Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Роботодавцям можуть дозволити звільняти працівників через втрату довіри та вагітних жінок

17 грудня 2019, 12:38
4574
0
Реклама

В Раді зареєстровано законопроект № 2584, яким пропонується внести зміни КЗпП до статтей, які визначають порядок звільнення. Так, парламентарі доповнили перелік підстав такими пунктами:

- за невиконання розпоряджень роботодавця або порушення трудових обов'язків визначених трудовим договором, якщо до працівника за це раніше застосовувалося дисциплінарне стягнення;

- за відсутність на роботі протягом робочого дня без поважних причин;

- за порушення обов'язку нерозголошення комерційної таємниці;

- за грубе порушення працівником вимог охорони праці, якщо воно призвело або створило реальну загрозу для його життя чи здоров'я або людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

Окрім цього, проектом надається право звільнити вагітну жінку - зараз це заборонено в будь-яких випадках, проте проект пропонує дозволити таке звільнення, якщо його причиною не виступає сама вагітність, народження дитини, наслідки цього або годування дитини. При цьому роботодавець повинен довести, що перелічені обставини не стали підставою звільнення.

Проект містить окрему статтю, яка визначає підставою для звільнення втрату довіри роботодавця до працівника. Така норма існувала в КЗпП і раніше, але стосувалась тільки працівників, які безпосередньо обслуговують грошові або товарні цінності (п. 2 ч. 1 ст. 41 КЗпП).

Що означає «втрата довіри»?

Це навмисні або необережні дії працівника з корисливим мотивом, якими він завдав або міг завдати шкоди майну підприємства. Як правило, це крадіжки цінностей, використання їх у своїх особистих інтересах, порушення правил торгівлі, відпуск товарів у борг, порушення правил зберігання матеріальних цінностей, допущення нестач або надлишків товарів, халатне ставлення до роботи тощо.

В окремих випадках наявність вже заподіяної майнової шкоди не обов'язкова - достатньо лише допущення можливості заподіяння. В тому разі, коли працівник все ж таки заподіяв майнову шкоду, факт її відшкодування не «реабілітує» його на займаній посаді, роботодавець все одно може його звільнити.

Проте звільнити працівника через втрату довіри можна лише за наявності доказів, підтверджених інвентаризаційним актом, актами ревізії, списання залишків, обрахування, обважування і таке інше.

Не можуть бути звільнені за цією підставою рахівники, бухгалтери, товарознавці, контролери та інші працівники, трудова діяльність яких пов'язана з обслуговуванням грошових і товарних цінностей, зокрема, з їх реалізацією, а також ті особи, які одержують цінності під звіт по разових документах (для видачі, продажу, транспортування тощо).

Такі норми закріплені в п. 4.2.11 Інструкції про порядок прийняття, переведення, звільнення та обліку кадрів на підприємствах, в організаціях, установах споживчої кооперації України.

Проект також доповнено нормами, які забороняють звільнення працівників, обумовлене:

- членством працівника в профспілці або участі у профспілковій діяльності в неробочий час чи, за згодою роботодавця, в робочий час;

- наміром стати представником працівників або виконанням функцій представника працівників;

- участю у страйку, організованому відповідно до вимог національного законодавства;

- оскарженням дій роботодавця за звинуваченням у порушенні трудового законодавства, або зверненням до відповідних органів;

- расою, кольором шкіри, статтю, сімейним станом, сімейними обов'язками, вагітністю та материнством, віросповіданням, політичними поглядами, національністю або соціальним походженням.

Нагадаємо, що перевірити вашого контрагента на благонадійність і здійснювати його подальший моніторинг можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Ви можете перевірити контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу. Також до 28 грудня ви можете придбати CONTR AGENT зі знижкою до 40%

Читайте також:

Нові штрафи Держпраці: прийнято Закон

Порядок перевірок Держпраці знову змінять

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини