття з обліку в органах ПФУ платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Дізнатися чи потрапила ваша компанія до графіків планових перевірок державних органів нагляду і контролю можна також за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Крім того, ви можете перевірити благонадійність контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.

Підготуватися до перевірки контролюючих органів допоможе ресурс "Мистецтво оборони" інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН. Тестовий доступ до ІПС можна отримати за посиланням

Державна податкова служба

Зазначимо, що державна реєстрація закриття ФОП не знімає зобов'язань, які виникли у зв'язку з веденням підприємницької діяльності.

Фактично ФОП все ще перебуває в органах ДПС на обліку як платник податків, що отримував прибуток від підприємницької діяльності.

Це означає, що в разі закриття ФОП потрібно:

- подати передбачену законодавством звітність;

- сплатити необхідні податки та збори (зобов'язання, які передбачені звітним періодом, і ті, що виникли раніше, але не були погашені вчасно).

Зверніть увагу, що окремою підставою для проведення документальної позапланової перевірки платника податків є розпочата процедура припинення підприємницької діяльності ФОП (пп. 78.1.7 ст. 78 Податкового кодексу).

Подивіться на свій бізнес очима податківців! Все, що вам необхідно знати про податки, нараховані державою на ваш бізнес, суми сплат, можливі борги, штрафи або переплати відтепер доступно у новому сервісі від ЛІГА:ЗАКОН Liga:REPORT.

3 крок - Закриття рахунків в банках

ФОП треба закрити наявні підприємницькі рахунки шляхом подачі відповідної заяви до відділення банку (п. 4.4 Правил відкриття рахунків).

Заява складається у довільній формі, але має містити:

- назву банку;

- прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки власника рахунку;

- номер рахунку, який закривається;

- дату складання заяви.

Важливо знати: Підприємців зобов'язали звітувати банкам за готівкові розрахунки із фізособами

Також рекомендуємо ознайомитись із актуальною аналітикою:

Що буде, якщо фізособа-підприємець вчасно не сплатить ЄСВ та ЄП?

Чому важливо вчасно сплачувати рахунки, якщо ви ФОП?

Експерт-аналітик порталу ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

Олена Баконіна

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини