Офіс протидії рейдерству Міністерства юстиції розповів про найпоширеніші стереотипи про рейдерство, пояснив головні факти про нього, та нагадав базові правила майнової «гігієни» і профілактики, які допоможуть захиститися від рейдерської «хвороби».
Стереотип 1. Рейдерство - це силове захоплення нерухомого майна або цілого підприємства.
Факт
Рейдерство має багато проявів, але будь-якій фізичній атаці, як правило, передують незаконні оборудки з даними державних реєстрів.
Якщо ви зіткнулися з незаконними діями державних реєстраторів, потрібно негайно звертатися до Офісу протидії рейдерству. Як це зробити, пояснюється тут
Адміністративний порядок оскарження реєстраційних дій є ефективним і оперативним механізмом, який дозволяє швидко (в окремих випадках - протягом доби) відреагувати на можливі порушення у сфері державної реєстрації.
Стереотип 2. Рейдери завжди проводять оборудки руками недобросовісних реєстраторів.
Факт
Сфера державної реєстрації не ідеальна. Є реєстратори, які стають головною «зброєю» рейдерів. Таких несумлінних реєстраторів небагато і більшості із них Міністерство юстиції України вже анулювало доступ до державних реєстрів назавжди.
Як свідчить практика роботи Офісу, переважна більшість рейдерських атак у державних реєстрах, об'єктами яких є звичайні квартири, або ж земельні ділянки, сьогодні відбувається шляхом шахрайства, а не порушення державним реєстратором законодавства. На такі кейси Офісу протидії рейдерству реагувати складно, адже встановлювати факт підробки документів - це виключна компетенція правоохоронців.
Також читайте: Мін'юст відповів, як уберегти нерухомість від рейдерів
Як можна убезпечитися від підробки документів?
Якщо речове право зафіксоване лише на паперових носіях і немає витягу із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, варто «оцифрувати» відповідні документи, звернувшись до найближчого нотаріуса або державного реєстратора.
Коли ж усі документи, які посвідчують право власності на нерухоме майно, вже відображені у реєстрі, то ви максимально убезпечені від посягань шахраїв - це головне правило майнової «гігієни» про яке слід завжди пам'ятати.
Стереотип 3. Про рейдерську атаку можна дізнатися лише тоді, коли кремезні чоловіки у балаклавах «постукають» у двері.
Факт
Про спробу рейдерської атаки можна дізнатися заздалегідь, ще до початку реалізації сценарію «маски-шоу». Для цього потрібно періодично здійснювати моніторинг записів щодо нерухомого майна чи бізнесу в державних реєстрах.
Фізичні і юридичні особи можуть скористатися послугою SMS-маяк, яка дає можливість оперативно відстежити будь-які зміни, що відбуваються з нерухомістю в державному реєстрі.
Чим раніше ви дізнаєтесь про спробу захоплення майна чи бізнесу шляхом маніпуляцій із даними державних реєстрів, тим більше часу і можливостей для захисту своїх прав матимете.
Не зайвим буде подбати про профілактичні засоби - встановити у статуті підприємства низку дієвих антирейдерських механізмів, які мінімізують ризики атаки.
Можна визначити такі запобіжники:
- передбачити обов'язковість нотаріального посвідчення договору про відчуження майнових прав або частки в статутному капіталі (для всіх юридичних осіб, крім ТОВ);
- за можливості встановити умову про те, що окремі рішення загальних зборів, скажімо, щодо зміни керівника підприємства, мають підписуватися всіма присутніми учасниками (засновниками), а не тільки головою і секретарем, чи головуючим на зборах;
- визначити, що підписувати статут у новій редакції має не уповноважена особа, а учасники (засновники) товариства, які голосували за затвердження цього документу;
- прописати, що голова загальних зборів має обиратися із числа учасників (засновників) товариства.
Якщо профілактичні заходи не спрацювали і ваше майно потрапило в поле зору рейдерів, рекомендовано без зволікань звернутися зі скаргою до Офісу протидії рейдерству, або ж до суду. При цьому слід пам'ятати, що паралельне застосування механізмів адміністративного і судового оскарження може унеможливити задоволення скарги Міністерством юстиції України: відповідно до вимог законодавства Колегія Мін'юсту відмовляє у задоволені скарги, коли наявна інформація про судове провадження у зв'язку із спором між тими самими сторонами, із того самого предмета і підстав.