Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
$

Чи можна анулювати договір через факсиміле замість звичайного підпису

13.03.2020, 10:33
2049
0

Умовою недійсності договору не може бути відсутність письмової згоди на використання факсиміле у разі здійснення дій з виконання підписаного у такий спосіб договору
Умовою недійсності договору не може бути відсутність письмової згоди на використання факсиміле у разі здійснення дій з виконання підписаного у такий спосіб договору

Відсутність письмової згоди на використання факсиміле у випадку вчинення дій з виконання підписаного в такий спосіб договору не може бути умовою недійсності цього договору.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 6 березня 2020 року у справі № 143/228/17.

З іншими рішеннями Верховного Суду зручно ознайомитися у VERDICTUM. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Обставини справи

У лютому 2017 року особа звернулася до суду з позовом до фермерського господарства "Ліщинецьке об'єднання" про визнання недійсним договору оренди землі.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є власником земельної ділянки. 11 червня 2012 року він уклав з ФГ "Ліщинецьке об'єднання" договір оренди належної йому земельної ділянки строком на 10 років.

Посилаючись на те, що в договорі у графі "орендар" замість підпису директора ФГ "Ліщинецьке об'єднання" міститься його факсиміле без зазначення прізвища уповноваженої на підпис особи, на що він письмової згоди не надавав, та враховуючи, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, просив суд на підставі ч. 1, 3 ст. 203, ч. 3 ст. 207 та п. 1 ст. 215 ЦК визнати договір оренди від 11 червня 2012 року недійсним. Посилаючись на норми ст. 216 ЦК, просив повернути належну йому земельну ділянку.

Місцевий суд (з яким погодився суд апеляційної інстанції) відмовив у задоволенні позову.

Актуальне законодавство, правова картина дня, шаблони договорів, ситуації для юриста та судова практика завжди доступні у системах ЛІГА:ЗАКОН. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Позиція Верховного Суду

Верховний Суд погодився з рішеннями попередніх судів.

За змістом ст. 207 ЦК правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законами, іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.

Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронно-числового підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.

Виходячи зі змісту вказаних норм письмова згода сторін на використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису є лише формою підтвердження відповідного факсимільного відтворення підпису його власноручному аналогу. Відсутність такої письмової угоди у випадку вчинення дій з виконання договору, підписаного факсиміле, не може бути умовою недійсності вчиненого та виконуваного правочину.

Установивши, що договір оренди землі укладений за взаємною згодою сторін та в подальшому протягом п'яти років виконувався сторонами, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обгрунтованого висновку про те, що підписання договору директором ФГ "Ліщинецьке об'єднання" за допомогою факсимільного відтворення його підпису не є підставою для визнання його недійсним.

Ви можете оперативно знаходити судові рішення, відслідковувати інформацію про контрагентів та отримувати всі необхідні інструменти для щоденної юридичної роботи за допомогою Професійного рішення для юридичних департаментів та компаній.


Увійдіть, щоб залишити коментар