3 квітня 2020 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 3301 відносно зміни положень Кримінального та Кримінального процесуального кодексів щодо незаконного заволодіння транспортним засобом.
Наразі чинна редакція ч. 2 і 3 ст. 289 КК враховує реально заподіяні збитки від злочину, а не вартість автомобільного засобу, що зазнав незаконного заволодіння і був повернутий потерпілому правоохоронним органом.
Законотворці вважають, що такий підхід не відповідає ані суспільній небезпеці винного, ані загального підходу до кримінальної відповідальності за інші злочини, кваліфікуючою ознакою яких є вчинення злочину у певному розміру (наприклад корисливі злочини: крадіжка, грабіж, розбій тощо).
Нардепи пропонують замінити у відповідних нормах слова "завдали значної матеріальної шкоди" на "вчинені у значних розмірах" та "вчинені у великих розмірах", тим самим визначивши кваліфікуючою ознакою вартість автомобільного транспорту.
Значним розміром визнається сума від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 105 100 до 262 750 грн), а великим розміром - понад 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (понад 262 750 грн).
Нагадаємо, що неоподатковуваний мінімум доходів громадян, вказаний в диспозиції норм для настання адміністративної і кримінальної відповідальності, дорівнює 1/2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. У 2020 - 1051 грн.
Так, за заволодіння авто, яке коштує до 105 тис грн особу можуть покарати штрафом від однієї тисячі до однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тис. грн - 20 400 грн) або обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
А особу, яка заволоділа автомобілем вартістю понад 262 тис грн позбавлять волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна або без такої .
Крім того, пропонується посилити відповідальність за незаконне внесення змін, підробку, заміну або знищення ідентифікаційного номера транспортного засобу, яким незаконно заволоділи, його реалізацію, а також створення чи утримання місць, в яких здійснюється переховування, розукомплектування чи переобладнання таких транспортних засобів -
штраф від однієї тисячі до однієї тисячі двохсот НМДГ або обмеження волі на строк від трьох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені організованою групою або злочинною організацією - караються позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з конфіскацією майна.
Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.