Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Рішення буде скасовано, якщо суд не врахував експертизу на поліграфі

Реклама

Суд зобов'язаний врахувати висновок психологічної експертизи з використанням поліграфа, якщо такий висновок відповідає усім критеріям відповідності при перевірці й оцінці.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 12 лютого 2020 року у справі № 457/906/17.

З іншими судовими рішеннями Верховного Суду зручно ознайомитися у VERDICTUM. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Обставини справи

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача щодо визнання недійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна, скасування державної реєстрації права власності, визнання права власності. Позов мотивовано тим, що договір ним укладено під впливом обману зі сторони відповідача.

Рішенням місцевого суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов задоволено.

Відповідач подав касаційну скаргу, посилаючись на те, що попередні суди не взяли до уваги висновок психологічної експертизи з використанням поліграфа.

Позиція Верховного Суду

ВС скасував рішення попередніх судів, визнаючи психологічну експертизу з використанням поліграфа належним доказом, з огляду на таке.

Актуальне законодавство, правова картина дня, шаблони договорів, ситуації для юриста та судова практика завжди доступні у системах ЛІГА:ЗАКОН. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Ст. 110 ЦПК (в редакції, чинній на дату подання касаційної скарги) передбачено, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом з іншими доказами за правилами, встановленими ст. 89 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

При перевірці й оцінці експертного висновку суд повинен з'ясувати:

- достатність поданих експертові об'єктів дослідження;

- повноту відповідей на поставлені питання та їх відповідність іншим фактичним даним;

- узгодженість між дослідницькою частиною та підсумковим висновком експертизи;

- обґрунтованість експертного висновку та його узгодженість з іншими матеріалами справи.

У порушення вказаних вимог процесуального законодавства, суди першої та апеляційної інстанцій, незважаючи на те, що із висновку експертизи експерта, який покладено в основу рішень, не вбачається, що відповідач ввів в оману позивача, не врахували та залишили поза увагою, що аргументи позивача фактично зводяться до викладення обставин неналежного виконання відповідачем умов укладеного договору, які відповідно до положень ст. 230 ЦК не дають підстав для встановлення введення позивача в оману під час укладання договору.

Ви можете оперативно знаходити судові рішення, відслідковувати інформацію про контрагентів та отримувати всі необхідні інструменти для щоденної юридичної роботи за допомогою Професійного рішення для юридичних департаментів та компаній.

Також читайте:

Чи можна анулювати договір через факсиміле замість звичайного підпису

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини