Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Скорочення штату: у кого є переважне право залишитися на роботі

Реклама

У Держпраці нагадали про переважне право працівника на залишення на роботі під час скорочення.

Так, ст. 40 КЗпП передбачає можливість звільнити працівника за ініціативою роботодавця у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення, чисельності або штату працівників.

Відповідно до статті 42 КЗпП, при скороченні чисельності або штату працівників переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

При цьому, при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається таким працівникам:

  • сімейним - при наявності двох і більше утриманців;

  • особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;

  • працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;

  • працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;

  • учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

  • авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;

  • працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;

  • особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років, з часу повернення на постійне місце проживання до України;

  • працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.

Бізнес потребує контролю, особливо в період нестабільних економічних умов. Моніторте стан компаній 24/7 у системі CONTR AGENT, яка містить базу досьє на понад 6,5 млн компаній та ФОП України. Почати моніторинг зараз.

Про розірвання трудового договору роботодавець зобов'язаний під розписку попередити працівника особисто не пізніше ніж за два місяці до звільнення, одночасно запропонувавши працівнику іншу роботу на цьому ж підприємстві.

Якщо ж працівник, який підлягає звільненню, не погоджується на запропоновану йому роботу, подальше своє працевлаштування він здійснює самостійно або через державну службу зайнятості, куди власник або уповноважений ним орган зобов'язаний надавати інформацію про наступне вивільнення працівників із зазначенням їх професій, спеціальностей, кваліфікацій та розміру оплати праці.

Працівники, звільнені у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (крім випадку ліквідації підприємства), протягом одного року з моменту звільнення мають право на укладення трудового договору, у разі якщо власник або уповноважений ним орган провадить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

Зверніть увагу! Звільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, із невідповідністю працівника займаній посаді, поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу, допускається лише у випадку, коли працівника неможливо перевести за його згодою на іншу роботу.

Не допускається звільнення з ініціативи власника в період його тимчасової непрацездатності (крім нез'явлення на роботі протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і пологах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства.

Щоб тримати в фокусі важливі для вашого бізнесу зміни, замовляйте тестовий доступ до рішення LIGA360. Моніторинг змін законодавства, судових рішень, контроль змін в діяльності партнерів і конкурентів, налаштування персональної стрічки новин з джерел, яким довіряєте ви та ще 10 інструментів для командного управління ризиками і можливостями під час кризи.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини