Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Добірка актуальних позицій Верховного Суду за серпень 2020 року

Реклама

Спори, що виникають із сімейних правовідносин

https://biz.ligazakon.net/ua/news/198004_koli-kvartira-pridbana-vrozstrochku-do-shlyubu-vvazhatsya-zagalnoyu-splnoyu-vlasnstyu-vs

1. При вирішенні спору стосовно поділу нерухомого майна, набутого за договором інвестування в будівництво особами, які перебували у фактичних шлюбних відносинах, визначальним є період сплати пайових внесків на об'єкт інвестування, а не дата реєстрації права власності на новостворене майно.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 5 серпня 2020 року у справі № 682/2493/16-ц.

ЛІГА:ЗАКОН презентує Verdictum PRO - першу систему аналізу судових рішень із функціоналом передбачення вірогідності перемоги в суді за допомогою штучного інтелекту. Система Verdictum PRO дає змогу визначити вірогідність ухвалення схожого судового рішення за допомогою математичних моделей машинного зчитування інформації. Сьогодні Verdictum PRO аналізує понад 80 млн документів. Долучайтеся до перших користувачів революційного рішення Verdictum PRO.

2. Пред'явлення вимоги біологічної матері, позбавленої батьківських прав, про надання права на побачення з дитиною до неналежного відповідача позбавляє суд можливості при розгляді справи врахувати інтереси та права усиновленої дитини та усиновлювачів та у будь-якому випадку унеможливлює виконання судового рішення, навіть у разі задоволення позову.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 12 серпня 2020 року у справі № 627/9098/15-ц.

3. Відповідно до Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей суд має право відмовити в поверненні малолітньої дитини до країни її постійного проживання за умови, що з моменту її переміщення пройшло більше року й вона прижилася у новому середовищі.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 5 серпня 2020 року у справі № 521/14556/16.

2. Спори, що виникають із трудових правовідносин

1. За порушення трудових прав працівника при одному звільненні неможливе одночасне застосування стягнення середнього заробітку як за статтею 117 КЗпП, так і за статтею 235 КЗпП.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 5 серпня 2020 року у справі № 686/20491/18.

2. Присвоєння певної кваліфікаційної категорії педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів (спеціаліст, спеціаліст другої категорії, спеціаліст першої категорії і спеціаліст вищої категорії) є дискреційними повноваженнями атестаційної комісії.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 5 серпня 2020 року у справі № 274/2468/17.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/198091_chi-mozhna-vdklikati-zayavu-pro-zvlnennya-za-zgodoyu-storn-pozitsya-vs

3. При домовленості між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом про припинення трудового договору за пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП України (за згодою сторін) договір припиняється в строк, визначений сторонами. Анулювання такої домовленості може мати місце лише при взаємній згоді про це власника або уповноваженого ним органу і працівника.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 31 серпня 2020 року у справі № 359/5905/18.

Спори, що виникають із житлових правовідносин

Бездіяльність та неналежне виконання органом місцевого самоврядування своїх обов'язків, зокрема, щодо приведення будинку (квартири) у придатний для проживання стан, порушує права особи та членів сім'ї на належне житло, гарантоване Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 5 серпня 2020 року у справі № 438/887/16-ц.

Швидко готуйте власну позицію, щоб виграти в суді, та будьте в курсі всіх законодавчих новацій разом із LIGA360:АДВОКАТ. Отримайте доступ до повної бази НПА і коментованих кодексів. Зручний пошук та аналіз бази із 85 млн судових рішень та першу систему аналізу судових рішень із функціоналом передбачення вірогідності перемоги в суді за допомогою штучного інтелекту. У жовтні отримуйте знижку -30%

Спори, що виникають із земельних правовідносин

1. Покладення на громадянина, зацікавленого у приватизації земельної ділянки, обов'язку проведення агрохімічної паспортизації земельної ділянки суперечить змісту статей 116, 118, 186, 186-1 ЗК, Закону "Про землеустрій".

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 19 серпня 2020 року у справі № 287/587/16-ц.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/198568_chi--privatizovana-zemelna-dlyanka-splnoyu-sumsnoyu-vlasnstyu

2. Земельна ділянка, набута внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, в тому числі приватизації, лише у період з 8 лютого 2011 року до 12 червня 2012 року включно, вважається спільною сумісною власністю подружжя. У інших випадках таке майно належить до особистої приватної власності чоловіка або дружини, яка використала своє право на безоплатне отримання частини земельного фонду.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 12 серпня 2020 року у справі № 626/4/17.

Спори, що виникають із спадкових правовідносин

https://biz.ligazakon.net/ua/news/198629_zapovt-posvdcheniy-na-timchasovo-okupovany-teritor--nedysnim

1. Заповіт, посвідчений (виданий) службовою особою (нотаріусом) на тимчасово окупованій території, на якій органи державної влади, посадові та службові особи України не здійснюють свої повноваження, є нікчемним.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 28 серпня 2020 року у справі № 185/2052/19.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/198368_spadkomets-povinen-splatiti-borg-spadkodavtsya-za-almentami-pozitsya-vs

2. Борг спадкодавця, який він мав за життя у вигляді заборгованості за аліментами, входить до складу спадщини. Разом із тим, зобов'язання з відшкодування пені, 3 % річних та інфляційних за прострочення сплати аліментів не входить до складу спадщини

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 12 серпня 2020 року у справі № 199/5826/16-ц.

Спори щодо визнання правочинів недійсними

1. Опікун недієздатної особи зобов'язаний повернути суму кредиту, отриманого такою недієздатною особою за нікчемним кредитним договором, однак підстави для стягнення з опікуна заборгованості за відсотками за кредитом та штрафних санкцій за несвоєчасне повернення кредиту відсутні.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 3 серпня 2020 року у справі № 286/798/19.

2. Окрема банківська операція (платіж) щодо повернення (перерахування) вкладнику грошових коштів банківського вкладу не є правочином, а тому не може бути визнана нікчемною відповідно до вимог закону.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 10 серпня 2020 року у справі № 752/3095/17.

https://biz.ligazakon.net/ru/news/198654_notarius-ne-yavlyaetsya-otvetchikom-po-delu-o-nedeystvitelnosti-sdelki-pozitsiya-vs

3. У справі про визнання недійсними таких правочинів як видача довіреності і прийняття спадщини належним відповідачем є особа, яка видавала довіреність, і особа, яка прийняла спадщину, а не нотаріус чи нотаріальна контора, якщо позивач не обґрунтовує недійсність правочинів неправомірними діями нотаріуса.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 19 серпня 2020 року у справі № 201/16327/16-ц.

Спори щодо недоговірних зобов'язань

https://biz.ligazakon.net/ua/news/198592_khto-vdpovda-za-zavdanu-shkodu-vlasnik-avto-abo-netvereziy-vody

Передача з власної волі транспортного засобу його власником особі, яка перебуває у стані алкогольного сп'яніння, не є обставиною, яка покладає на такого власника тягар відповідальності за шкоду, яка настала внаслідок керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані алкогольного сп'яніння.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 5 серпня 2020 року у справі № 456/881/17.

Справи про визнання та надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду

При розгляді справи щодо визнання та виконання рішення іноземного суду, що підлягає примусовому виконанню на підставі міжнародної угоди, визначальним є документ, який підтверджує, що сторона, відносно якої винесено рішення і яка не брала участі у розгляді справи, отримала виклик у судове засідання своєчасно і належним чином.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 19 серпня 2020 року у справі № 461/8156/17.

Питання процесуального права

Суд першої інстанції при вирішенні питання про відповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства не наділений повноваженням вирішувати питання щодо допустимості доказів, які подані на підтвердження ціни позову. Повернення позовної заяви у такому випадку є неправомірним обмеженням права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 5 серпня 2020 року у справі № 177/1163/16-ц.

Скористайтеся унікальною пропозицією: оформлюйте передплату професійних видань ЛІГА:ЗАКОН півроку або рік - та отримайте безкоштовний доступ до кінця 2020 року.

Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте добірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зміни та майте доступ до повної бази нормативних документів на будь-яку дату, зокрема і тих, що регулюють роботу компаній в умовах коронакризи, карантинів, надзвичайних станів, за допомогою систем ЛІГА:ЗАКОН.

Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини