Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Чи може банк брати комісію за відкриття кредитного рахунку

Реклама

Сплата комісії за відкриття кредитного рахунку, тобто за дії, які банк учиняє на власну користь, суперечить принципу добросовісності.

Відповідне положення міститься у постанові ВC від 19 лютого 2020 року у справі № 756/8840/17.

Для побудови виграшної стратегії захисту клієнта в суді існують сучасні діджитал-сервіси, які допомагають полегшити роботу адвоката.

Аналітична система аналізу судових рішень Verdictum надає доступ до 85 млн судових рішень та допомагає оперативно вивчити позицію конкретного судді та колег у схожих справах. Окрім цього система надає доступ до розкладу судових засідань і завантаженості суддів. Отримайте доступ до Verdictum, доки діє знижка 20% (знижка діє тільки у травні)

Обставини справи

Між позивачем та банком було укладено договір про іпотечний кредит, згідно з умовами якого позивачу було надано 130 тис. дол. США під 12 % річних на 180 місяців.

На виконання пункту 2.5 кредитного договору, ним було сплачено банку комісію за надання кредиту у розмірі 8 206,25 грн.

Проте, позивач вважав даний пункт договору недійсним, оскільки ним передбачено сплату позичальником кредитору комісії, що є порушенням вимог статті 18 Закону "Про захист прав споживачів" щодо включення у договорі умов, які є несправедливими, а саме наслідком яких є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.

Позиція Верховного Суду

Верховний Суд вирішив, що така комісія банку дійсно є незаконною.

Апеляційний суд, спростовуючи доводи позивача про те, що спірний договір містить несправедливі та дискримінаційні умови, виходив з відсутності дискримінаційних умов в цій частині з посиланням на те, що умова пункту 2.5 кредитного договору, яка передбачає сплату комісії за отримання кредиту є законною, оскільки вона сплачена за відкриття кредитного рахунку, що у розумінні статті 18 Закону "Про захист прав споживача" є послугою.

Такі висновки є помилковими, оскільки сплата комісії, визначена пунктом 2.5 кредитного договору є комісією за відкриття кредитного рахунку (укладення кредитного договору), тобто за дії, які банк здійснює на власну користь, що є несправедливим, суперечить принципу добросовісності, є наслідком істотного дисбалансу договірних прав і обов'язків на погіршення становища споживача, що за своєю природою є дискримінаційним, суперечить моральним засадам суспільства, а тому є незаконним.

Для побудови виграшної стратегії захисту в суді необхідно багато часу приділяти вивченню правових прецедентів і норм права. ЛІГА:ЗАКОН розробила комплексне рішення LIGA360:АДВОКАТ, яке об'єднує головні інструменти для ефективної роботи адвоката в єдиному робочому просторі. Крім зручного доступу до найбільшої бази НПА, судових рішень та інформації про компанії й підприємців, ви отримуєте низку додаткових переваг: сповіщення про зміни в законодавчому полі, нові судові рішення, стан контрагентів; створення бази корисних посилань; персональну стрічку новин за обраними темами та джерелами. Спробуйте у травні зі знижкою 30 %.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини