Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які фінансові операції банк вважає підозрілими і може заблокувати

Реклама

Анатолій Кисельов, адвокат, молодший партнер ЮК Legal House, назвав основні передумови, які стоять в глибині питання блокування банками операцій своїх клієнтів.

Перше - це боротьба з незаконним відмиванням грошей і тероризмом. Тут важливо розуміти, що де-юре банки блокують ваші операції і рахунки, тому що ви можете опинитися потенційним терористом або злочинцем, які відмивають гроші.

До 2014 року кількість кримінальних справ, порушених за статтею Кримінального кодексу 258-5 Фінансування тероризму, трималося на позначці близько нуля, так само, як і загальна кількість порушених кримінальних справ за матеріалами від Державної служби фінансового моніторингу.

Статистика за 2019 рік також показова: загальна кількість обвинувальних вироків по всій Україні, по всіх статтях Кримінального кодексу про злочини по легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму - 46.

Але тут працює швидше принцип рамки металошукача в аеропорту - перевірити треба всіх. Інша справа, коли перевірка доходить до відритого маразму і рамки металошукача вже починають встановлювати в кожному під'їзді.

Є явна диспропорція. Справжня причина, чому багато банків кошмарять своїх клієнтів, полягає трохи в іншому. Це скоріше негласні установки від НБУ на боротьбу з готівковим обігом грошей, податковою мінімізацією, виведенням капіталу за кордон і багато іншого. Клієнтів зобов'язують розкривати свою комерційну таємницю, і під гаслами боротьби з тероризмом насправді посилюється контроль держави над бізнесом з метою його детінізації, боротьби з фіктивним підприємництвом.

Друге - штрафи за недотримання банками правил фінмоніторингу зросли в десятикратному розмірі. Банк - це досить бюрократизирована і ієрархічно складна структура. Тому страх перед теоретичним штрафом банку стає прямою проблемою клієнта. Банк не бачить в вас терориста, а боїться штрафу - тому витрусить з клієнта всю душу. Відповідальності за заподіяну шкоду клієнтові банк не несе, це норма закону. Суб'єкти фінансового моніторингу, їх посадові особи та інші працівники не несуть відповідальності за шкоду, заподіяну юридичним і фізичним особам у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків під час проведення фінансового моніторингу, якщо вони діяли в межах завдань, обов'язків та у спосіб, що передбачені законом.

Третє і найважливіше - підозрілі операції. Обов'язковому фінмоніторингу підлягають порогові фінансові операції 400 тис. грн. і більше (послуги в сфері лотерей або азартних ігор - на суму 30 тис. грн. і більше), що відповідають одному з чотирьох критеріїв:

1) фінансові операції з Іраном і КНДР;

2) фінансові операції політично значимих осіб, членів їх сімей та / або осіб, пов'язаних з політично значущими особами;

3) фінансові операції з переказу коштів за кордон (в т. ч. в країни, віднесені КМУ до офшорних зон);

4) фінансові операції з готівковими коштами (внесення, переклад, отримання).

Але фокус в іншому. Незалежно від суми і виду операції, будь-яка фінансова операція може здатися банку підозрілою, і тут вже немає порогових показників і чітких критеріїв. Банк може запросити будь-яку інформацію і документи для того, щоб розвіяти свої підозри.

Які фінансові операції банк вважає підозрілими і як виробити стратегію спілкування з банками - читайте в консультації від Анатолія Кисельова, адвоката, молодшого партнера ЮК Legal House.

В період кризи важливо стежити за діяльністю ваших конкурентів і партнерів. Бізнес-розвідка - це інструмент екосистеми LIGA360 для отримання інформації про конкурентів, партнерів, постачальників в розрізі змін в держреєстрах, бенефіціарів, керівників, виграних тендерів і судових рішень. Тримаєте руку на пульсі змін 24/7 із смартфону або комп'ютера разом з LIGA360. Замовте тестовий доступ.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини