Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Кого не звільнять під час скорочення штату працівників

Реклама

У Держпраці нагадали, що згідно зі ст.42 КЗпП при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Критеріїв визначення кваліфікації працівника законодавством про працю не встановлено. При їх визначенні можуть використовуватись критерії, які сукупно характеризують виробничу діяльність працівників: наявність певної освіти, стаж і досвід роботи, ставлення до роботи, якість виконуваної роботи, наявність дисциплінарних стягнень чи заохочень тощо.

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:

  • сімейним - при наявності двох і більше утриманців;

  • особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;

  • працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;

  • працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;

  • учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

  • авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;

  • працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;

  • особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;

  • працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби;

  • працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Чорна п'ятниця наближається! Вже 6-го листопада відбудеться головний цінопад на продукти та системи від ЛІГА:ЗАКОН. Акція триватиме один день. Аби не пропустити шанс скористатися найвигіднішими умовами цього року, заповнюйте форму заявки

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

При вирішенні питання про звільнення працівника роботодавець зобов'язаний перевірити наявність у працівників, посади яких скорочуються, більш високої чи більш низької кваліфікації і продуктивності праці.

Для такої перевірки повинні досліджуватись документи та інші відомості про освіту і присвоєння кваліфікаційних розрядів (класів, категорій, рангів), про підвищення кваліфікації, про навчання без відриву від виробництва, про винаходи і раціоналізаторські пропозиції, авторами яких є відповідні працівники, про тимчасове виконання обов'язків більш кваліфікованих працівників, про досвід трудової діяльності, про виконання норм виробітку (продуктивність праці), про розширення зони обслуговування, про збільшення обсягу виконуваної роботи, про суміщення професій тощо.

Продуктивність праці і кваліфікація працівника повинні оцінюватися окремо, але в кінцевому підсумку роботодавець повинен визначити працівників, які мають більш високу кваліфікацію і продуктивність праці за сукупністю цих двох показників.

Для виявлення працівників, які мають це право, роботодавець повинен зробити порівняльний аналіз продуктивності праці і кваліфікації тих працівників, які залишилися на роботі, і тих, які підлягають звільненню.

Моніторте діяльність партнерів, конкурентів та співробітників. Будьте в курсі бізнес-зв'язків ваших колег та контролюйте боргові зобов'язання і критичні зміни в діяльності бізнес-партнерів за допомогою нового інструменту - рольове місце HR в системі LIGA360. IT-екосистема є єдиним робочим простором для усієї команди, зокрема для роботи віддалено. Рішення для HR-менеджера - це набір інструментів для моніторингу трудового законодавства, з усіма новаціями і експертними коментарями, а також модуль системи аналітики медіа-простору Semantrum для відстежування згадок бренду і відгуків про компанію.

4 листопада запрошуємо на вебінар "Електронні трудові книжки, зарплатні й інші трудові новації: розбираємо деталі". Знижки від 10 % абонентам "ЛIГА:ЗАКОН" та 5 % для 2 і більше учасників.

Читайте також:

Звільнення з ініціативи роботодавця (ч.1)

Звільнення з ініціативи роботодавця: про всі нюанси, ч.2

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини